10. 05. 2021 17:03 , článok bol aktualizovaný 10. 05. 2021 17:55 | SESTOLA/TASR

VIDEO: Sagan skončil v 3. etape Giro d'Italia na pódiu, prekvapivým víťazom je Van Der Hoorn

Sagana zdolal aj Davide Cimolai, ktorý špurtoval do cieľa na 2. mieste.

Taco Van der Hoorn sa raduje z víťazstva v 3. etape na Gire.
Taco Van der Hoorn sa raduje z víťazstva v 3. etape na Gire. Foto: TARS/Massimo Paolone/LaPresse via AP

Slovenský cyklista Peter Sagan z tímu Bora-Hansgrohe obsadil v pondelkovej tretej etape na Giro d'Italia tretie miesto. Za víťazom Tacom van der Hoornom (Intermarche-Wanty-Gobert Materiau) z Holandska zaostal o štyri sekundy, v záverečnom špurte ho zdolal domáci Davide Cimolai z Israel Start-Up Nation.

Tretia epizóda z mesta Biella do Canale dlhá 190 km mala zvlnený charakter, v prvej polovici etapy čakal na pretekárov rovinatý profil, potom boli na programe štyri stúpania a tri horské prémie. Najväčšia skúška čakala na jazdcov pri stúpaní 3. kategórie na Piancenelli s dĺžkou 7,6 km a sklonom 4,8 percenta. Záverečná časť mala klasikársky charakter.

Preteky sa začali v daždi, krátko po štarte sa dostalo do úniku osem jazdcov, ktorí si postupne vypracovali šesťminútový náskok. Vo vedúcej skupine bol aj osemnásťročný Andrij Ponomar - najmladší účastník Gira od roku 1930. Pelotón postupne zvyšoval tempo a znížil náskok pod štyri minúty, aj počasie sa umúdrilo a prestalo pršať. Zjazd z Piancanelli poznačil pád Manuela Bellettiho, ktorý sa iba z ťažkosťami zviechal zo zeme. Problémy mal aj Ponomar, ktorý príliš riskoval a iba tesne unikol pádu.

V pelotóne dobre pracovala Bora, ktorá podporovala Sagana, ten bol na čele hlavnej skupiny. Bora udržala tempo aj na treťom stúpaní a asi tridsať kilometrov pred cieľom zaostával balík za vedúcou päticou o 1:15 minúty. V závere pretekov bola aktívna iba Bora, no sama nestačila na stiahnutie náskoku.

Deväť kilometrov pred cieľom mal silný nástup Van der Hoorn a dokázal sa osamostatniť na čele. V pelotóne sa k Bore napokon pridali aj tímy Cofidis a UAE Emirates, no otáľali príliš dlho a Van der Hoorn si po celodennom úniku vybojoval víťazstvo. V záverečnom dojazde Cimolai tesne zdolal Sagana, ktorý napokon obsadil tretiu priečku.

3. etapa, Biella - Canale (190 km):

1. Taco van der Hoorn (Hol./Intermarché - Wanty-Gobert Matériaux) 4:21:29 h, 2. Davide Cimolai (Tal./Israel Start-Up Nation), 3. Peter SAGAN (SR/Bora-hansgrohe), 4. Elia Viviani (Tal,/Cofidis), 5. Patrick Bevin (N. Zél./Israel Start-Up Nations, 6. Gianni Vermeersch (Belg./Alpecin-Fenix), 7. Fernando Gaviria (Kol./UAE Team Emirates), 8. Alberto Bettiol (Tal./EF Education-Nippo), 9. Stefano Oldani (Tal./Lotto Soudal), 10. Jacopo Mosca (Tal./Trek-Segafredo) všetci +4 s

Celkové poradie po 3. etape:

1. Filippo Ganna (Tal./Ineos Grenadiers) 8:51:26 h, 2. Tobias Foss (Nór./Jumbo-Visma) +16 s, 3. Remco Evenepoel (Belg./Deceuninck Quick-Step), 4. Joao Almeida (Portug./Deceuninck Quick-Step) obaj +20, 5. Remi Cavagna (Fr./ Deceuninck Quick-Step) +21, 6. Gianni Moscon (Tal./Ineos Grenadiers) +26, 7. Alexandr Vlasov (Rus./Astana-Premier Tech) +27, 8. Bettiol +29, 9. Jonathan Castroviejo (Šp./Ineos Grenadiers) +30, 10. Diego Ulissi (Tal./UAE Team Emirates) +32, ... 24. SAGAN +40

Bodovacia súťaž:

1. Tim Merlier (Belg./Alpecin-Fenix) 50 b, 2. Viviani 38, 3. Giacomo Nizzolo (Tal./Team Qhubeka Assos) 35, 4. SAGAN 29

Komentáre ( 0)