13. 10. 2020 16:11 , článok bol aktualizovaný 13. 10. 2020 19:04 | RÍM/TASR

Neskutočný výkon Sagana! Po individuálnom úniku vyhral svoju prvú etapu na Giro d'Italia

Za víťazstvo dostal ďalších 25 bodov do súťaže o cyklámenový dres, v ktorej stráca na Demarea už iba 20 bodov.

Peter Sagan.
Peter Sagan. Foto: Fabio Ferrari/LaPresse via AP

Slovenský cyklista Peter Sagan triumfoval v utorňajšej 10. etape Giro d'Italia. Dočkal sa prvého víťazstva od 10. júla minulého roka, keď vyhral 5. etapu na Tour de France, a na konte už má úspechy na všetkých troch podujatiach Grand Tours.

Tridsaťročný Sagan dotiahol sólovou jazdou v závere do víťazného konca takmer celodenný únik. V kariére si pripísal 114. triumf a na Gire sa presadil hneď pri svojej premiérovej účasti.

Priebeh pretekov

Po prvom voľnom dni čakala na jazdcov 177-kilometrová zvlnená etapa z Lanciana do Tortoreta. Ešte pred jej začiatkom odstúpili z podujatia pre koronavírusové nálezy tímy Mitchelton-Scott, Jumbo-Visma s Holanďanom Stevenom Kruijswijkom či Austrálčan Michael Matthews zo Sunwebu, ktorý figuroval na tretej priečke bodovacej súťaže. Na druhom mieste bojov o cyklámenový dres je Sagan, ktorý odštartoval s 57-bodovým mankom na vedúceho Francúza Arnauda Demarea (Groupama-FDJ). Trojnásobný majster sveta bol od úvodu jedným z najaktívnejších pretekárov, z pelotónu vyrazil už pod prvým kopcom (1,8 km, 7,8%), spolu s ním sa odpútal aj Talian Filippo Ganna (Ineos Grenadiers), ktorý už má na tomto Gire na konte dva etapové vavríny (1. a 5. etapa). Sagan vyhral vrchársku prémiu, podstatnejšia však pre neho bola rýchlostná prémia, ktorá sa nachádzala 66,9 km pred páskou.

Neskôr sa k lídrom pripojilo osem cyklistov, z hlavného poľa sa odpútalo ďalších šesť jazdcov a v pelotóne začal pracovať Demareov tím, ktorý sa snažil zlikvidovať oba úniky. Groupama-FDJ dostihla 110 km pred cieľom jednu skupinu a vpredu zostalo jedenásť borcov, ktorí si aj Saganovou zásluhou vypracovali 40-sekundový náskok. Potom zostala na čele osemčlenná skupina, vedenie sa dočasne zredukovalo na 20 sekúnd, ale 88 km pred finišom zvoľnila Groupama-FDJ tempo a situácia na ceste sa upokojila, čo využil únik na zvýšenie svojho náskoku. Na rýchlostnej prémii získal Sagan maximálny možný počet 12 bodov a za Demaraeom v tomto momente zaostával o 45 bodov. Na prvom zo série krátkych stúpaní v okolí cieľového mesta Tortoreto (2,9 km, 7,3%) sa náskok pohyboval okolo štyroch minút. Na nasledujúcom kopci (3,1 km, 9,2%) už náskok klesol k dvom minútam a náročnú technickú etapu ešte viac skomplikovalo daždivé počasie.

Po krátkom neklasifikovanom, no strmom stúpaní so sklonom cez 20 percent a technickom zjazde na mokrej vozovke sa vpredu udržali už iba Sagan a Brit Ben Swift (Ineos Grenadiers). Spoločne zvládli aj predposledný kopec, slovenský reprezentant sa odtrhol na záverečnom stúpaní (1,9 km, 7,2%). Nestačil mu ani najbližší prenasledovateľ Pello Bilbao zo Španielska (Bahrain-McLaren) a Sagan si po skvelom výkone vybojoval premiérové víťazstvo na Gire. Za víťazstvo dostal ďalších 25 bodov do súťaže o cyklámenový dres, v ktorej stráca na Demarea už iba 20 bodov.

Sagan o svojom triumfe

Jazdec tímu Bora-Hansgrohe absolvoval celý deň v úniku, napriek tomu mal na konci najviac síl a sólovou jazdou v záverečných desiatich kilometroch ukončil 461-dňové čakanie na 114. víťazstvo v profesionálnom pelotóne. "Tento úspech má pre mňa špeciálny význam, keďže je môj prvý na Giro d'Italia. Moje predchádzajúce víťazstvo bolo vlani na Tour de France, musel som si trocha počkať. Tím aj fanúšikovia majú očakávania a dlhoval som im víťazstvo. Na pódiu som sa umiestnil veľakrát, ale medzi a prvým a druhým miestom je veľký rozdiel," povedal 30-ročný Slovák, ktorý zaokrúhlil počet cyklistov s víťazstvami na Gire, Tour aj Vuelte na 100.

Sagan sa v tejto sezóne nepresadil na Strade Bianche ani Miláno-San Remo, sadla mu však klasikárska etapa. "Vedeli sme, že dostať sa do úniku bude dôležité. Môžem vám garantovať, že to vonkoncom nebolo jednoduché. Bolo to veľmi náročné, vyžadovalo si to veľa úsilia, jazdci v dnešnom úniku mali najlepšie nohy z celého štartového poľa. Keď sa vytvorila naša skupina, museli sme tvrdo pracovať, pretože pelotón na čele s tímom Groupama-FDJ nás chcel dostihnúť. Trvalo nám dlho, kým sme si vybudovali náskok, musel som odovzdať všetko, aby za mnou vznikla medzera. Potreboval som ju a musel som si dávať pozor, aby som nespadol v poslednom zjazde. Tam som trocha stratil a v záverečných siedmich kilometroch som musel ísť na hrane, lebo ma prenasledovalo desať až pätnásť súperov," povedal Sagan na oficiálnej stránke svojho tímu.

Pre Bora-Hansgrohe to bol celkovo vydarený deň, vo výsledkovej listine skončili v prvej desiatke aj Poliak Rafal Majka na šiestej a Rakúšan Patrick Konrad na siedmej pozícii. V priebežnom poradí je Konrad šiesty a Majka figuruje na ôsmej priečke. "Dnes sme chceli zabojovať o etapové prvenstvo s Petrom, ale zároveň chrániť dvoch našich ašpirantov na celkové poradie. Uvedomovali sme si, že si to bude vyžadovať značné úsilie bez väčšej pomoci ostatných tímov. V úniku muselo zákonite nastať delenie, bola to príliš veľká skupina na spoluprácu. Od toho okamihu sa tímy v pelotóne pokúšali stiahnuť 'utečencov', najprv Groupama-FDJ, potom SAE Emirates a napokon NTT, nebolo však možné dostihnúť ich. Peter si prišiel pre sólové víťazstvo, z čoho mám obrovskú radosť. Dnes bol veľmi silný," povedal športový riaditeľ nemeckého tímu Ján Valach.

Sagan tento rok na TdF prvýkrát v kariére nefinišoval v Paríži v zelenom tričku víťaza bodovacej súťaže, v nedeľu 25. októbra však môže doviezť do Milána cyklámenový dres. Momentálne je jeho jediný reálny súper Demare, ku ktorému sa v utorok zásluhou plného zisku na rýchlostnej prémii a víťazstvu výrazne priblížil. "Keď sme strácali čoraz viac času, povedali sme si, že sa radšej sústredíme na zajtrajšok. Na cyklámenový dres sa neviažem, lebo poznáme Saganove schopnosti v bodovacej súťaži. Dnes odviedol skvelú prácu, víťazstvo si zaslúžil," uznal člen tímu Groupama-FDJ. Dvadsaťdeväťročný Francúz už na Gire 2020 vyhral tri rovinaté etapy (4., 6., 7.) a v stredu je na programe ďalšia, konkurovať mu však bude aj triumfom povzbudený Sagan.

Komentáre ( 0)