04. 12. 2021 19:23 | HANDLOVÁ/TV Markíza

Legendárne lyžiarske stredisko vychovalo množstvo reprezentantov. Dnes sa už nedá ani zasnežiť

Bufety, pokladňu, požičovňu lyží a vlek však zatvorilo počasie.

Remata bez snehu.
Remata bez snehu. Foto: TV Markíza

Patrilo medzi najobľúbenejšie malé lyžiarske strediská. Dokonca tam vyrástlo množstvo úspešných reprezentantov. Lyže by ste si ale na tento svah už brali zbytočne. Zavrelo ho otepľovanie. Reč je o lyžiarskom stredisku Remata pri Handlovej.

Svah býval ešte pred pár rokmi plný lyžiarov. Kopec si pochvaľovali, no chýbala mu nadmorská výška.

Obľúbený bol u detí aj u tých skôr narodených. Čo je ale zaujímavé, trénovali tu aj zdravotne postihnutí športovci.

„Vychovalo sa tu cca 40 až 50 takých, ktorí sa dostali na majstrovstvá sveta a na paralympiády,“ uviedol bývalý tréner zdravotne znevýhodnených športovcov Peter Matiaško.

Odchovanci malého kopca robili v zahraničí dobré meno celej republike. Je to však už minulosť. Realita dnešných dní je svah bez snehu.

„V týchto nadmorských výškach, pod tých 1 000 metrov, už bohužiaľ tie zimy posledných pár rokov sú také, aké sú a už sa neoplatí zasnežovať vôbec. A nie že neoplatí, ale ono sa to už ani nedá,“ vyhlásil Robert Ondruška z SKI TMG Remata.

Peter Matiaško patrí medzi našich prvých zdravotne znevýhodnených lyžiarov. Neskôr práve na Remate priviedol k športu aj ďalších. Bufety, pokladňu, požičovňu lyží a vlek však zatvorilo počasie.

„Je to na zaplakanie, ale proste je to tak. To otepľovanie je až také, že už asi nemá význam robiť tu nejaké akcie,“ uzavrel Matiaško.

Ako to na stredisku vyzeralo v časoch najväčšej slávy a ako teraz, si pozrite v reportáži Petra Zimana:

 

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.


VIAC Z Šport