16. 09. 2020 13:00 | BRATISLAVA/mm

Má ešte Peter Sagan šancu získať zelený dres? Prečítajte si, čo by sa muselo udiať

Šprintéri ešte môžu získať množstvo bodov.

Peter Sagan z tímu Bora-hansgrohe v zelenom drese.
Peter Sagan z tímu Bora-hansgrohe v zelenom drese. Foto: TASR/AP

Netradičná Tour de France. A to nielen pre celosvetovú pandémiu, ale aj preto, že Peter Sagan pred záverečnými etapami nie je jasný líder bodovacej súťaže, ako sme boli zvyknutí v posledných rokoch. Na prvého Sama Bennetta totiž stráca 45 bodov, čo päť dní pred koncom podujatia neveští nič dobré.

Akú reálnu šancu má teda Peter Sagan získať zelený dres? Z piatich etáp môže slovenský cyklista brať etapové víťazstvo už len dvakrát, a to v 19. a v poslednej, 21. etape. Ostatné sú vrchárske, resp. časovka, v ktorých žiadny šprintér nebude mať nárok dôjsť do cieľa na bodovom mieste.

Za víťazstvo v rovinatej etape môže Sagan získať 50 bodov, čiže dokopy hrá ešte o 100 bodov. Bennet by však nemohol výraznejšie bodovať, keďže za druhé miesto je 30 bodov a za tretie 20. Treba však dodať, že Slovák v priamej konfrontácii s Írom počas celej Tour väčšinou ťahal za kratší koniec, preto by sa fanúšikovia nemali veľmi spoliehať, že ho teraz porazí.

Body za umiestnenie v rovinatej etape

50, 30, 20, 18, 16, 14, 12, 10, 8, 7, 6, 5, 4, 3 a 2

Okrem etapovým víťazstiev však môžu cyklisti nazbierať body aj v tzv. šprintérskych prémiách, a to sa týka aj horských etáp. V tomto prípade Sagan bojuje o ďalších maximálne 80 bodov (4 etapy, v časovke prémia nie je), keďže prvý berie 20 bodov.

Saganovi nehrá do karát, že prémie v horských etapách sú umiestnené už pred prvými kopcami, v ktorých by mohol Bennetta striasť.

Body za umiestnenie na šprintérskej prémii

20, 17, 15, 13, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2 a 1

Do hry môže vstúpiť ešte jeden faktor. Cyklistom výrazne ubúdajú sily a kopcovité etapy môžu byť pre niektorých z nich konečnou. A práve šprintéri sú v tomto smere najviac ohrozený druh. V tomto prípade má Sagan určite omnoho väčšie šance preliezť kopce ako jeho najväčší konkurent o zelený dres Bennett.

Bodovacia súťaž

1. Sam Bennett (Ír./Deceuninck-Quickstep) 269 bodov
2. Sagan (Bora-Hansgrohe) 224
3. Matteo Trentin (Tal./CCC) 212

Ak teda chceme vidieť Petra Sagana v nedeľu v zelenom drese pod Víťazným oblúkom, existujú v podstate iba dve možnosti. Buď nám predvedie triumf v oboch zostávajúcich šprintérskych etáp alebo Bennet nedokončí Tour. Vzhľadom na aktuálnu formu oboch cyklistov sa však ani jeden z týchto scenárov nejaví ako pravdepodobný. Vy si čo myslíte?


Komentáre ( 0)