06. 10. 2017 12:19 | BRATISLAVA/kc

Slovákom nebude stačiť len prehra Škótov. Tieto štyri tímy nám môžu pokaziť radosť

Postupová matematika je neúprosná.

Martin Škrtel si nešťastne dal vlastný gól.
Martin Škrtel si nešťastne dal vlastný gól. Foto: Profimedia.sk

Šance na postup Slovenskej futbalovej reprezentácie do baráže o MS 2018 v Rusku sa po prehra v Škótsku výrazne znížili. Situáciu už nemáme vo vlastných rukách a všetko bude závisieť od zápasu Slovinsko - Škótsko a diania v ostatných skupinách.

Škótsko sa víťazstvom dostalo o dva body pred Slovensko a v záverečnom zápase na pôde Slovinka bude mať vo vlastných rukách rozuzlenie boja o druhú priečku, ktorá ponúka šancu na účasť v baráži. Slovensko privíta Maltu v nedeľu od 18.00 h v Trnave.

Postupový kľúč

Víťazi skupín si zabezpečia postup na záverečný turnaj Majstrovstiev sveta 2018 v Rusku. Osem tímov na druhých miestach s najvyšším počtom bodov (v prípade rovnosti bodov rozhoduje skóre) postúpi do baráže o zostávajúce štyri miestenky.

Do hodnotenia tímov na druhých miestach sa zaratúvajú iba body a skóre zo zápasov s prvým, tretím, štvrtým a piatym tímom tabuľky. Pre tím s najnižším počtom bodov na druhom mieste (v prípade rovnosti bodov dvoch alebo viacerých pre tím s najhorším skóre) sa kvalifikácia končí.

Škótski fanúšikovia počas zápasu Škótsko - Slovensko.
Škótski fanúšikovia počas zápasu Škótsko - Slovensko. Foto: Profimedia.sk
 

Postup Slovákov ohrozuje päť tímov

Slovensko môže mať v tabuľke druhých tímov maximálne 12 bodov, bodový zisk zo zápasov s poslednou Maltou sa neráta. Aby sme skončili v našej skupine druhý, náš výber musí doma poraziť Maltu a Škótsko nemôže vyhrať nad Slovinskom. Potom už to bude závisieť od vývoja v ostatných skupinách.

Najbližšie má k postupu účastník A-skupiny Švédsko (11 bodov a 7. miesto v tabuľke o baráž), ktoré však musí získať v posledných dvoch zápasoch (doma proti Luxembursku a vonku s Holandskom) aspoň tri body.

Slovensko na diaľku súperí aj s druhým tímom H-skupiny Bosnou a Hercegovinou (8. bodov, 8. miesto v tabuľke o baráž). Balkánske mužstvo však musí vyhrať obidva zostávajúce zápasy (doma proti Belgicku a v Estónsku). Šancu na postup má aj Grécko, ktoré momentálne figuruje vo svojej tabuľke na 3. priečke za Bosnou a Hercegovinou. V prípade, že doma porazí Cyprus a Bosna nezíska aspoň 3 body, postupujú do baráže s 13 bodmi práve Gréci.

Ďalším súperom Slovákov v boji o postup do baráže je aj účastník D-skupiny Wales (8 bodov, 9. miesto v tabuľke o baráž). Musí však v posledných dvoch zápasoch (v Gruzínsku a doma s Írskom) získať plný počet bodov. Pri kalkuláciách sme vychádzali zo situácie, že Slovensko porazí Maltu a ostatné tímy nebudú mať lepší rozdiel v skóre.

Summa Summarum: Slováci musia vyhrať, Škóti nemôžu vyhrať, Bosna a Hercegovina a Wales nemôžu v posledných dvoch zápasoch bodovať naplno, Grécko musí stratiť body.

Tabuľka tímov na druhom mieste
pozícia, mužstvo
zápasy skóre
body
1 Portugalsko 6 +18 15
2 Dánsko 7 +7 13
3 Severné Írsko
7 +5 13
4 Talianska 6 +3 13
5 Island 7 +3 13
6 Škótsko 7 -1 11
7 Švédsko 6 +3 10
8 Bosna a Hercegovina 6 +2 8
9 Wales 6 +1 8

Nezavinený pád Roberta Maka po ktorom nasledovala červená karta pre Slováka.
Nezavinený pád Roberta Maka po ktorom nasledovala červená karta pre Slováka. Foto: Profimedia.sk
 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Futbal