04. 06. 2021 10:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Slovan je pojem, aký nemá obdobu. Za všetko hovoria tieto úspechy a plejáda legiend

„Belasí“ len pred pár dňami zavŕšili majstrovský hetrik.

Hráči Slovana oslavujú majstrovský titul.
Hráči Slovana oslavujú majstrovský titul. Foto: TASR

Klub z hlavného mesta je jedným z najstarších a zároveň najúspešnejším tímom v histórii. Vo vitríne má okrem iného 19 titulov majstra Slovenska a je aj osemnásobným šampiónom Československa.

Nad všetkým vyčnieva triumf v Pohári víťazov pohárov z roku 1969, v ktorom „jastrabi z Tehelného poľa“ zdolali FC Barcelona 3:2.


Zdroj: YouTube/Enki2011

„Belasí“ len pred pár dňami zavŕšili majstrovský hetrik, ktorým spečatili svoju dominanciu na domácej scéne.

Počas viac ako storočnice sa so značkou ŠK Slovan spája nespočetne veľa zvučných mien.

Od Štefana Čambala, prvého Slováka, ktorý si zahral na svetovom šampionáte, cez Futbalistu storočia Jána Popluhára, vicemajstra sveta z roku 1962 Viliama Schrojfa, strojcov senzácie proti Barcelone ako Alexander Vencel starší, bratia Jozef a Ján Čapkovičovci, Alexander Horváth a tréneri Michal Vičan a Jozef Vengloš, a majstrov Európy 1976 z Belehradu Ján Pivarník, Marián Masný, Anton Ondruš či Dušan Galis až po Petra Dubovského, Vladimíra Kindera, Ladislava Pecka či Dušana Tittela.

Peter Dubovský.
Peter Dubovský. Foto: TASR/AP
 

Nemožno opomenúť ani hráčov ako Stanislav Varga, Samuel Slovák či Róbert Vittek, najlepší strelec Slovenska na MS 2010 v JAR.

Ani takej značke ako Slovan sa však nevyhli pády. Na začiatku nového milénia sa klub zmietal v problémoch, ktoré v roku 2004 vyústili do zahanbujúceho vypadnutia do druhej ligy.

Kým klub v tom čase zahalili temné mraky, v auguste toho istého roka sa podaril jeden prestup, ktorý zmenil celý slovenský futbal.

Len 17-ročný Marek Hamšík odišiel do talianskej Brescie, odkiaľ sa následne vypracoval na jedného z najlepších hráčov uplynulej dekády a veľkú oporu slovenskej reprezentácie.

Marek Hamšík si kedysi obliekol belasý dres v priateľskom futbalovom zápase.
Marek Hamšík si kedysi obliekol belasý dres v priateľskom futbalovom zápase. Foto: TASR
 

Medzitým sa nad Tehelným poľom opäť začalo ukazovať belasé nebo. Dva roky od zostupu sa klub vrátil medzi slovenskú elitu a následne sa začal formovať do podoby, v akej ho poznáme dnes.

Slovan Bratislava postupne začal pripomínať mašinériu, ktoré nielen valcovala slovenskú súťaž, ale čoraz viac dávala o sebe vedieť aj v pohárovej Európe.

V rámci Ligy majstrov to slovanisti dotiahli najďalej v sezóne 2014/2015, keď im len jediný krok chýbal k postupu do skupinovej fázy. V kvalifikácii prešli cez dvoch súperov, v play off ich vyradil až BATE Borisov.

Po dvoch rokoch (2010 a 2011) bolo jasné, že účasť v skupinovej fáze Európskej ligy UEFA je len otázkou času. Podarilo sa to v sezóne 2011/2012, keď v F-skupine v konkurencii Bilbaa, Salzburgu a PSG získali bod.

Druhýkrát sa to podarilo v ročníku 2014/2015, keď proti Bernu, AS Rím a pražskej Sparte Slovan nezískal ani bod.

Najlepšie to bolo v sezóne 2019/2020, v konfrontáciách s Bragou, Besiktasom a Wolverhamptonom si belasí vybojovali štyri body.


Zdroj: YouTube/ŠK Slovan Bratislava

Komentáre ( 0)