03. 10. 2017 15:42 | BRATISLAVA/Robert Ďurkáč

Bol na skúške v Celticu i v Taliansku. Teraz tento veľký talent žiari v Žiline

Prečítajte si rozhovor s útočníkom majstrovského MŠK Žilina Samuelom Mrázom.

Na snímke vľavo Samuel Mráz (MŠK Žilina), Abdul M. Zubairu a James Lawrence (AS Trenčín).
Na snímke vľavo Samuel Mráz (MŠK Žilina), Abdul M. Zubairu a James Lawrence (AS Trenčín). Foto: TASR

Keby mu bol pred súčasnou sezónou ktosi povedal, že bude patriť medzi ťahúňov svojho klubu a najlepších strelcov Fortuna ligy, zrejme by tomu neveril. Realita je ale presne takáto a svojimi dobrými výkonmi si vypýtal premiérovú pozvánku do reprezentačnej „dvadsaťjednotky".

Hoci šiel na prvý tréning s plačom a s nevôľou, teraz akiste neľutuje, že ho otec predsa len na ihrisko doslova dotlačil. Rozprávali sme sa s útočníkom majstrovského MŠK Žilina Samuelom Mrázom.

„Mal som šesť rokov, keď som prišiel na žiacky tréning Žolíka Malacky. Hoci som protestoval, napokon som otcovi vďačný, že to spravil."

Ktorý z trénerov vám dal v tomto klube najviac?

„V týchto nižších vekových kategóriách sa tréneri menili dosť často, preto by som mohol menovať viacero mien. Myslím si však, že každý z nich mi dal určite toho veľa."

Aké sú vaše doterajšie úspechy či už individuálne alebo tímové?

„Za najväčšie považujem titul v I. dorasteneckej lige mladšieho i staršieho dorastu, ako aj možnosť byť členom seniorského tímu Senice. V tomto klube som pôsobil od roku 2009, čo je celkom dlhé obdobie. A, samozrejme, nesmiem vynechať ligový titul so Žilinou."

Samuel Mráz (vľavo) na archívnej snímke počas pôsobenia v Senici.
Samuel Mráz (vľavo) na archívnej snímke počas pôsobenia v Senici. Foto: TASR
 

Vráťme sa trošku dozadu. Ako 15-ročný ste absolvovali skúšku v Taliansku. Ako hodnotíte túto skúsenosť?

„Takýchto skúšok som absolvoval niekoľko. Boli samozrejme aj v Taliansku, ale keďže som v tom veku nejako priamo nespolupracoval s agentom, bolo náročné to úspešne dokončiť k prestupu alebo hosťovaniu. Na druhej strane, skúsenosti a zážitky to boli naozaj krásne. Nie každému sa podarí byť aspoň na krátky čas na testoch vo veľkých zahraničných kluboch."

V čom je tréningové zázemie iné tu a v Taliansku?

„V tom období tam bol cítiť určitý rozdiel najmä v práci s mladými chlapcami. Dbalo sa na najmenšie detaily, a síce aby napríklad mali myslenie ako dospelí. Postupom času si však myslím, že úroveň sa postupne na Slovensku vyrovnáva dobrým systémom a následne aj prácou s deťmi. Ovocím je odchod čoraz väčšieho počtu šikovných mladíkov do zahraničia."

Mali ste v tom čase vy alebo rodičia záujem prestúpiť do zahraničia?

„Určite áno! Je to sen každého mladého chlapca dostať šancu na skúške. Má možnosť ukázať sa, hrať, snažiť sa. Hoci nie každý si z toho odnesie pozitíva, ja som ten záujem mal. Aj keď, určite nie je jednoduché odísť v trebárs v pätnástich od rodiny."

Ľutujete s odstupom času, že to nevyšlo?

„Samozrejme... Každý mladý hráč je zvedavý na výsledok skúšky, rovnako ako aj ja. Keď to nevyjde, každý cíti pocit akejsi osobnej prehry, že mal na dosah obrovskú príležitosť a stratil ju. Treba to však brať pozitívne a ako motiváciu pracovať na sebe ešte viac."

Mali ste ako dorastenec ponuky na skúšku, prípadne prestup aj z iných európskych tímov?

„Skúšok som sa zúčastnil niekoľko. Medzi najzaujímavejšie by som zaradil tie v Celticu Glasgow, nemeckom Wolfsburgu, holandskom Twente Enschede, ale napríklad aj v talianskych tímoch Sampdoria Janov, Siena a Empoli. Napokon sa nezrealizovala do úspešného konca ani jedna príležitosť."

Dva góly Samuela Mráza v 7. kole ligy v Podbrezovej


Zdroj: YouTube/KUBIKstar2

Ako by ste zhodnotili svoje pôsobenie v Senici? Je ich akadémia naozaj jednou z najlepších na Slovensku?

„Prešiel som si tam celou mládežou a prepracoval som sa až do prvého tímu. Musím povedať, že som tam zažil neuveriteľné chvíle, či už po futbalovej alebo osobnej stránke. Bol to môj druhý domov a tento klub mi dal, takpovediac, návod do mužského futbalu, veď tu som prvý raz okúsil najvyššiu súťaž. Senica sa vyznačovala obrovským počtom nadaných futbalistov, veď dosť ich odišlo za hranice. To asi svedčí o vysokej úrovni tamojšej akadémie."

Kto bol podľa vás najväčší profesionál s ktorým ste v Senici hrali a prečo?

„Každý hráč má svoje veci, svoje spôsoby, ako sa pripraviť na sto percent. Počas môjho pôsobenia v klube som stretol viacero profesionálov, ktorý mali perfektný prístup k svojim povinnostiam. Preto sa mi hľadá jednotlivec veľmi ťažko."

Spomínate si na svoju premiéru v najvyššej súťaži?

„Pre každého hráča ostane tento moment navždy v pamäti. Bolo to v apríli 2014 a doma sme privítali Trenčín. Mužstvo vtedy viedol Pavel Hapal a dal mi šancu od začiatku, za čo som mu nesmierne vďačný. Napokon som odohral 61 minút a vyhrali sme 2:1."

V lete ste prestúpili do Žiliny, prečo práve MŠK?

„Ide o skvelý tím, myslím, že je to správna voľba. Pre mladého hráča, ktorý chce napredovať a zlepšovať sa, ide o skvelú príležitosť. Vôbec tento krok neľutujem a som v tíme spokojný."

Aké ponuky ste ešte mali?

„Môžem povedať, že ponúk som na rozdávanie nemal, ale riešilo sa čosi ešte s niektorými klubmi."

Samuel Mráz (v strede) v súboji s hráčom Slovana Lukášom Droppom (vpravo), naľavo Miroslav Káčer.
Samuel Mráz (v strede) v súboji s hráčom Slovana Lukášom Droppom (vpravo), naľavo Miroslav Káčer. Foto: TASR
 

V tejto sezóne ste strelili už päť gólov, čím si to vysvetľujete?

„Dosť som sa snažil popracovať predovšetkým na mentálnej stránke, čo je u hráča, domnievam sa, obrovská časť úspechu. Zrejme to padlo na úrodnú pôdu a bol by som rád, keby to takto pokračovalo aj naďalej."

Vaše skvelé výkony si všimol aj Pavel Hapal a nominoval vás do reprezentácie do 21 rokov? Prvé pocity?

„Celkom iste pozitívne. Je to pre hráča jeden z kariérnych vrcholov. Na chalanov a trénerov som sa veľmi tešil a verím, že sa im odvďačím tým najlepším spôsobom a podarí sa nám uspieť."

V ktorom klube by ste raz chceli hrať?

„Klubov je veľa vysnívaných, ale rád by som ukazoval dobré výkony a výsledky u nás a potom, samozrejme, by som chcel okúsiť aj pôsobenie v zahraničí."

Akým smerom sa podľa vás uberá naša liga?

„Myslím si, že sa v našej lige objavuje čoraz viacej mladých hráčov, čo dodáva Fortuna lige nový náboj. Bolo by to ešte lepšie, ak by na zápasy chodilo viac ľudí. To by bol pre nás hráčov lepší zážitok, pretože potrebujeme cítiť podporu aj z hľadiska."

Čo by ste odkázali začínajúcim futbalistom?

„Aby futbal hrali s radosťou, užívali si ho a tešili sa na to, že môžu ísť na ihrisko. A aby pochopili, že aj to zlé je na niečo dobré."

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Futbal