08. 06. 2021 06:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Za posledné roky produkujú najviac reprezentantov. Žilina však už spravila dieru aj do sveta

Príchodom pandémie koronavírusu nastal v kádri tímu spod Dubňa veľký prievan.

Hráči Žiliny sa tešia z gólu.
Hráči Žiliny sa tešia z gólu. Foto: TASR

Ak sa hovorí, že pandémia koronavírusu mala vplyv na každého a na všetko, v prípade MŠK Žilina je to stopercentná pravda. V marci minulého roka totiž klub ohlásil likvidáciu, po ktorej v kádri „šošonov“ nezostal prakticky kameň na kameni.

Viacero opôr a členov základnej jedenástky nesúhlasilo so znížením platov, a tak si muselo hľadať nový klub.

Hoci nastala zásadná obmena mužstva, vďaka ktorej dostali ešte väčší priestor mladíci z vlastnej akadémie, Žilinčania v predošlom ročníku 2019/2020 dokráčali k druhému miestu.

Klub spod Dubňa je za posledných 15 rokov azda najväčším dodávateľom slovenskej kvality do zahraničia, veď v MŠK vyrastali reprezentanti Marek Mintál, Radoslav Zabavník, Ján Mucha, Stanislav Šesták, Tomáš Hubočan, Adam Nemec, Dušan Kuciak, Peter Pekarík či Martin Dúbravka.

Peter Pekarík (vpravo) v drese Žiliny.
Peter Pekarík (vpravo) v drese Žiliny. Foto: TASR
 

Z mladších mien sú to Milan Škriniar, Róbert Boženík, László Bénes, Denis Vavro, Dávid Hancko, Jaroslav Mihalík, Nikolas Špalek, Samuel Mráz či Róbert Mazáň. Za týchto deväť hráčov klub za posledných šesť rokov zarobil podľa portálu Transfermarkt dovedna 24,4 milióna eur.

Niektorí z nich sa podieľali aj na ostatnom titule majstra Slovenska (2017), Žilinčania ich celkovo majú vo vitríne sedem.

V rámci pohárovej Európy sa s klubom datujú tri významné míľniky. Prvým je sezóna 1961/1962, v ktorej sa tím prebojoval do štvrťfinále vtedajšieho Pohára víťazov pohárov (dnešná verzia Európskej ligy UEFA), kde stroskotal na talianskej Fiorentine.

Znamenite si mužstvo počínalo pri oslavách storočnice klubu v ročníku 2008/2009, kedy sa na severe Slovenska hrala skupinová fáza Pohára UEFA. Zverenci kouča Dušana Radolského v konkurencii Hamburgu, Ajaxu Amsterdam, Slavii Praha a Aston Villy získali štyri body.

Pamätné ostalo najmä víťazstvo na Britských ostrovoch, kde Žilina vyhrala 2:1 po góloch Vladimíra Leitnera a Petra Štyvara.


Zdroj: YouTube/AVFC Clips

Ešte väčší úspech sa podaril o dve sezóny neskôr, keď sa Žilinčania cez pražskú Spartu v play off prebojovali do skupinovej fázy Ligy majstrov. V nej si zmerali sily s londýnskou Chelsea, Olympique Marseille a Spartakom Moskva.

Do dejín sa zapísala aj spanilá, emóciami nabitá cesta predkolami Európskej ligy UEFA v ročníku 2015/2016. Žlto-zelení postupne vyradili severoírsky Glentoran FC, moldavskú Daciu Kišiňov, ukrajinského zástupcu Vorskla Poltava

Stopku v play off im vystavilo až španielske Bilbao. Najmä prvý duel na domácom trávniku vyvoláva husiu kožu doteraz, veď brazílsky útočník William sa dvoma gólmi postaral o senzačný obrat z 0:2 na 3:2. V odvete však baskický celok potvrdil svoje kvality a zabezpečil si miestenku v skupinovej fáze druhej najprestížnejšej klubovej súťaže.


Zdroj: YouTube/Matúš

Klub, ktorý vznikol v roku 1908, sa pýši mnohými legendárnymi hráčmi a osobami. Medzi prvými sú Vojtech Závodský a Emil Pažický, Štefan Príboj, Anton Krásnohorský či Vojtech Zachar.

Ďalej to sú žilinský futbalista 20. storočia Milan Staškovan, najlepší strelec histórie Štefan Slezák či brankár František Plach, z mladších mien Stanislav Griga, následne aj generácia hráčov ako Marek Mintál, Vladimír Leitner a Miroslav Barčík.

Komentáre ( 0)