08. 07. 2021 13:11 , článok bol aktualizovaný 08. 07. 2021 15:43 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Peter Sagan odstúpil z Tour de France. Nemá zmysel pokračovať, vyhlásil

Dôvodom sú bolesti kolena, ktoré ho trápia po páde v tretej etape.

Peter Sagan.
Peter Sagan. Foto: TASR/AP Photo/Christophe Petit-Tesson

Slovenský cyklista Peter Sagan odstúpil z tohtoročnej Tour de France. Dôvodom sú bolesti v kolene. Svoj stav vysvetlil na tlačovej konferencii, informuje oficiálna stránka podujatia. Jazdec tímu Bora-Hansgrohe tak spravil pred štvrtkovou 12. etapou.

„Nie je pekné, že musím skončiť. Po mojom páde to vyzeralo tak, že sa to postupne zlepšuje, no o dva dni neskôr som si to isté koleno udrel pri šprinte o riadidlá a opuchlo mi. Nemôžem ohnúť nohu,“ uviedol Sagan podľa cyclingnews.com.

Cyklista sa na podujatí zranil počas tretej etapy. Mal šancu zabojovať o umiestnenie na pódiu, zo siedmej priečky sa v napínavom záverečnom špurte predral na priebežnú tretiu pozíciu.

Po smoliarskej kolízii s topfavoritom tejto etapy Calebom Ewanom, ktorý zavadil o zadné koleso víťazného Tima Merliera a stiahol so sebou aj Sagana, spadli obaja jazdci tesne pred cieľovou páskou na zem a niekoľko metrov sa šúchali po asfalte. Horšie dopadol Austrálčan, ktorý si zlomil pravú kľúčnu kosť.

„Peter sa najprv zranil v 3. etape, kde si udrel koleno a bok. Prevodník mu trafil jabĺčko a už vtedy sme sa obávali, či bude môcť pokračovať. Zvládli sme to a dostali sme Petra cez ďalšie etapy. Nanešťastie, v 10. si opäť udrel rovnaké koleno a znovu sa mu otvorila rana. Vytvoril sa zápal a preto musel odstúpiť. Momentálne dostáva všetku potrebnú liečbu vrátane antibiotík a v nasledujúcich dňoch uvidíme, ako na ňu zareaguje,“ povedal pre oficiálnu stránku Bory tímový lekár Christopher Edler.

Pozrite si aj VIDEO: Záver 3. etapy TdF plný pádov. Sagan skončil na zemi tesne pred cieľom po kolízii s Ewanom

Sedemnásobný víťaz bodovacej súťaže skončil na tohtoročnej Tour v etapách dvakrát piaty a raz ôsmy. V boji o zelený dres mal po 11. etape 123-bodovú stratu na lídra Marka Cavendisha.

V celkovej klasifikácii mu patrilo priebežné 109. miesto. „Nemôžem s tým robiť nič iné, ako dopriať tomu odpočinok. Čo sa dá robiť, keď nemôžem ohnúť nohu? Nemá zmysel pokračovať,“ uviedol cyklista.

Čaká ho olympiáda

Sagan sa predstavil na svojej desiatej Tour, predtým prestížne preteky nedokončil len v roku 2017, vtedy ho však vylúčili rozhodcovia po súboji v 4. etape s Cavendishom. Na Tour vyhral dokopy 12 etáp, naposledy piatu v roku 2019. Tento rok už ďalšie vavríny nepridá.

„Bolo to ťažké rozhodnutie, no na druhej strane aj jednoduché, pretože keď nemôžem pohnúť nohou, nie je ani príliš o čom rozhodovať. Som z toho sklamaný. Včera po ťažkej etape, keď sme dvakrát absolvovali Mont Ventoux a išlo sa rýchlo, som si koleno opäť preťažil a dostal sa tam zápal,“ povedal Sagan.

Sagana teraz čaká odpočinok, no už 24. júla by sa mal spolu s bratom Jurajom predstaviť v pretekoch s hromadným štartom na olympijských hrách v Tokiu. „Teraz je najdôležitejšie si odpočinúť a uzdraviť si koleno. Blíži sa olympiáda a chcem na ňu byť čo najlepšie pripravený,“ dodal.