04. 07. 2017 19:10 , článok bol aktualizovaný 05. 07. 2017 13:11 | PARÍŽ/TASR

Sagana za zrážku s Cavendishom diskvalifikovali z Tour, jeho tím podal protest

Žilinský rodák pôvodne skončil v 4. etape na druhej priečke.

Peter Sagan sa dostal do kolízie s Markom Cavendishom.
Peter Sagan sa dostal do kolízie s Markom Cavendishom. Foto: reprofoto: YouTube/Le Tour de France

Slovenského cyklistu Petra Sagana vylúčili z tohtoročnej Tour de France. Jury ho diskvalifikovala za vrazenie do Brita Marka Cavendisha v záverečnom špurte utorkovej 4. etapy. Informovala o tom agentúra AP.

Jazdec tímu Bora-Hansgrohe približne 50 m pred cieľom etapy vystrčil lakeť, zasiahol vedľa neho šprintujúceho Cavendisha, ktorý vletel do ochrannej bariéry. Následne cez neho prepadli ďalší jazdci. Sagan sa hneď po finiši išiel Britovi k tímovému autobusu ospravedlniť, ale trestu sa nevyhol. Špurtér stajne Dimension Data skončil s krvavým zranením v nemocnici, pri nepríjemnom páde utrpel zranenie ramena.

"Diskvalifikácii Petra Sagana sa budeme podrobnejšie venovať aj vo stredajších Televíznych novinách na Markíze."

Sagan finišoval v utorok pôvodne na druhom mieste za víťazným Arnaudom Demarom. Následne ale dostal 30-sekundovú penalizáciu a odobrali mu 80 bodov. Neskôr však pretekárska jury ešte niekoľkokrát preskúmala video z incidentu a rozhodla o úplnej diskvalifikácii dvojnásobného majstra sveta.

Podľa nej Sagan priamo zavinil Cavendishov pád. Verdikt oznámila niekoľko hodín po finiši etapy na rýchlo zvolanej tlačovej konferencii v miestnom press centre.

Sagan sa dostal do kolízie s Markom Cavendishom:

Zdroj: Twitter/Duncs

"Rozhodli sme sa vylúčiť Petra Sagana z Tour de France 2017 po búrlivom finiši vo Vitteli, kde svojím konaním ohrozil niekoľkých jazdcov, vrátane Marka Cavendisha a ďalších pretekárov, ktorí boli zapojení do pádu," citovala agentúra AP predsedu jury Philippa Mariena. "Aplikovali sme článok 12.104 o nesúmerných šprintoch, ktorý dovoľuje aj vylúčiť jazdca z pretekov a udeliť mu pokutu."

Cavendisha ležiac na zemi ešte prešli kolesami John Degenkolb (Trek-Segafredo) a Ben Swift (UAE Emirates). Podľa AP vyšetrenia v nemocnici ukázali, že Brit sa vyhol zlomeninám. Zatiaľ nie je známe, či sa postaví na štart 5. etapy.

"Vychádzam s Petrom dobre. Jedna vec je, že ma predbehne, ale ten lakeť... Nie som fanúšikom toho, čo spravil. Pád je pád, ale potreboval by som skutočne vedieť, čo mal znamenať ten lakeť," povedal Cavendish o celom incidente.

"Bolo to dosť drastické, dosť veľa pádov. Dopadlo to tak, ako to dopadlo. Veľa ľudí sa tam natlačilo, mrzí ma to, lebo som ho nevidel, že ide z pravej strany. Veľa času tam na reakciu nebolo," konštatoval pre RTVS Peter Sagan.

Podľa najnovších informácií sa tím Bora voči verdiktu odvolala.

Komentáre ( 0)