10. 10. 2017 12:20 , článok bol aktualizovaný 10. 10. 2017 12:26 | BRATISLAVA/Robert Ďurkáč

VIDEO: Historické chvíle pre Island, takto sa oslavoval prvý postup na MS

A to mali kvalifikačnú skupinu nesmierne nabitú.

Radosť islandského kapitána Arona Gunnarssona po postupe na MS 2018.
Radosť islandského kapitána Arona Gunnarssona po postupe na MS 2018. Foto: TASR/AP

Keď sa minulý rok Island predstavil na kontinentálnom šampionáte vo Francúzsku, futbalová obec v Európe zbystrila pozornosť.

Varovný prst zdvihli ostrovania ešte dvakrát, najskôr postupom do osemfinále a následne triumfom nad Anglickom, čím si okrem miestenky medzi najlepšou osmičkou turnaja získali značnú dávku rešpektu.

Islandskí fanúšikovia.
Islandskí fanúšikovia. Foto: TASR/AP
 

Zrazu sa táto krajina s 335-tisíc obyvateľmi zaradila medzi čierne kone starého kontinentu, s ktorou treba počítať. Stúpajúcu kvalitu islandského futbalu jasne demonštrovali výsledky v kvalifikácii o postup na budúcoročné MS do Ruska.

Vikingovia v nesmierne nabitej I-skupine obsadili prvú priečku v konkurencii Chorvátska, Ukrajiny či Turecka. Znamená to pre tento výber vôbec prvú účasť na svetovom šampionáte. Okrem toho im prischol jeden rekord - ide o historicky najmenšieho účastníka mundialu z pohľadu počtu obyvateľov.

Islandskí fanúšikovia.
Islandskí fanúšikovia. Foto: TASR/AP
 

Základ úspechu položila partia okolo Gylfiho Sigurdssona v domácich zápasoch, kde v piatich vystúpeniach nestratila ani bod, k tomu jasné prišlo víťazstvo na horúcej tureckej pôde v pomere 3:0.

Zdroj: Twitter/Birkir Sigurdsson

Zaujímavé sú tieto čísla - počet registrovaných futbalistov Islandského futbalového zväzu presahuje len niečo cez 20-tisíc, asi len zhruba päť stoviek trénerov má UEFA licenciu. Island predstavuje žiarivý príklad toho, že kde je vôľa, tam postupne príde aj vytúžené ovocie.

Zdroj: Twitter/RÚV Íbróttir

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Futbal