16. 07. 2021 10:00 | ŽIAR NAD HRONOM/tvnoviny.sk

Najmladší klub Fortuna ligy reprezentuje celý Pohronský región

Najväčším úspechom klubu je postup do najvyššej súťaže.

Futbalisti Pohronia Alieu Fadera (vľavo) a James Weir sa tešia po góle do siete FC ViOn Z. Moravce-Vráble.
Futbalisti Pohronia Alieu Fadera (vľavo) a James Weir sa tešia po góle do siete FC ViOn Z. Moravce-Vráble. Foto: TASR

FK Pohronie Žiar nad Hronom - Dolná Ždaňa je spomedzi účastníkov najvyššej futbalovej súťaže - Fortuna ligy- najmladším klubom. Vznikol v roku 2012 spojením tradičných klubov z Pohronského regiónu FK Žiar nad Hronom a TJ SOKOL Dolná Ždaňa.

Pohronie odštartovalo svoje pôsobenie na futbalovej mape Slovenska v 3. lige, ktorú hneď v prvej sezóne (2012/2013) vyhralo a postúpilo tak o priečku vyššie do 2. ligy. Po šiestich rokoch v 2. najvyššej súťaži obsadil klub prvé miesto tabuľky a historicky prvýkrát postúpil do Fortuna ligy, v ktorej sa premiérovo predstavil v sezóne 2019/20.

Pohronie síce medzi elitou skončilo posledné, no splnilo svoj primárny cieľ, ktorým bola záchrana v lige. Rovnaký scenár sa opakoval aj v minulej sezóne. 

V rámci Slovenského pohára (Slovnaft Cup) sa Pohronie dostalo najďalej do osemfinále (2015/2016, 2019/2020 a 2020/2021).

Najvýraznejšie postavy kádra:

Keďže Pohronie za sebou nemá dlhú históriu, ťažko hovoriť o nejakých legendách klubu, no k tomuto statusu má asi najviac nakročené krídelník Patrik Blahút (23), ktorý v klube strávil svoju celú doterajšiu kariéru. Veľkou oporou je kapitán tímu a vo veku 31 rokov jeden z najskúsenejších hráčov - stredopoliar Peter Mazan.

Najvýraznejšou postavou tímu bol v uplynulej sezóne iba 19-ročný krídelník Alieu Fadera z Gambie, ktorý zaznamenal 5 gólov a 5 asistencií. Viac gólov dali iba anglický stredopoliar James Weir a švajčiarsky útočník s brazílskymi koreňmi Adler da Silva, ktorí mali na konte zhodne po 6 presných zásahov. 

Futbalista Peter Čögley (vľavo) z Vionu a Peter Mazan z Pohronia..jpg
Futbalista Peter Čögley (vľavo) z Vionu a Peter Mazan z Pohronia..jpg Foto: TASR
 

Štadión

Do konca sezóny 2016/2017 hrávalo A mužstvo II-ligové zápasy na ihrisku v Dolnej Ždani. Potom sa domácim stánkom Pohronia stal Mestský štadión v Žiari nad Hronom, ktorého hlavná plocha prešla kompletnou rekonštrukciou.

Súčasná kapacita štadióna je 2 309 miest. Od prvoligovej úrovne ho delí len vyššia kapacita na sedenie pre divákov, intenzita hlavného osvetlenia ihriska pre televízne prenosy a vyhrievaný trávnik. Štadión bude dejiskom Majstrovstiev Európy hráčov do 19 rokov v roku 2022 (spoločne s Trnavou, Sencom a Zvolenom).

Mestský futbalový štadión v Žiari nad Hronom.
Mestský futbalový štadión v Žiari nad Hronom. Foto: FK Pohronie/ Dušan Petho