09. 09. 2020 17:56 , článok bol aktualizovaný 09. 09. 2020 19:24 | POITIERS/TASR, mm

VIDEO: Sagana pre nebezpečný manéver potrestali, jeho šanca na zelený dres sa poriadne scvrkla

Slovenský cyklista pôvodne skončil druhý.

Peter Sagan.
Peter Sagan. Foto: TASR/AP/Christophe Ena

Slovenského cyklistu Petra Sagana preradili rozhodcovia na posledné miesto v skupine v stredajšej 11. etape 107. ročníka Tour de France za nebezpečný manéver v záverečnom špurte. Namiesto pôvodného druhého miesta tak obsadil 85. priečku a prišiel o cenné body v boji o zelený dres.

Víťazstvo zaznamenal Austrálčan Caleb Ewan (Lotto Soudal), ktorý zvládol 167,5 km dlhú trasu zo Châtelaillon-Plage do Poitiers za 4:00:01 h. Na druhé miesto sa posunul Ír Sam Bennett (Deceuninck-QuickStep) a na tretie Belgičan Wouta van Aerta z Jumbo-Visma, ktorý sa Sagan dostal do kontaktu. Na čele celkového poradia sa udržal Slovinec Primož Roglič z Jumbo-Visma.

V napínavom záverečnom špurte sa Sagan snažil pretlačiť po pravej strane okolo van Aerta a dostal sa s ním do kontaktu, keď vystrčil ľavé rameno. Belgičan z Jumbo-Visma mu to po prejazde cieľom vyčítal, ukázal mu prostredník a podľa informácií miestnych médií sa ihneď obrátil na komisárov. Tí rozhodli, že sa trojnásobný majster sveta v špurte správal nedovolene a preradili ho na posledné miesto skupiny, ktorá prišla do cieľa v rovnakom čase. Saganovi však môžu hroziť aj ďalšie sankcie v podobe odpočtu bodov v bodovacej súťaži, straty času v celkovej klasifikácii či finančnej pokuty.

"Petra Sagana potrestali. Akceptujeme rozhodnutie jury. Naším cieľom je vždy zvíťaziť, no slušným spôsobom, i keď je adrenalín vysoko v špurte na Le Tour," uviedla Bora na svojom oficiálnom profile na twitteri.

V bodovacej súťaži je Sagan aj po revidovaných výsledkoch na 2. mieste, no prišiel o body a momentálne ich má na konte 175. Prvý Bennett si polepšil a dokopy získal 243 bodov, na tretie miesto sa posunul domáci Bryan Coquard (157 b).

Sagana vylúčili z Tour v roku 2017 po incidente s Britom Markom Cavendishom v záverečnom špurte 4. etapy, no Medzinárodná cyklistická únia (UCI) v decembri oznámila, že išlo o nešťastnú a neúmyselnú udalosť.

Komentáre ( 0)