19. 06. 2021 22:46 | BRATISLAVA/Michal Lukačovič

Postupová matematika: Všetky scenáre, ako môže Slovensko skončiť do druhého miesta v skupine

Ani remíza zo Španielskom nám nemusí stačiť, no zároveň ňou môžeme aj vyhrať skupinu.

Lukáš Haraslín strieľa na bránu Poľska.
Lukáš Haraslín strieľa na bránu Poľska. Foto: TASR/Martin Baumann

Postupová matematika na EURO 2020 je pomerne komplikovaná. Karty totiž budú miešať aj tretie miesta v skupinách. Do osemfinále takto postúpia až štyri tímy zo šiestich skupín. Na treťom mieste nemusia na postup stačiť dokonca ani štyri body. Pozrime sa teda na to, ako sa Slovensko môže tejto situácii vyhnúť a do vyraďovacej časti postúpiť priamo z jedného z prvých dvoch miest.

Na úvod si pripomeňme aktuálnu tabuľku skupiny E:

1. Švédsko 4 body, skóre 1:0
2. Slovensko 3 b., 2:2
3. Španielsko 2 b., 1:1
4. Poľsko 1 b., 2:3

Začnime tými jednoduchšími možnosťami. Ak nad Španielmi vyhráme, máme postup z prvých dvoch miest vo vrecku. Ak naopak prehráme, nateraz nám zostáva len dúfať, aby tri body stačili na najlepšiu šestnástku šampionátu. To už ale budeme pred našim zápasom so Španielskom vedieť naisto. 

Čo sa stane v prípade remízy

Ak slovenská reprezentácia uhrá so Španielskom bod, budeme mať veľkú nádej na postup do osemfinále. Dôležitý však bude výsledok v súčasne hranom stretnutí medzi Švédskom a Poľskom. Fandiť v ňom budeme Švédom. Ich výhra, prípadne remíza by nás posunula ďalej. Ani triumf Poľska však automaticky neznamená, že nebudeme na prvých dvoch miestach. Dôležité bude skóre.

Ak Poľsko vyhrá o dva góly alebo viac, dostane sa na prvé miesto v skupine a Slovensko bude druhé. Čierny Peter zostane v rukách Švédska, ktoré bude môcť postúpiť jedine z tretieho miesta.

Ak Poľsko zvíťazí o gól, potom nás bude zaujímať, koľko ich dokopy v dueli padne. Pri výhre 1:0 by do osemfinále dokonca z prvého miesta postupovalo Slovensko. Ak to bude výhra 2:1 alebo vyššia, Slovensko skončí v skupine tretie, za Poľskom a Švédskom.

Komentáre ( 0)