18. 06. 2021 18:25 | PETROHRAD/kc

Mali Slováci v závere zápasu po švédskej ruke kopať penaltu? Futbalové osobnosti reagujú

Na hodnotenie zápasu Slovensko vs Švédsko sme sa pýtali troch osobností z prostredia slovenského futbalu.

Martin Dobrotka, Vladimír Kinder a Slávo Jurko.
Martin Dobrotka, Vladimír Kinder a Slávo Jurko. Foto: TVNOVINY.sk

Slovenskí futbalisti majú za sebou druhé vystúpenie v skupinovej fáze na ME 2020. Zápas v Petrohrade sa skončil víťazstvom Švédov, ktorí majú v tabuľke E-skupiny 4 body a preskočili tak Slovensko, ktoré bolo na čele po prvom hracom dni.

Slováci držia pred posledným zápasom proti topfavoritovi skupiny Španielsku postupové šance vo vlastných rukách, no zisk čo i len bodu, by bol prekvapením. Na hodnotenie zápasu Slovensko vs Švédsko sme sa pýtali troch osobností z prostredia slovenského futbalu.

Tri osobnost, tri otázky:

Ako hodnotíte výkon Slovákov? Vyhrali Švédi zaslúžene?

Slováci v závere prvého polčasu prevzali iniciatívu a vyzeralo to, akoby Švédom dochádzal dych. Po zmene strán však opäť dominovali severania. Čim si to vysvetľujete?

V závere zápasu sa objavil sporný moment, keď po strele zasiahla lopta do rúk dvoch švédskych hráčov. Mali sme podľa vás kopať penaltu?


Ako hodnotíte výkon Slovákov? Vyhrali Švédi zaslúžene?

Vladimír Kinder, bývalý reprezentačný obranca: Myslím, že Švédi vyhrali zaslúžene. Trošku viac som čakal od našej ofenzívy. Tam sme sa prakticky do ničoho nedostali. My sme sa skôr sústredili na defenzívu a dúfali, že to ukopeme.

Martin Dobrotka, bývalý futbalový obranca: Myslím, že hráči podali dobrý poctivý výkon a remíza by bola spravodlivejšia. Boli úseky hry kedy sme mali viac z hry my a naopak aj také, v ktorých bol lepší súper. Bol to zápas, ktorý sa rozhoduje v detailoch a bohužiaľ jednu chybu v defenzíve dokázali Švédi využiť.

Slávo Jurko, športový komentátor: Švédi sú pre nás tradične nepríjemný súper, nehráme s nimi okulahodiace stretnutia. Dlho to vyzeralo ako remízový zápas a bod pre nás by bol výborný, hoci Švédi boli o niečo nebezpečnejší. Myšlienka na to, ako blízko je ďalší zápas s úspešným výsledkom neraz hráčov zbytočne ťaží, ale treba sa s tým vysporiadať. Takéto zápasy rozhoduje jeden moment a tým bola penalta, po ktorej to už súper ustrážil.

Slováci v závere prvého polčasu prevzali iniciatívu a vyzeralo to, akoby Švédom dochádzal dych. Po zmene strán však opäť dominovali severania. Čim si to vysvetľujete?

Vladimír Kinder: Švédsko druhý polčas hralo lepšie a vytvorili si viac šancí a iba vďaka Dúbravkovi sme inkasovali iba raz.

Martin Dobrotka: V týchto zápasoch ide o veľa a preto oba tímy boli opatrné a nehrnuli sa do bezhlavého útočenia. To, že jedno mužstvo drží viac loptu na svojich kopačkách neznamená, že musí byť aj nebezpečné pred bránou súpera. Určite Švédom nedochádzal dych. Aj ten tlak z našej strany na konci zápasu bol skôr obavou Švédov o výsledok zápasu, čo je úplne normálne.

Slávo Jurko: Nie je to nič mimoriadne pri takýchto zápasoch, že chviľku hrá aktívnejšie jedno mužstvo, chvíľu zas druhé, ale na konci rozhodujú fakty a proti nám ide dnes to, že sme nevystrelili na súperovu bránu, takže práve efektivita v porovnaní so zápasom proti Poľsku nám odišla. Škoda Dudovej strely, či neodmenenej Kuckovej aktivity, bolo by to možno iné. Už sa to nevráti, treba teraz ušiť dobrú taktiku a skúsiť uloviť španielskeho vtáčika.

V závere zápasu sa objavil sporný moment, keď po strele zasiahla lopta do rúk dvoch švédskych hráčov. Mali sme podľa vás kopať penaltu?

Vladimír Kinder: Nie nemali, skúmal to aj VAR, takže si myslím, že to bolo dobre posúdené.

Martin Dobrotka: Ja som bol presvedčený o tom, že to bol pokutový kop. Je pravdou, že čo sa týka hry rukou sa pravidlá neustále menia a priznám sa, že ani ja sa v tom už nevyznám.

Slávo Jurko: Ruky sú háklivou témou. Čo rozhodca, to iný názor, čo divák, to iný názor. Ja to beriem tak, že v miestnosti VAR sedí na Eure pomaly viac ľudí, ako na tribúnach a tí majú dokonalé zábery a jasný výklad pravidiel, podľa ktorého rozhodli. My sme mohli len dúfať, že to bude iné a vyrovnanie z penalty by bolo našim triumfom.