21. 06. 2021 11:39 | BRATISLAVA/mm

POSTUPOVÁ KALKULAČKA: Budú Slovákom stačiť len tri body? Pozrite si, ktorým mužstvám musíme fandiť

V prípade výhry nad Španielskom postúpime určite. Ak remizuje, tak sú naše šance na osemfinále veľmi reálne.

Na snímke futbalisti Slovenska oslavujú víťazstvo 2:1 nad Poľskom
Na snímke futbalisti Slovenska oslavujú víťazstvo 2:1 nad Poľskom Foto: TASR/Martin Baumann

Slovenských futbalových reprezentantov čaká v stredu posledný zápas v skupine proti Španielsku. Po výhre nad Poľskom a prehrou so Švédskom majú Slováci stále postup vo vlastných rukách.

Ak by favorizovaných Španielov zdolali, tak by sa už nemuseli pozerať na výsledky iných tímov. V prípade remízy by bol postup stále veľmi reálny, ale aj v prípade prehry by na konci tunela ešte blikalo svetielko nádeje.

Rozoberme si všetky tri scenáre, keďže väčšina zápasov, ktoré môžu ovplyvniť náš osud, sa odohrá ešte pred stredajším duelom.

Výhra nad Španielskom

Ak Slováci zdolajú tím z Pyrenejského polostrova, tak získajú konečných šesť bodov, ktoré s určitosťou zabezpečia postup do osemfinále. Dokonca, ak Švédi stratia body proti Poľsku, tak by sme vyhrali základnú skupinu.

Remíza so Španielskom

V prípade remízy by si Slováci pripísali do konečnej tabuľky v súčte štyri body. V takomto prípade by Švédi museli vyhrať alebo remizovať s Poľskom. Ak by sa tak stalo, obsadili by sme konečné druhé miesto v tabuľke, ktoré automaticky zaručuje postup do vyraďovacej fázy.

Ak by však Poliaci dokázali Švédov zdolať, tak by mali štyri body Poliaci, Švédi aj my. V takomto prípade by sme mohli skupinu vyhrať, ale aj skončiť v nej tretí. Všetko by záležalo už od skóre.

Aj v prípade, že by sme skončili tretí, tak by nám postup nemal ujsť, keďže do skupinovej fázy postupujú aj štyri najlepšie mužstvá práve z tretích miest. A v tejto tabuľke to z priebehu šampionátu vyzerá tak, že štyri body budú dostačujúce.

Prehra so Španielskom

Kým sa Slováci pobijú o potup so Španielmi, bolo dobré vedieť, ktorým mužstvám fandiť, v prípade predpokladu, že naši tento duel nezvládnu. Po prehre by sme mali na konte tri body a záporné skóre. Preto aj keď prehráme, musíme prehrať s čo najmenším rozdielom.

Pondelok

V pondelok nás bude zaujímať zápas Belgicko - Fínsko. V tomto prípade nám bude vyhovovať, ak favorizovaní Belgičania zaberú na plné obrátky a vyhrajú s čo najvyšším rozdielom. V takom prípade budú mať Fíni tri body a vyššie záporné skóre.

V súbežnom zápase Rusko - Dánsko by bolo dobré, keby Rusi bodovali. Ak vyhrajú Dáni, tak budú mať tri body ako Rusi a Fíni. Takže, kto pôjde do tabuľky tretích tímov rozhodne skóre.

V ďalšom pondelkovom zápase Ukrajina - Rakúsko treba fandiť, aby nebola remíza. A víťazstvo jedného alebo druhého mužstva s čo najvyšším gólovým rozdielom. Prehraté mužstvo by totiž malo tri body s vyšším záporným skóre.

Tu však treba dodať, že práve remíza obom mužstvám veľmi vyhovuje. V jej prípade totiž s veľkou pravdepodobnosťou obaja postúpia do vyraďovacej fázy.

Utorok

V utorok sa treba zamerať na zápas Chorvátska so Škótskom, kde by našim extrémne vyhovovala remíza. Obe mužstvá by tak mali dva body, čím by to tabuľky tretích tímov už nemohli preskočiť Slovákov.

Streda

V deň nášho zápasu sa večer ešte odohrá duel Francúzska s Portugalskom. Našim by pomohla opäť vyššia výhra Galského kohúta. Portugalsko by tak zostalo na troch bodoch so záporným skóre.

Z vyššie vymenovaných zápasov musia vyjsť aspoň dva, aby sme mali aspoň šancu postúpiť z tabuľky tretích tímov. Potom o všetkom rozhodne už len skóre.

Ak naši prehrajú, komu fandiť

PONDELOK: Belgicko, Ukrajina - Rakúsko nemôže byť remíza
UTOROK: Remíza v zápase Chorvátsko - Škótsko
STREDA: Francúzsko