21. 10. 2020 16:45 | MADONNA DI CAMPIGLIO/TASR

V 17. etape Giro d'Italia triumfoval Austrálčan O'Connor, Almeida ubránil ružový dres

Demareov náskok pred Saganom zostal rovnaký.

Austrálsky cyklista Ben O'Connor triumfoval v stredajšej 17. etape pretekov Giro d'Italia.
Austrálsky cyklista Ben O'Connor triumfoval v stredajšej 17. etape pretekov Giro d'Italia. Foto: TASR/Jennifer LorenziniLaPresse via AP

Austrálsky cyklista Ben O'Connor triumfoval v stredajšej 17. etape pretekov Giro d'Italia. Jazdec tímu NTT Pro Cycling sa presadil na záverečnom stúpaní 203 km dlhej trate a cieľ v stredisku Madonna di Campiglio preťal v čase 5:50:59 h. Druhé miesto obsadil Rakúšan Hermann Pernsteiner (Bahrain - McLaren), tretí finišoval Belgičan Thomas de Gendt (Lotto-Soudal). Ružový dres si udržal Portugalčan Joao Almeida z Deceunincku QuickStep.

Slovák Peter Sagan v drese Bora-Hansgrohe prišiel v grupette niekoľko minút za víťazom. V stredu čakali na cyklistov štyri kategorizované stúpania, dve "jednotky" Forcella Valbona (21,4 km, 6,7%), Monte Bondone (20,5 km, 6,6%), kopec tretej kategórie Passo Durone (10,6 km, 5,8%) a záverečná vrchárska prémia v Madonne di Campiglio (1. kat., 11,9 km, 5,8%).

Rovnako ako v predchádzajúcej etape sa aj v stredu snažilo dostať do úniku čo najviac pretekárov. Po niekoľkých kilometroch sa na čele utvorila 19-členná skupina, v ktorej mali po troch pretekárov tímy Movistar a NTT a boli v nej napríklad aj Ilnur Zakarin (CCC), Thomas De Gendt (Lotto Soudal), Rohan Dennis (Ineos) či Diego Ulissi (SAE).

Do úniku sa dostal aj druhý muž vrchárskej súťaže Ruben Guerreiro (EF), naopak jej líder Giovanni Visconti (Vini Zabu-KTM) to nezvládol a pripravil sa o modrý dres. Guerreiro totiž využil svoju príležitosť naplno a na úvodných dvoch kopcoch si pripísal dokopy 80 bodov, pred etapou strácal len 30.

Únik mal po prejazde Monte Bondone náskok približne sedem minút na hlavný balík, ešte ďalej za ním bolo grupetto, ktoré sa vytvorilo už na úvodnom stúpaní a boli v ňom aj Sagan a Arnaud Demare. Na zjazde z Bondone sa z čelnej skupiny odtrhol Dario Cataldo (Movistar) a vytvoril si náskok asi 50 sekúnd.

Medzitým sa objavili informácie, že pre zlú pandemickú situáciu vo Francúzsku a nepriaznivé počasie sa pravdepodobne nebude môcť uskutočniť v pôvodnom pláne predposledná 20. etapa. Tá mala odštartovať v Albe, prejsť cez priesmyky Colle dell'Agnello (2733 m n.m.), Col d'Izoard (2360 m n.m.) a cez Francúzsko sa vrátiť do Sestriere. Bolo otázne, či táto informácia nezamieša aj stredajšiu etapu a či sa o to viac nebude bojovať medzi favoritmi na celkové poradie.

Cataldovi síce náskok dlho nevydržal, no podarilo sa mu roztrhať čelnú skupinu. Čoskoro sa k nemu pridal tímový kolega Hector Carretero a spolu s ním aj Zakarin, De Gendt a Harm Vanhoucke (Lotto Soudal), Amanuel Ghebreigzabhier s Benom O'Connorom (NTT), Dennis a taktiež Hermann Pernsteiner.

Rakúšan z tímu Bahrain McLaren bol pred etapou na 15. mieste v celkovom poradí a mohol si výrazne polepšiť. Keď mal únik 35 km pred cieľom náskok cez osem minút, bol dokonca virtuálne na treťom mieste. Spolu prešli Passo Durone a pred záverečným stúpaním do Madonny di Campiglio sa do vedúcej skupiny dotiahli ďalší piati pretekári. Osem kilometrov pred cieľom nastúpil O'Connor, v závese mal len Zakarina, De Gendta a Pernsteiner. Austrálčan v drese NTT si už nenechal zobrať triumf.

V skupine lídrov sa snažili Kelderman a Hindley nastupovať Almeidovi, no ten mal dobré nohy a ich pokusy bez problémov pokryl. Skupinka favoritov tak prišla do cieľa pokope s mankom vyše päť minút na víťaza.

Komentáre ( 0)