05. 12. 2019 20:11 | KOLBERMOOR/TASR

Sagan už vidí koniec kariéry: Boli roky, keď si ani nepamätám, čo sa dialo

Sagan uviedol, že v ďalších rokoch pre neho budú prvoradé najmä výkony a nie výsledky.

Peter Sagan.
Peter Sagan. Foto: TASR

Peter Sagan odštartuje na budúci rok už svoju jedenástu sezónu vo World Tour a hovorí, že už pomýšľal na koniec úspešnej kariéry. "Už vidíme koniec, no je to viac motivujúce ako desivé," povedal čoskoro tridsaťročný cyklista v rozhovore pre portál cyclingnews.com.

"Ubehlo to ako nič. Boli roky, keď si ani nepamätám čo sa dialo, išlo to tak rýchlo. Nemyslím si, že s mojím štýlom jazdenia to môžem ťahať až do 40-tky. Už mi nezostáva veľa rokov, ale je to skôr motivujúce ako desivé, pretože si uvedomujete, že koniec je blízko a preto by ste si to mali užiť," povedal.

Sagan uviedol, že v ďalších rokoch pre neho budú prvoradé najmä výkony a nie výsledky. "Pre mňa je najdôležitejšie mať dobré a stabilné výkony. No nie v zmysle výsledkov, ak dosiahnem nejaké dôležité, tak super, ak nie, nevadí. Dôležité je udržať sa v top kondícii. Ak to dokážem, budem mať motiváciu pretekať. No ak po čase uvidím, že sa už neposúvam dopredu, tak sa môžem rozhodnúť, že je čas skončiť. Zo športového hľadiska a hľadiska športovej vedy je to stále ťažšie a profesionálnejšie. Musíte byť neustále vo skvelej kondícii. Nie je to len o kempoch, ale musíte poriadne trénovať, dobre sa stravovať a mať dobrý spánok."

Na budúci rok ho čakajú tri prípravné kempy a náročná šesťmesačná sezóna, v jej úvode sa tradične zameria na jarné klasiky, potom sa prvýkrát v kariére predstaví na Giro d'Italia, následne ho čaká deviata Tour de France a šesť dní po nej preteky s hromadným štartom na olympiáde v Tokiu.

"Odštartujem v Argentíne, potom ma čaká vysokohorský kemp, klasiky, ďalší kemp, Giro, ďalší kemp a Tour de France. Sezóna sa pre mňa skončí po olympiáde v Tokiu, takže bude trvať len šesť mesiacov. Ale bude to ťažkých šesť mesiacov. Trať v Japonsku je náročná, ale je to olympiáda a nikdy neviete, ako sa to vyvinie, takže sa to oplatí vyskúšať," dodal Sagan, ktorého čaká už od piatka tímový tréningový kemp na Malorke.

Program Petra Sagana v roku 2020:
26. januára - 2. februára: 38. ročník Vuelta a San Juan Internacional (Arg.)
29. februára: 75. Omloop Het Nieuwsblad (Belg.)
7. marca: 14. Strade Bianche (Tal.)
11.-17. marca: 55. Tirreno-Adriatico (Tal.)
21. marca: 111. Miláno - Sanremo (Tal.)
1. apríla: 75. Dwars door Vlaanderen (Belg.)
5. apríla: 104. Okolo Flámska (Belg.)
12. apríla: 118. Paríž - Roubaix (Fr.)
28. apríla - 3. mája: 74. Tour de Romandie (Švaj.)
9.-31. mája: 103. Giro d'Italia (Tal.)
27. júna - 19. júla: 107. Tour de France (Fr.)
25. júla: Preteky s hromadným štartom na OH v Tokiu (Jap.)

Komentáre ( 0)