07. 06. 2021 10:36 | KYJEV/kc

Ukrajinské dresy pre EURO 2020 vyvolali v Rusku búrku nevôle

Ruskí politici označili dva prvky týchto dresov za politickú provokáciu.

Ukrajinské dresy pre EURO 2020.
Ukrajinské dresy pre EURO 2020. Foto: Profimedia.sk

Nové dresy, v ktorých sa ukrajinská futbalová reprezentácia predstaví na blížiacom sa kontinentálnom šampionáte, vyvolala v Rusku búrku nevôle. Je na nich totiž silueta ukrajinských hraníc vrátane Krymu, ktorý Rusko v rozpore s medzinárodným právom anektovalo v roku 2014 a považuje ho za svoje územie. Mapa zahŕňa aj Luhanský a Donecký región na východe Ukrajiny, ktoré ovládajú separatisti, píše portál BBC.

Okrem siluety na drese vyvolal protesty aj slogan ukrajinského tímu, ktorý znie: Sláva Ukrajine! Ide o rovnaké heslo, aké sa používalo počas protestov v roku 2013 až 2014 proti vtedajšiemu prezidentovi Ukrajiny Viktorovi Janukovyčovi.

„Veríme, že silueta Ukrajiny dodá hráčom silu, pretože budú mať pocit, že bojujú za celú Ukrajinu," povedal šéf ukrajinského futbalu Andrij Pavelko.

Ruskí politici označili tento krok za politickú provokáciu a vyzvali organizátorov ME vo futbale, aby proti tomu zakročili. Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová odsúdila podobu dresu aj slogan, ktorý je podľa nej nacionalistický a „podporuje protesty nacistov".

Zdroj: Twitter/ The Shirt Union

 

Komentáre ( 0)