14. 06. 2018 15:05 | ŽILINA/Robert Ďurkáč

Továreň na klenoty. Do žilinskej kasy pritiekla za sedem talentov parádna suma

V tomto smere sú "šošoni" azda najúspešnejším slovenským klubom.

Hráči Žiliny na archívnej snímke, v strede Bénes.
Hráči Žiliny na archívnej snímke, v strede Bénes. Foto: TASR

V slovenskom futbale nie je výnimkou, že perspektívni hráči, ak sa im naskytne zaujímavá príležitosť, odídu do zahraničia už veľmi mladí. Rozpätie 15-17 rokov je najčastejšie.

Na druhej strane tu je ojedinelý jav. zdá sa, začína čoraz viac priťahovať záujem popredných európskych líg. Ten dôvod je jednoduchý. Žilina sa za posledné štyri sezóny stala továrňou, ktorá produkuje jeden nevybrúsený diamant za druhým.

Fanúšikovia Žiliny s klubovou vlajkou.
Fanúšikovia Žiliny s klubovou vlajkou. Foto: TASR
 

Akiste, kredit slovenského futbalu rastie aj lepšími výsledkami ako seniorskej reprezentácie, tak aj výberu do 21 rokov. Obe družstvá sa v poslednom období kvalifikovali vo svojich kategóriách na záverečné turnaje.

Medzi najcennejším dresom a klubovou úrovňou však jestvuje veľmi úzky súvis. Hráči, ktorí nastúpia s dvojkrížom na hrudi, sa musia kdesi ukázať, rásť, predať. 

Výborné renomé si MŠK Žilina začala získavať od sezóny 2008/09, keď postúpila do skupinovej fázy pohára UEFA. O dva ročníky neskôr sa prebojovala do skupinovej fázy Ligy majstrov, kde si zmerala sily napríklad aj s londýnskou Chelsea či Marseille.

Tím Žiliny pred duelom LM proti Marseille v ročníku 2010/2011.
Tím Žiliny pred duelom LM proti Marseille v ročníku 2010/2011. Foto: TASR
 

Z najčerstvejších spomienok je tá zo sezóny 2015/2016, v play-off Európskej ligy UEFA si "šošoni" poradili so španielskym Athleticom Bilbao 3:2.

Vedenie MŠK pochopilo, že kredit klubu rapídne stúpol a postupne sa investovalo do infraštruktúry. Akadémia „šošonov" patrí medzi najlepšie na Slovensku, to isté platí aj o štadióne Pod Dubňom, na ktorom sa v máji oslavovalo 110. výročie založenia klubu.

Spoločná fotografia pri príležitosti 110. výročia založenia MŠK Žilina.
Spoločná fotografia pri príležitosti 110. výročia založenia MŠK Žilina. Foto: TASR
 

Tu kdesi sa začala neuveriteľná cesta, ktorá má pozitívny dopad na celý slovenský futbal. Akadémia sedemnásobného šampióna sa môže popýšiť niečím, čo na našej scéne azda ešte ani nemalo obdobu.

Zo žilinskej liahne odišlo za dva a pol roka až sedem slovenských mladíkov, ktorí si našli nového zamestnávateľa vo futbalových krajinách ako Taliansko, Nemecko, či Španielsko, ale napríklad aj Dánsko.

Lavínu odchodov „sokolíkov" za hranice spustil na začiatku roka 2016 Milan Škriniar. Ten prišiel na sever Slovenska ešte v zime 2008 z rodného Žiaru nad Hronom a do talianskeho Janova odišiel v tom čase 21-ročný stopér za milión eur. Pre zaujímavosť, dnes sa jeho trhová hodnota pohybuje na úrovni 45 miliónov.

Milan Škriniar počas pôsobenia v MŠK Žilina.
Milan Škriniar počas pôsobenia v MŠK Žilina. Foto: TASR
 

Pred sezónou 2016/2017 obletela Slovensko správa, že do nemeckého Mönchengladbachu za najvyššiu sumu v histórii našej ligy prestúpil len 18-ročný László Bénes.

Šikovný stredný záložník podľa medializovaných informácií putoval do tímu účastníka najvyššej Bundesligy približne za 5,5 milióna, portál transfermarkt.de však uvádza len dva milióny. Dunajskostredský rodák prišiel do Žiliny v zime 2015 z Györu.

László Bénes na archívnej snímke vľavo v súboji s Jakubom Holúbekom z Trenčína.
László Bénes na archívnej snímke vľavo v súboji s Jakubom Holúbekom z Trenčína. Foto: TASR
 

V nasledujúcom ročníku 2017/2018 sa do sveta predali až tri mená z kádra trénera Adriána Guľu. Už počas leta odišiel do Dánska 21-ročný stopér Denis Vavro, ktorý sa upísal najväčšiemu tamojšiemu tímu FC Kodaň.

Ten v Európe pravidelne hráva v skupinových fázach. Prestupová suma za rodáka z Partizánskeho, skade prišiel do Žiliny v lete 2011, však zostala utajená.

Denis Vavro počas pôsobenia v Žiline.
Denis Vavro počas pôsobenia v Žiline. Foto: TASR
 

Pred jarnou časťou uplynulej sezóny sa zaujímavý transfer podaril 23-ročnému ľavému bekovi Róbertovi Mazáňovi. Ten padol do oka predstaviteľom Celty Vigo a pripojil sa k Stanislavovi Lobotkovi do kádra tímu, ktorý hrá španielsku LaLigu. Do pokladne Žiliny pribudlo 300-tisíc €, odchovanec Trenčína nastupoval v žlto-zelenom drese od leta 2015.

Róbert Mazáň v drese Žiliny.
Róbert Mazáň v drese Žiliny. Foto: TASR
 

S visačkou nádejného strelca v rovnakom období odišiel zo Žiliny aj útočník Nikolas Špalek. Jeho štyri jesenné góly zaujali Bresciu, a tak sa 21-ročný rodák zo Šale presunul k talianskemu druholigistovi za 1,5 milióna eur. V Žiline pôsobil od zimy 2015, keď prišiel z Trnavy.

Žilinčan Nicolas Špalek v zápase s Prešovom.
Žilinčan Nicolas Špalek v zápase s Prešovom. Foto: TASR
 

Najčerstvejšími odchodmi, ktoré zviditeľnili slovenský futbal, sú tie v podaní Dávida Hancka a Samuela Mráza. Obaja sú ročník 1997 a zhodne budú pôsobiť v talianskej Serii A.

Defenzívny univerzál Hancko, ktorý pôsobil v Žiline od leta 2013 (prišiel z Prievidze), bude svoje nadanie zdokonaľovať vo Fiorentine, ktorá poslala na Slovensko 3,5 milióna eur.

V zápase za MŠK Žilina.
V zápase za MŠK Žilina. Foto: archív D. H.
 

Autor 19 sezónnych gólov bude hájiť farby nováčika súťaže z Empoli, kam by mal prestúpiť za 1,5 milióna eur. Rodák z Malaciek bol v MŠK iba krátko, zo Senice tam prišiel na jar 2017.

Exkanonier Žiliny Samuel Mráz.
Exkanonier Žiliny Samuel Mráz. Foto: TASR
 

Celkovo za šesticu týchto mládežníckych reprezentantov, z ktorých sa už niektorí prepracovali aj do A-tímu, zinkasovala Žilina 9,8 milióna eur, pričom ešte treba prirátať sumu za Vavra, ktorú nezverejnili.

V kádri nového trénera Jaroslava Kentoša je stále viacero tínedžerov, ktorí ukazujú veľký potenciál ako v Žiline, tak aj v mládežníckych výberoch.

Medzi najperspektívnejších patria záložník Miroslav Káčer (22), ale aj útočníci Filip Balaj (21) či len 18-ročný Roland Gerebenits, ktorý už vraj dal košom aj milánskemu Interu.

Miroslav Káčer na archívnej snímke.
Miroslav Káčer na archívnej snímke. Foto: TASR
 

Verme, že úspešný projekt MŠK Žilina bude motivovať ďalších, aby raz liahňami budúcich hviezd našej reprezentácie boli kluby z Fortuna ligy a nie zahraničné akadémie.

Obrovský kus dopredu spravili v Trenčíne, skade sa predali mená ako Stanislav Lobotka, Matúš Bero, Samuel Štefánik či Tomáš Malec, alebo aj majstrovská Trnava, kde na seba upozornili gólmani Adam Jakubech a Martin Vantruba. Keď to dokázali tieto kluby, prečo by sa to nemalo podariť aj ostatným?


VIAC Z Futbal