01. 02. 2017 09:30 | BRATISLAVA/Robert Ďurkáč

Kocúrkovo na slovenský spôsob. Takto sa dá v polovici sezóny hrať vyššia súťaž

Dali sme priestor na vyjadrenie aj predstaviteľom Západoslovenského futbalového zväzu (ZsFZ).

Ihrisko FK Spartak Bánovce nad Bebravou.
Ihrisko FK Spartak Bánovce nad Bebravou. Foto: Facebook/FK Spartak Bánovce U13

Pokojné futbalové vody na Hornej Nitre rozvírila infomácia, že účastník štvrtej najvyššej futbalovej súťaže FK Spartak Bánovce nad Bebravou odohrá jarnú časť aktuálnej sezóny o stupienok vyššie, teda v III. lige Západoslovenského futbalového zväzu (ZsFZ).

V médiách sa objavila informácia, že by sa tak malo stať na úkor tímu FC Horses, ktorý aktuálne v tejto súťaži pôsobí a na jeseň hrával domáce stretnutia vo Veľkých Úľanoch v okrese Galanta. Klub dlhé roky sídlil v Šúrovciach v trnavskom okrese, niekoľko rokov vystupoval ako "céčko" tamojšieho slávneho Spartaka.

Krok prvý a tie ďalšie

Pýtate sa, ako a či je vôbec takýto presun z jednej ligy do druhej možný? Zdá sa, že áno. Prvým krokom je fakt, že v posledný januárový deň došlo k zmene konateľa spoločnosti FC Horses s.r.o., ktorým sa podľa Obchodného registra stal súčasný klubový manažér Bánoviec Miroslav Barinka. Po druhé, "eseročka" zmenila sídlo na ulicu J. Kačku v Bánovciach nad Bebravou, kde sídli aj tamojší Futbalový klub Spartak.

"Dohodli sme sa s majiteľom FC Horses, že FK Spartak Bánovce sa stane výhradným majiteľom klubu FC Horses, čiže obchodnej firmy, ktorá sa zaoberá futbalom. Na upresnenie poviem, že FC Horses bola spoločnosť s ručením obmedzením, ktorá už nebude pôsobiť v mieste, kde doteraz, ale bude pokračovať v Bánovciach," vyjadril sa člen správnej rady Spartaka Dušan Jankovič.

Po tretie, FC Horses najnovšie odohrá jarné domáce zápasy v Bánovciach. Oslovili sme aj predstaviteľov Horsesu, jeden z nich nám prezradil, že hráčom sa oznámilo, že si majú hľadať nový klub. Dodal, že podľa neho to neskončí nijako inak len zánikom futbalového klubu Horses.

Dali sme priestor na vyjadrenie aj predstaviteľom ZsFZ. Jeho predseda Pavol Šípoš sa vyjadril, že momentálne síce o tejto záležitosti počul, ale podľa neho doteraz žiadna žiadosť o zmenu alebo čosi podobné na zväze podaná nie je. Zároveň však vylúčil, že by počas rozohratej sezóny mohol hocijaký klub poskočiť do vyššej súťaže.

Otvorenejší bol člen Výkonného výboru ZsFZ Tibor Révay, ktorý si myslí, že teoreticky to možné je. "Všetci vieme, ako to na Slovensku chodí. Osobne si myslím, že ak člen Spartaka pán Barinka je konateľom spomenutej "eseročky", tak bánovský Spartak už, takpovediac, vlastní aj treťoligový FC Horses. Zmena sa podľa mňa dá uskutočniť len v takom prípade, že si Spartak z treťoligového tímu spraví "áčko" a zo štvrtoligového tímu bude mať B-tím."

Révay navyše dodal, že celkom určite nedôjde k zmene názvu klubu na FC Horses Bánovce už pred jarnou časťou, ako to avizoval Dušan Jankovič. "Toto sa uskutočniť nedá. Zmena názvu klubu je možná až v máji. Všetko sa ale môže vyvinúť rôzne, nakoľko dôjde k zmenám aj v počte vypadávajúcich tímov zo súťaží," uzavrel.

Štvrtá liga pre Považskú?

Aby toho nebolo málo, do prípadu sa najnovšie zapojil MŠK Považská Bystrica. Aktuálny šiestoligista má podľa vyjadrení manažéra klubu Jána Panáka záujem od Bánoviec "odkúpiť licenciu" na štvrtú ligu.

"Ešte sme ju nekúpili. Uvažujeme o tom, to nemôžem poprieť, ale konečné slovo majú právnici na SFZ, či je to vôbec možné. My sme požiadali o stanovisko Legislatívno-právne oddelenie zväzu. Až keď teda právnici povedia, že v zmysle zákonov a smerníc je to možné, potom budeme ďalej konať, ale záujem určite máme,“ vyjadril sa Panák.

Ján Panák na archívnej snímke.
Ján Panák na archívnej snímke. Foto: TASR
 

Nakoľko počas rozbehnutej súťaže sa nemôže meniť názov klubu, vychádza z toho len jediné: Považskobystričania by jarnú časť IV. ligy Severozápad dohrali pod hlavičkou Bánoviec, ktoré by si domáce duely dali do Považskej Bystrice. Znamenalo by to ale aj zmenu v transferoch, nakoľko hráči MŠK by museli ísť na obmedzený prestup do Bánoviec.

V prípade Horsesu s bánovským Spartakom je veľmi pravdepodobné to, že hráči Spartaka budú bojovať o záchranu v III. lige pod hlavičkou FC Horses. Čo bude po sezóne, nevedno.

Takmer isto však šiesta považskobystrická súťaž bude mať o zástupcu menej, nakoľko MŠK Považská Bystrica sa zo súťaže odhlási a v lete ju zrejme čaká účinkovanie v štvrtej lige namiesto Bánoviec, ktoré budú pôsobiť o ligu vyššie namiesto Horsesu. Toho pravdepodobne čaká zánik.

Všetko sa ale môže ešte zamotať, nakoľko Stanovy ZsFZ, konkrétne článok 16 Súťaže, hovoria:

1. Okrem športového kritéria môže byť účasť podmienená ďalšími kritériami stanovenými orgánmi riadiacimi súťaž, pričom dôraz sa kladie na športové, administratívne a ekonomické hľadiská.
2. Zmena právnej formy, organizačnej štruktúry, alebo iný právny úkon FK za účelom uľahčenia si splnenia športového hľadiska, alebo iného kritéria stanoveného riadiacim zväzom sú zakázané v záujme zachovania športovej integrity, najmä ak ide o zmenu sídla FK, zmenu názvu FK, alebo prevodu obchodného podielu.

Déja vu?

Tento prípad nápadne pripomína ten z minulého roka, keď vtedajší druholigista, akciová spoločnosť ŠK Senec počas sezóny zmenila v Obchodnom registri názov na Športový klub 1923 Gabčíkovo, a.s., pričom predsedom predstavenstva tejto spoločnosti sa stal viceprimátor Gabčíkova Arpád Mészáros.

Gabčíkovo hralo v predošlej sezóne tretiu ligu pod názvom OFC Russel, na rozdiel od Horsesu však došlo k odhláseniu tímu zo súťaže už počas sezóny. V praxi to teda znamenalo, že gabčíkovský futbal na pol roka súťažne nejestvoval, pričom senecký bol v rukách predstaviteľov Gabčíkova.

Nakoľko Senec druhú ligu nezachránil, po jeho zlúčení s vtedajším OFC Russel vznikol nový nástupnícky klub ŠK 1923 Gabčíkovo, ktorý takisto momentálne pôsobí v tretej najvyššej súťaži.

Titulnú fotku sme uverejnili so súhlasom autora.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Futbal