14. 06. 2021 11:30 | BRATISLAVA/mm

Kjaer pri záchrane Eriksena nepostupoval správne. Podľahol mýtu, ktorý záchranári už roky vyvracajú

Pozrite si poučné video, ako správne poskytnúť prvú pomoc.

Simon Kjaer dáva prvú pomoc svojmu spoluhráčovi Christianovi Eriksenovi
Simon Kjaer dáva prvú pomoc svojmu spoluhráčovi Christianovi Eriksenovi Foto: TASR/AP/Friedemann Vogel

Celý futbalový svet zmeravel, keď dánsky futbalista Christian Eriksen počas zápasu z ničoho nič padol na zem. Podľa lekára dánskej reprezentácie Mortena Boesena mal zástavu srdca.

„Bol preč, no podarilo sa nám ho oživiť. Stačilo raz použiť defibrilátor. To je pomerne rýchlo," upokojoval verejnosť doktor Boesen.

Lekár dánskej reprezentácie však pripustil, že Eriksen mohol dopadnúť oveľa horšie, ak by ho zdravotné komplikácie zastihli inde, ako na vrcholnom podujatí s prístupom k špičkovému zdravotníckemu vybaveniu.

„Čas od kolapsu k momentu, keď sa mu dostalo zdravotnej starostlivosti bol kľúčový. Netrvalo to dlho a to môže byť rozhodujúce," ozrejmil.

Kým sa k Eriksenovi dostali lekári, prvú pomoc mu poskytol jeho spoluhráč a kapitán reprezentácie Simon Kjaer. Ten mu podľa dostupných informácií vytiahol zapadnutý jazyk. A neskôr išiel utešovať Eriksenovu manželku. Pre fanúšikov po celom svete sa stal hrdinom a samozrejme právom, nakoľko zachoval duchaprítomnosť a robil čo vedel, aby spoluhráča zachránil. Zo zdravotníckeho pohľadu však jeho prvá pomoc nebola správna.

„Tento úkon patrí dnes už medzi zborené mýty o podávaní prvej pomoci. V laickej verejnosti sa ale často používa. Z detských čias si pamätám rady, ako je potrebné pri strate vedomia a epileptickom záchvate vytiahnuť jazyk a fixovať ho prípadne zicherkou k ústam," uviedol na sociálnej sieti Martin Kulkovský, primár interného oddelenia v Nemocnici s poliklinikou Považská Bystrica.

Eriksenovu manželku utešuje kapitán Kjaer
Eriksenovu manželku utešuje kapitán Kjaer Foto: Stuart Franklin/Pool via AP
 

Ako teda postupovať správne?

„Zapadnutie jazyka je len terminologická skratka na nepriechodné cesty pri ochabnutí svalstva, ku ktorému pri poruche vedomia dochádza. Správny postup nie je vyťahovať jazyk, ale zakloniť hlavu, čím sa napnú svaly a spriechodnia dýchacie cesty. Vyťahovanie jazyka nemá žiaden zmysel," dodal Kulkovský.

Počas zápasu futbalových majstrovstiev Európy sme boli svedkami náhlej straty vedomia dánskeho hráča Christiana...

Uverejnil používateľ Milan Kulkovsky blog Sobota 12. júna 2021

V priloženom videu si môžete pozrieť, ako poskytnúť prvú pomoc

V nedeľu bol dánsky reprezentant a hráč Interu Miláno už v stabilizovanom stave a poďakoval sa všetkým za pomoc a podporu. Príčina zástavy zatiaľ nie je známa a na Dána čakajú ďalšie vyšetrenia.

Fotka, ktorá je dôkazom, že Eriksen bol pri vedomí ešte na štadióne.
Fotka, ktorá je dôkazom, že Eriksen bol pri vedomí ešte na štadióne. Foto: Wolfgang Rattay/Pool via AP
 

Komentáre ( 0)