20. 07. 2017 12:07 | KODAŇ/TASR

Žilina v Kodani s Pyrrhovým víťazstvom, Guľa: "Rozhodli mikrodetaily"

V Kodani rozhodca proti hosťom pískol prísnu penaltu, tréner situáciu označil za "Saganmániu.

Tréner MŠK Žilina Adrián Guľa.
Tréner MŠK Žilina Adrián Guľa. Foto: TASR

Žilina dobyla dlho nezdolané hradby futbalovej Kodane, ale bolo to pre ňu Pyrrhovo víťazstvo. V stredu slovenský majster v odvete 2. predkola Ligy majstrov 2017/2018 vyhral na pôde FC Kodaň 2:1, ale už po dvoch zápasoch ho z pohárovej Európy eliminovala minulotýždňová prehra 1:3 v prvom súboji pod Dubňom.

Tréner MŠK Adrián Guľa bol hrdý na hráčov, ktorých delilo od "postupového zázraku" neveľa. Mladých futbalistov dokázal nastaviť tak, že všetci v žilinskej zostave uverili, že sa v Telia Parken podarí hosťom streliť potrebné tri góly.

A veru sa dalo, "šošoni" mali šance, v nadstavenom čase však nedokázal vo veľkej príležitosti poslať duel do predĺženia Ramil Šejdajev.

Dej zápasu mal svoje špecifiká

Tréner domácich "levov" Staale Solbakken šetril kapitána Williama Kvista aj autora hetriku v Žiline Andriju Pavloviča. Guľa, ktorý nemal k dispozícii suspendovaného stredopoliara Miroslava Káčera, urobil tri zmeny v základe v porovnaní s prvým súbojom. Káčera nahradil Eugeniu Cociuc, na lavičke zostali Martin Králik a Eligijus Jankauskas, naskočili Filip Kaša a Róbert Polievka.

Hostí dostal do vedenia Yusuf Otubanjo, ktorý v šestnástke predribloval slovenského reprezentanta v drese domácich Jána Greguša. Kodaň vyrovnala z prísnej penalty a víťazný gól Žiliny strelil v 57. minúte po rohu hlavou Kaša. Domáci kouč musel poslať na ihrisko opory, no Žilina stále tlačila, no napokon Kodaň odolala.

Zľava Erik Johansson, Wiliam Kvist (obaja FC Kodaň) a Yusuf Otubanjo zo Žiliny v prvom dueli 2. predkola LM.
Zľava Erik Johansson, Wiliam Kvist (obaja FC Kodaň) a Yusuf Otubanjo zo Žiliny v prvom dueli 2. predkola LM. Foto: TASR
 

"Samozrejme, išli sme sem postúpiť a je trpké, že sa nám to nepodarilo napriek výhre. Chlapci hrali fantastický futbal v oboch zápasoch. Rozhodli dva mikrovýpadky, ktoré nás stáli jednoznačne postup. Rozhodujú mikrodetaily a tie sa teraz odvrátili od nás. Chalani, hoci nepostúpili, v tejto konfrontácii s kvalitným súperom, ako je FC Kodaň, obstáli. Snažili sme sa ísť do maximálneho rizika. Verili sme, že tu môžeme vyhrať a dať tri góly. V závere súper takmer neprešiel za polovicu, ale ustál to. My sme ostrieľaného a renomovaného súpera zničili, no nedali sme góly. Hráčom som podal ruku a zagratuloval k výkonu," zhodnotil na pozápasovej tlačovke Guľa.

Tomu pri nevyužitých šanciach jeho tímu stúpal tep na maximum: "Pri šanciach už hráčom nepomôžete, aj keby som tam skákal a robil kotrmelce. Snažili sme sa chlapov pripraviť, aby išli do maximálneho rizika. Chýbali tomu naozaj iba milimetre. Mali sme to dobre rozohrané, išlo to podľa toho, čo nikto nečakal, ale my sme tomu dôverovali, že sa tu dá vyhrať a dokonca aj o tri góly. Mali sme na to a ukázali sme to. Z týchto parametrov budeme vychádzať. Šance sú o individuálnej kvalite. Keby bol na hrote ich futbalista, tak strelí tri góly, ako u nás doma, a hotovo. My musíme takých hráčov vychovávať a budeme to robiť naďalej s vášňou a maximálnym úsilím."

Sedemnásobný slovenský šampión písal v Kodani senzačnú rozprávku, ale posledná strana zostala nedopísaná: "Moderné rozprávky niekedy mávajú aj takýto nepekný koniec. Hans Christian (Andersen - pozn.) by sa asi nahneval, keďže zmyslom rozprávok má byť šťastný koniec. Možno to tak malo byť. Možno tým šťastím bude ďalší krok v procese, že chlapci uveria tomu, čo sme povedali. Nikto ďalší tomu neveril. Nebolo jednoduché pretočiť hlavu, tú slovenskú mentalitu, prísť sem na štadión, pričom oni tu dlho neprehrali. A my máme vyhrať o dva góly. Chalani však ukázali, že sa to dá. Je to Pyrrhovo víťazstvo, bolestivý koniec. Hráči však neustále napredujú aj vďaka týmto zápasom a bude z nich mať profit nielen Žilina, ale aj slovenský futbal."

V dvojzápase rozhodovali aj momenty po výrokoch arbitrov. V prvom zápase vylúčil francúzsky arbiter žilinského Káčera za zbytočné simulovanie v šestnástke, v Kodani belgický rozhodca proti hosťom pískol prísnu penaltu.

O nej Guľa síce nechcel veľa hovoriť, ale situáciu označil za "Saganmániu": "Tú situáciu nebudem komentovať. Je tu vysoká inštitúcia, ktorá si má rozhodnúť, ako s tým naložiť. Pre mňa je to taká 'Saganmánia', posúdenie zákroku na Káčera a posúdenie tohto zákroku, prirovnal by som to k Saganovi. To je asi všetko, čo k tomu môžem povedať."

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Futbal