10. 09. 2020 09:40 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Na základe čoho potrestali Sagana? Rozhodca opísal, ako sa vyhodnocujú sporné situácie

Slovenský cyklista skončil v 11. etape TdF druhý, pre nebezpečný manéver však dostal trest.

Saganov stret s van Aertom.
Saganov stret s van Aertom. Foto: reprofoto: YouTube/Tour de France

Tesne po konci 11. etapy Tour de France mal ako Peter Sagan, tak aj jeho fanúšikovia, dôvod na radosť. Tourminátor totiž skončil druhý, no po nebezpečnom manévri dostal od jury trest a na lídra bodovacej súťaže Sama Bennetta tak stráca už 68 bodov.

Incident sa odohral v záverečnom špurte. Sagan sa snažil pretlačiť po pravej strane okolo Wouta van Aerta, no tam nebolo veľa miesta, a tak sa s Belgičanom dostal do kontaktu, keď vystrčil ľavé rameno a vytvoril si tak priestor.


Zdroj: YouTube/Velon

Tridsaťročný Slovák po etape vyhlásil, že sa iba snažil vyhnúť bariére. Rozhodnutie jury bez ďalších protestov akceptovala aj Saganova stajňa Bora-Hansgrohe.

Jediný slovenský rozhodca najvyššej úrovne UCI Milan Dvorščík pre Denník N vysvetlil, ako prebieha vyhodnocovanie podobných situácií a čo všetko sa pri nich posudzuje.

„Na pretekoch je viacero rozhodcov. V záverečnom špurte je veľmi dôležitý videorozhodca, ktorý sleduje preteky z televíznej obrazovky od začiatku do cieľa, hlavne záverečný špurt, ktorý často býva hektický," opisuje Dvorščík.

Špurt sleduje aj v televízii rozhodca, ktorý je pred pelotónom a má na starosti úniky. „Keďže prichádza do cieľa veľká skupina, pár kilometrov pred cieľom odchádza do cieľa, aby si pozrel záverečný špurt a potom ho referoval hlavnému rozhodcovi, ktorý sa nachádza za pelotónom a nevidí, ako špurt prebieha," pokračuje.

Ak sa nič kontroverzné neudialo, výsledky zostávajú v platnosti. V prípade podozrenia sa zíde rozhodcovský zbor a ostatní rozhodcovia a situáciu vyhodnocujú.

„Sú dve možnosti. Ak bol priestupok veľmi závažného charakteru, ako napríklad pád Fabia Jakobsena na pretekoch Okolo Poľska, tak vinníka diskvalifikujú z celých pretekov a tým pádom skončil. Ak ide o menej závažný priestupok, vtedy ho presunú na koniec skupiny, potrestajú finančnou pokutou a odpočítaním bodov z bodovacej súťaže," priblížil Dvorščík s tým, že neraz záleží na pocite rozhodcov.

Rozhodca pripomína, že sa nerozhoduje podľa presnej šablóny, existuje však všeobecné pravidlo.

"Po začatí špurtu pretekár nesmie vybočiť zo svojho smeru a nesmie ohroziť ostatných pretekárov," uzavrel.

Komentáre ( 0)