14. 10. 2021 16:47 | TRNAVA/tvnoviny.sk

Tradičné derby je za dverami: Pozrite si najlepšie jedenástky Slovana a Trnavy od roku 1993

Zápas Trnava - Slovan môžete sledovať v nedeľu 17. októbra od 16.25 na VOYO alebo DAJTO.

Tradičné derby z roku 2006. Na snímke Pavol Sedlák (ŠK Slovan Bratislava) v súboji s Martinom Poljovkom (FC Spartak Trnava).
Tradičné derby z roku 2006. Na snímke Pavol Sedlák (ŠK Slovan Bratislava) v súboji s Martinom Poljovkom (FC Spartak Trnava). Foto: TASR

Najbližšie, v poradí jedenáste fortunaligové kolo prinesie súboj jesene. V nedeľu sa totiž na Štadióne Antona Malatinského v Trnave odohrá najprestížnejšie slovenské ligové derby s poradovým číslom 161 - Spartak Trnava verzus Slovan Bratislava.

O tom, že  pôjde o súboj ako remeň svedčí aj fakt, že oba tradičné kluby majú na konte po 23 bodov, vďaka čomu sú na čele tabuľky. Slovan má navyše „bílym andelom“ čo vracať, veď v ostatnom vzájomnom fortunaligovom súboji prehral v Trnave v nadstavbovej Skupine o titul rozdielom triedy 0:3.

Prvý zápas odohrali pred takmer sto rokmi

Tradičné derby alebo aj Západoslovenské derby sa prvýkrát hralo 21. marca 1926 v Trnave. Prvýkrát nastúpili proti sebe kluby Rapid Trnava v červeno-čiernych farbách a ŠK Bratislava v bielo-modrých. Rapid Trnava vtedy vyhral 3:1. Tá pravá futbalová rivalita sa však začala až v roku 1942, keď trnavské krídlo František Masarovič aj napriek nesúhlasu Rapidu prestúpil do Slovana.

Prvé derby po rozdelení Československa odohrali rivali zo Slovana a Spartaku 11. septembra 1993 a skončilo sa výhrou Slovana 3:1. Tradičné derby patrilo vždy medzi zápasy s najväčšou diváckou kulisou a búrlivou atmosférou a pýši sa aj historicky najvyššou návštevou v rámci našej najvyššej súťaže.

Rekord padol 3. marca 2019, keď na otvárací zápas nového Tehelného poľa zavítalo 22 500 divákov. Zápas sa skončil výhrou 2:0 pre domáci Slovan.


Slovan vyhrával častejšie

V celkovej bilancii má navrch Slovan, ktorý vyhral takmer polovicu zo 160 vzájomných duelov. Trnava za svojím rivalom zaostáva o priepastných 30 výhier. Slovan je úspešnejší aj čo sa týka zápasov domácej najvyššej súťaže, ktorá sa hrá od roku 1993. Z výhry sa radoval v 21 prípadoch, 7-krát sa zrodila remíza a v ôsmych prípadoch sa zápas skončil triumfom Trnavy.

tab futb.jpg
Foto: TVNOVINY.sk
 

V kádroch oboch klubov sa za ten čas vystriedalo obrovské množstvo futbalistov, často dlhoročných reprezentantov. Oficiálny portál Fortuna ligy sa preto pred nadchádzajúcim derby pokúsil vybrať najlepšie jedenástky Slovana a Trnavy.

Najlepšia jedenástka Slovana od roku 1993

#derbyovsetko už v nedeľu Poskladali sme najlepšiu - ku belasých za posledných takmer 30 rokov. Súhlasíš? Nevadí, ak nie, napíš do komentára pokojne svoju zostavu ŠK Slovan Bratislava

Uverejnil používateľ Fortuna liga Streda 13. októbra 2021


Najlepšia jedenástka Trnavy od roku 1993

#derbyovsetko už v nedeľu Poskladali sme aj najlepšiu - ku Spartaka od roku 1993 Daj nám vedieť, čo by si zmenil? FC Spartak Trnava

Uverejnil používateľ Fortuna liga Štvrtok 14. októbra 2021

Zápas Trnava - Slovan môžete sledovať v nedeľu 17. októbra od 16.25 na VOYO alebo DAJTO. Ostatné zápasy bude vždy prinášať streamovacia služba VOYO pre svojich predplatiteľov. Fanúšikovia futbalu sa môžu tešiť aj na sprievodné štúdiá so zaujímavými hosťami.