10. 06. 2021 10:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Vittek o roli experta: Objektívna kritika môže hráčom len prospieť. Viem, o čom hovorím

V úlohe experta ho diváci čoskoro uvidia aj vo vysielaní televíznych staníc skupiny Markíza.

Róbert Vittek na Národnom futbalovom štadióne.
Róbert Vittek na Národnom futbalovom štadióne. Foto: TVNOVINY.sk

Róbert Vittek nepochybne patrí medzi slovenské futbalové ikony. Aktívnu kariéru ukončil už pred piatimi rokmi, ale ako hovorí, futbal je láska na celý život a aj jeho súčasné aktivity sa točia najmä okolo tohto športu.

„Futbal pre mňa znamená veľa. Je to moja láska nekonečná a dal mi v živote mnohé priateľstvá, kamarátov, krásne zážitky a určite aj veľké emócie," hovorí jeden z najlepších strelcov v histórii slovenského futbalu.

Vittek zavesil kopačky na klinec v roku 2016 a priznáva, že je veľký rozdiel vo vnímaní futbalu zo štúdia v porovnaní s tým, keď bol priamym aktérom.

„Tak samozrejme už futbal neprežívam tak, ako keď som bol aktívny hráč. Nedá sa to porovnať, keď ste v priamom dianí a v stopercentnom nasadení...po konci kariéry sa ten rytmus spomalí, ale keď sú kvalitné zápasy s kvalitnými fanúšikmi, dokáže vás to opäť do toho vtiahnuť a dokážem to precítiť tak, ako keď som hrával," vysvetlil bývalý futbalista.

Zápasy s vysokým nábojom však môžeme vidieť aj v našej najvyššej súťaži. Vitteka mrzí, že počas pandémie sme o takéto stretnutia boli ochudobnení.

„Určite sa nájdu zápasy aj v našej lige, ktoré tieto kritériá spĺňajú. Posledný rok to bohužiaľ vzhľadom na pandemickú situáciu nebolo dovolené, ale verím, že budúca sezóna už bude aj s fanúšikmi," nádeja sa bývalý kanonier a dodáva: „Futbal sa robí pre ľudí a tí tomu takpovediac dávajú zrkadlo."

Róbert Vittek z očí futbalovej verejnosti nezišiel ani po konci kariéry. Pravidelne sa objavuje na obrazovkách v úlohe futbalového experta.

„Musím sa priznať, že táto úloha ma naozaj baví, sedí mi a mám veľmi dobrú spätnú väzbu od ľudí. Celkom ma to napĺňa a rád by som v tom pokračoval aj v budúcnosti. Je to veľmi zaujímavé byť na druhej strane, aj keď človek niekedy musí byť k hráčom viac kritický," priznáva idol mladých futbalistov, ktorý má na slovenských trávnikoch ešte stále veľa kamarátov, s ktorými hrával aj súperil.

„Pre mňa je to o to ťažšie, že s niektorými som ešte hrával. Musím ich hodnotiť, no snažím sa byť objektívny a hlavne to chcem podať tak, ako to cítim, od srdca. Netreba nad tým zbytočne filozofovať. Myslím si, že takto to ľudia majú radi," hovorí Vittek.

Prijať kritiku je pre niektorých hráčov problém, ale Vittek aj napriek tomu, že sa ich hodnoteniu nevyhýba sa ešte nestretol s tým, že by sa niekto urazil.

„Úprimne sa musím priznať, že ja som zatiaľ nemal takýto telefonát či niečo podobné. Nič čo by sa týkalo môjho výkonu v role experta. Na druhej strane..bez nejakej namyslenosti a povýšenectva hovorím: ‚Od koho to môžu lepšie prijať ako odo mňa, po tej kariére, čo som mal - či už v reprezentácii alebo na klubovej úrovni?' pýta sa Vittek a dodáva: „Myslím si, že keď to prijmú správne, tak im to môže len pomôcť. Viem o čom hovorím, tiež som bol na kritiku citlivejší, keď som bol mladší. Čím som bol starší a skúsenejší, tým so to bral oveľa lepšie."

V úlohe experta ho diváci čoskoro uvidia aj vo vysielaní televíznych staníc skupiny Markíza. „Som veľmi rád, že ma Markíza oslovila s touto spoluprácou a verím, že aj ja prispejem svojou troškou prispejem ku kvalite týchto prenosov z Fortuna ligy a celkovo ku kvalite slovenského futbalu," dodal na záver Vittek.

 

Komentáre ( 0)