28. 06. 2016 09:05 | REYKJAVÍK/TASR

Bujaré oslavy v Reykjaviku - výkriky radosti a hymna víťazov

Záverečný hvizd víťazného duelu nad Anglickom (2:1) sprevádzal v areáli malého parku Arnarhóll obrovský výkrik radosti.

Islandskí fanúšikovia sa tešia v Reykjavíku po výhre nad Anglickom.
Islandskí fanúšikovia sa tešia v Reykjavíku po výhre nad Anglickom. Foto: TASR/AP

Po šokujúcom postupe islandských futbalistov do štvrťfinále EURO 2016 sa v Reykjaviku strhli veľkolepé oslavy. Ulice hlavného mesta zaplavilo viac ako 10-tisíc fanúšikov odetých v modrom a s vikingskými prilbami na hlavách. Záverečný hvizd víťazného duelu nad Anglickom (2:1) sprevádzal v areáli malého parku Arnarhóll obrovský výkrik radosti.

 

Ulice v centre mesta boli uzavreté, fanzóny zasa preplnené tlačiacimi sa divákmi. Mnohých ľudí z "krajiny gejzírov", ktorá má len približne 330.000 obyvateľov, výkony národného tímu ohúrili. "Nemôžem tomu uveriť," nahlas kričal podľa agentúry DPA jeden z fanúšikov.

Po šokujúcom víťazstve znelo ulicami Reykjaviku symbolické "We are the champions", jeden z najväčších hitov britskej skupiny Queen. Pre futbalového trpaslíka, ktorý sa predstavil na majstrovstvách Európy prvýkrát v histórii, je to jedna z najväčších udalostí v dejinách. "Ten, kto neoslavuje, sa už pravdepodobne snaží získať lístok na najbližší zápas proti Francúzsku," povedal pre britský Daily Mail Thorir Gudmundsson, charitatívny pracovník z hlavného mesta.

Islandskí fanúšikovia oslavujú historické víťazstvo nad Anglickom.
Islandskí fanúšikovia oslavujú historické víťazstvo nad Anglickom. Foto: TASR/AP
 

A tí, ktorí neprišli do ulíc pred veľkoplošné obrazovky, si vychutnali triumf národného tímu v pohodlí domova aj s oduševneným komentárom Gudmundura Benediktssona. Jeho gólová radosť sprevádzaná energickými až búrlivými výkrikmi z víťazného presného zásahu na 2:1 nad Rakúskom sa stala hitom internetu.

"Zdá sa, že počas pondelňajšej noci neprišiel o hlas len 'Gummi Ben', ale po výkrikoch radosti chrapotalo oveľa viac Islanďanov," odľahčene poznamenala agentúra DPA.


Komentáre ( 0)