12. 07. 2021 16:27 | BRATISLAVA/TASR

Peter Sagan absolvoval úspešnú operáciu kolena. Fanúšikom priblížil detaily svojho zranenia

Sagan si prvýkrát zranil koleno v 3. etape.

Peter Sagan.
Peter Sagan. Foto: Massimo Paolone/LaPresse via AP

Slovenský cyklista Peter Sagan absolvoval po odstúpení z Tour de France úspešnú operáciu kolena.

Trojnásobný majster sveta by sa mal už o 12 dní zúčastniť na pretekoch s hromadným štartom na olympijských hrách v Tokiu (24. júla).

Zatiaľ nie je známe, či zákrok ovplyvní jeho štart pod piatimi kruhmi. „Vedeli sme, že pôjde na takýto zákrok, no o tom, či to bude mať vplyv na jeho účasť v Tokiu zatiaľ nevieme. Musíme počkať na oficiálnu lekársku správu, ktorá by mala byť v utorok. Ja dúfam, že sa zúčastní, ak nie pôjde náhradník,“ uviedol prezident Slovenského zväzu cyklistiky (SZC) Peter Privara.

Sagan si prvýkrát zranil koleno v 3. etape. Caleb Ewan v špurte zavadil o predné koleso iného cyklistu, spadol na zem a so sebou zobral aj Sagana. Neskôr si to isté koleno udrel o riadidlá a dostala sa doň infekcia. Preto pred 12. etapou oznámil, že na Tour končí.

„V prvom rade sa chcem poďakovať vedeniu Bora-Hansgrohe, lekárov tímu a špeciálne nášmu hlavnému lekárovi Christopherovi Edlerovi za ich podporu od môjho pádu v 3. etape. Po druhé som veľmi vďačný za všetky správy podpory, ktoré som dostal od mojich tímových kolegov, priateľov a fanúšikov z celého sveta. Veľmi si ich cením. V 3. etape som si udrel koleno o prevodník, ktorý mi zarezal do kože nad jabĺčkom a zanechal hlbokú ranu. Tú sme vyčistili ako to bolo najviac možné, aby sme zabránili infekcii kvôli nečistotám z oleja na reťazi. Po pár dňoch sa však vytvoril zápal v synoviálnej burze na vrchu jabĺčka a nanešťastie antibiotiká nezabránili infekcii. Jedinou možnosťou bolo skončiť na Tour de France a ísť na operáciu,“ uviedol Sagan na svojom facebookovom konte.

Operáciu absolvoval v Monaku: „Našťastie išlo iba o povrchovú infekciu a netýka sa kolenného kĺbu. Taktiež sa chcem poďakovať doktorom a zdravotníckemu personálu na klinike IM2S v Monaku za skvelú operáciu v tak krátkom čase. Momentálne sa cítim dobre a za pár dní budem opäť trénovať. Ak pôjde všetko dobre, budem čoskoro jazdiť na bicykli na ceste.“

Sedemnásobný víťaz bodovacej súťaže skončil na tohtoročnej Tour v etapách dvakrát piaty a raz ôsmy.

V boji o zelený dres mal po 11. etape 123-bodovú stratu na lídra Marka Cavendisha. V celkovej klasifikácii mu patrilo priebežné 109. miesto.

Sagan sa predstavil na svojej desiatej Tour, predtým prestížne preteky nedokončil len v roku 2017, vtedy ho však vylúčili rozhodcovia po súboji v 4. etape s Cavendishom.

Na Tour vyhral dokopy 12 etáp, naposledy piatu v roku 2019. Sagan by sa mal spolu s bratom Jurajom predstaviť v pretekoch s hromadným štartom na olympijských hrách v Tokiu.

Hello everybody! I'd like to give you an update on my condition after my withdrawal from the Le Tour de France last...

Uverejnil používateľ Peter Sagan Pondelok 12. júla 2021

Zdroj: Facebook/Peter Sagan