20. 04. 2018 22:51 | LONDÝN/TASR

Wenger si vyslúžil pochvalu od velikánov: Toto o ňom povedali Mourinho, Ferguson či Henry

Meno 68-ročného odborníka vyznávajúceho ofenzívny herný štýl zostane navždy spojené s Arsenalom, v ktorom prežil vyše dve dekády.

José Mourinho a Arsene Wenger.
José Mourinho a Arsene Wenger. Foto: Profimedia.sk

Francúzsky kormidelník Arsene Wenger v piatok oznámil, že táto sezóna je pre neho posledná na lavičke anglického futbalového klubu Arsenal Londýn. "Kanonierov" viedol nepretržite takmer 22 rokov, do klubu prišiel v októbri 1996.

"Profesor", ako znie Wengerova prezýva, vyhral s Arsenalom trikrát anglickú Premier League (1998, 2002, 2004), sedemkrát Pohár FA (1998, 2002, 2003, 2005, 2014, 2015, 2017) a rovnako sedemkrát Community Shield (1998, 1999, 2002, 2004, 2014, 2015, 2017). V roku 2006 priviedol tím do finále Ligy majstrov, v ktorom Arsenal prehral s FC Barcelona 1:2.

Meno 68-ročného odborníka vyznávajúceho ofenzívny herný štýl zostane navždy spojené s Arsenalom, v ktorom prežil vyše dve dekády. Predtým viedol AS Nancy, AS Monaco a trénoval aj japonskú Nagoju Grampus Eight.

"Po dôkladnom zvážení situácie a po rozhovoroch s vedením klubu som dospel k názoru, že po skončení sezóny bude ten správny čas odísť. Som vďačný za to, že som mohol trénovať Arsenal toľko nezabudnuteľných rokov. Verím, že všetci fanúšikovia, ktorí milujú tento klub, budú aj naďalej zachovávať jeho hodnoty," citovala Wengera agentúra DPA.

Väčšinový majiteľ "The Gunners" Stan Kroenke akceptoval rozhodnutie rodáka zo Štrasburgu, teraz sa musí obzerať po jeho nástupcovi. "Toto je jeden z najťažších dní v doterajšej športovej kariére. Arsene je elitný tréner, ktorému vďačíme za všetko, čo pre klub urobil. Každý, kto miluje Arsenal a má rád futbal, mu dlhuje slová vďaky a uznania. Tri tituly v Premier League, z nich jeden získaný bez čo i len jednej prehry, sedem víťazstiev v Pohári FA, 20 nepretržitých sezón v Lige majstrov, to sú výnimočné čísla a rekordy," uviedol Kroenke.

"Dlhé roky strávené v Arsenale sú dôkazom jeho talentu, profesionality a odhodlania. Je bezpochyby jedným z najlepších trénerov v Premier League a ja som hrdý na to, že som bol súperom a zároveň aj kolegom tohto skvelého človeka a priateľa," povedal Sir Alex Ferguson, trénerská legenda Manchestru United.

Terajší kouč "červených diablov" José Mourinho vyjadril Wengerovi veľkú poklonu napriek ich častým konfliktom. "Veľmi sa rešpektujeme, aj keď to niekedy vyzerá inak. Keď ho urobí šťastným ukončiť trénerskú kariéru, budem šťastný za neho. Verím, že úplne neodíde z futbalu. O niekoľko dní sa v lige postavíme proti sebe a preukážeme pánovi Wengerovi všetku úctu, pretože si ju zaslúži."

"Je to veľká osobnosť. Premier League je tým, čím je aj vďaka nemu. Dúfam, že vo svete futbalu bude pôsobiť aj naďalej," vyhlásil lodivod Manchestru City Pep Guardiola.

Wengerov dlhoročný zverenec Thierry Henry uviedol, že francúzsky tréner urobil z Arsenalu celosvetovo uznávaný klub. "Je to pre mňa veľmi smutný deň. Verím, že všetci ľudia mu zložia takú poklonu, akú si zaslúži. Keď som hral pod jeho vedením v drese 'Gunners', tak všetci hovorili o tom, aký hráme futbal. Tréner Wenger zmenil Arsenal a všetci náš klub začali uznávať."

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Futbal