01. 10. 2018 15:17 | LAS VEGAS/Robert Ďurkáč

Pikantný príbeh Ronaldovho znásilnenia: Obeť porozprávala všetky intímnosti

Portugalčan čelí obrovskému škandálu.

Portugalský kapitán Cristiano Ronaldo v zápase MS 2018 proti Uruguaju.
Portugalský kapitán Cristiano Ronaldo v zápase MS 2018 proti Uruguaju. Foto: TASR/AP

Mala byť neviditeľná, navždy. Nikto sa o tej noci z roku 2009 nemal dozvedieť. Dokonca podpísala zmluvu o vysporiadaní a obdržala obnos, ktorý mal stačiť na jej mlčanlivosť.

Urobila tak, ako hovorí, zo strachu o seba a svoju rodinu. Taktiež z nemohúcnosti postaviť sa proti nemu a vo viere, že na celú udalosť raz zabudne.

Kathryn Mayorgová však podľa vlastných slov nikdy nebola schopná túto kapitolu uzavrieť. Po deviatich rokoch ale našla v sebe silu čeliť mužovi, ktorý ju mal znásilniť.

Svet sa na celý prípad pozerá veľmi detailne, keďže obvineným je jeden z najlepších futbalistov histórie Cristiano Ronaldo. Píše Der Spiegel .

Der Spiegel prvý raz o tomto utajenom dokumente informoval na jar 2017. Ten unikol cez Football Leaks. Ide o rôzne dokumenty plné veľmi privátnych záležitostí ohľadom prestupových súm, platov či detailov v zmluvách najznámejších futbalistov.

Portugalčan Cristiano Ronaldo v zápase MS 2018 proti Maroku.
Portugalčan Cristiano Ronaldo v zápase MS 2018 proti Maroku. Foto: TASR/AP
 

Na základe týchto podkladov sa nemecký týždenník rozhodol kontaktovať Mayorgovú, ktorá v celom príbehu vystupovala pod psuedonymom Susan K.

Po tom, čo sa príbeh objavil na verejnosti, spoločnosť Gestifute, ktorá Ronalda zastupuje, vydala stanovisko, v ktorom článok považuje za "výmysel novinárov". Noviny celú story založili na neoverených a nepodpísaných dokumentoch."

Nemecké periodikum však údajne má v rukách listiny, ktoré sám Ronaldo podpísal. Zmysel to dáva aj preto, že aj napriek hrozbám zažalovania na súde, za rok a pol od prevalenia kauzy majster Európy z roku 2016 tak doteraz nespravil.

Agentúra Gestifute na adresu Mayorgovej vyhlásila, že „dotyčná nemá žiadne dôkazy". Šlo o perfektný ťah, ktorý v mimosúdnom vyrovnaní viac vyhovoval Ronaldovi.

V dohode totiž stojí, že ak by s tým údajná obeť vyšla na povrch, celú sumu aj prípadné škody by musela futbalistovi vrátiť.

Dôvody, ktoré jej postoj zmenili

Po takmer desaťročí však svoj postoj zmenila. Presvedčil ju nový, skúsený právnik, ktorý v mene Mayorgovej podal na Ronalda 27-stranovú sťažnosť. Ten sa domnieva, že dohoda medzi oboma stranami nie je právne záväzná.

Zdroj: Twitter/Rafael Buschmann

Druhým faktom, ktorý zohral svoju rolu, je kampaň "MeToo". Spustila ju kauza filmového producenta Harveyho Weinsteina, ktorého viacero žien obvinilo zo sexuálneho obťažovania, dokonca aj zo znásilnenia.

Aj to Mayorgovú popudilo k tomu, aby prelomila mlčanie. Keď za počítačom presedela nespočetne veľa času a čítala si podobné príbehy, neváhala.

Je viacero žien, ktoré Ronaldo takto zneužil? Táto myšlienka v hlave Mayorgovej rezonovala už dlho a aj preto sa rozhodla, že kauzu vytiahne na svetlo sveta.

„Nikdy sa toho nezbavila. Stále s tým bojuje. Šla do obchodu po mlieko a videla ho na každom bilboarde. Všade je jeho tvár. Je futbalovým bohom, o ktorom si každý myslí, že je skvelý a bezchybný. Veľmi trpela, niekoľko dní ani nevyšla z postele," opisuje situáciu mama Cheryl.

Život pred incidentom

Kathryn pochádza z normálnych pomerov. Narodila sa aj vyrastala v Las Vegas. Otec Larry je už na dôchodku, viac ako 30 rokov bol hasičom, mama sa starala o deti.

Aj samotná Kathryn sa venovala športu, hrávala softbal a dokonca aj futbal. Vyštudovala žurnalistiku, krátko po ukončení školy sa vydala za barmana, pôvodom z Albánska, ktorý si privyrábal opravovaním počítačov.

Vzťah však po roku stroskotal. Vrátila sa k rodičom, venovala sa cestovaniu, modelingu. Prišli večierky, nočné kluby..

Zoznámenie sa

Dvojica sa stretla 12. júna 2009 v nočnom klube v americkom Las Vegas. Portugalčan tam bol na dovolenke so svojim švagrom a bratrancom.

V to leto sa vtedajšia 24-ročná hviezda už svetových rozmerov presunula z Manchestru United do najslávnejšieho klubu planéty Realu Madrid za vtedy rekordných 94 miliónov eur.

O rok staršia Američanka Mayorgová bola modelkou, okrem tejto činnosti jej imponovalo aj zvádzať mladých mužov.

Podľa záberov, ktoré sa podarilo paparazzom zachytiť, sa dvojica najskôr zhovára, následne už má k sebe veľmi blízko. Párty pokračovala v Ronaldovom prenajatom byte až do skorých ranných hodín.

Gesto Cristiana Ronalda počas osláv titulu v Lige majstrov v Madride.
Gesto Cristiana Ronalda počas osláv titulu v Lige majstrov v Madride. Foto: AP Photo/Francisco Seco
 

Aj v inkriminovaný júnový večer bola v bare. S priateľmi popíjali šampanské, ako však tvrdí, veľa toho nevypila, keďže držala prísnu dietu.

Prišla jej SMS-ka od kamarátky, ktorá poznala pomery v kluboch a dostala ju do VIP zóny. Zrazu ju niekto chytil za rameno a hovorí jej: „Hej ty. Poď so mnou." Kathryn odpovedá: „Žartuješ?"

Ronaldo sa najskôr zasmial, keďže ho reakcia Kathryn pobavila. Potom jej podal drink a predstavil ju zvyšku svojej skupinky.

Po chvíľke zhovárania sa si od nej vypýtal číslo. „Dala som mu ho a povedala som si: Fajn." Následne hľadala svoju kamarátku, ktorá v príbehu vystupuje pod falošným menom Jordan.

Zrazu jej pípol mobil. Správa od hviezdneho futbalistu. „Zober svojich kamarátov a príďte sem na párty." Kathryn aj s Jordan na ponuku kývli a šli do vedľajšieho hotela, kde Ronaldo býval.

Keď prišli do vstupnej haly, Ronaldovi kamaráti im oznámili, že zábava sa už skončila a skupinka si užíva vo vírivke.

Kathryn váhala, keďže ráno ju čakalo fotenie, napokon sa nechala presvedčiť. Nemala však so sebou vhodné oblečenie do vody. Ronaldo jej však údajne niečo zohnal.

Detaily nechutného okamihu

Šla sa preto do kúpeľne prezliecť. Zrazu za ňou došiel hviezdny futbalista. Penis mu vytŕčal z kraťasov. „V podstate ma prosil, aby som sa na 30 sekúnd dotkla jeho penisu," hovorí.

Následná reakcia ju šokovala. Ronaldo chcel, aby ho orálne uspokojila. „Zasmiala som sa a spýtala sa ho, či si robí žarty. Takáto známa a uznávaná osoba a správa sa takto odporne a trápne."

Ronaldo jej povedal, že jej dovolí odísť, ak ho pobozká. „Dobre, dám ti pusu, ale tvojho penisu sa dotýkať nebudem," hovorí.

Cristiano Ronaldo z Realu v zápase proti Juventusu.
Cristiano Ronaldo z Realu v zápase proti Juventusu. Foto: TASR/AP
 

Bozk však Portugalčana naštartoval. „Pritisol si ma k sebe a začal ma chytať dole. Odtiahla som ho od seba a hovorím, že nie. V tom prišiel jeden z jeho priateľov a pýta sa, že čo tu robíme. Rýchlo som schmatla šaty a povedala, že práve ideme za nimi."

Spočiatku si myslela, že sa všetko skončilo. Opak bol pravdou. Vtiahol ju do izby. „Počúvaj, ty sráč. To sa nestane," kričí na Ronalda.

On sa nevzdal. Hodil ju na posteľ a snažil sa vyzliecť jej spodné prádlo. Držala si svoje intímne miesto a kričala „nie, nie, nie."

Kathryn tvrdí, že Ronaldo ju znásilnil. Bez kondómu. „Nechcel ma pustiť. Hovoril mi zlatko. Pozeral sa na mňa s takým previnilým výrazom. Zdalo sa, že sa cíti previnilo. Nie som si istá, ale myslím, že mi povedal niečo ako „prepáč" alebo „ublížil som ti?" Bol na kolenách a hovoril mi, že on je na 99% dobrý chalan, až na to jedno percento," spomína Mayorgová.

Vtedy si prvýkrát uvedomila, čo sa vlastne stalo. „Udialo sa to rýchlo. Neuvedomila som si, čo sa vlastne stalo. Akoby som odletela niekam preč, akoby som tam nebola. Slovami sa to opísať nedá," popisuje nepríjemnú spomienku Kathryn.

„Myslela som si, že dostanem nejakú chorobu, AIDS alebo niečo podobné. Spýtala som sa ho: Môžeš mi povedať, či máš nejakú chorobu? Mám ju aj ja? Povedal mi, že nie. Že je profesionál, ktorého každé tri mesiace testujú a s chorobou by jeho šport robiť nemohol."

Kathryn futbalistovi povedala, že nikto sa o tejto záležitosti nedozvie. Keď odchádzala, Ronaldo ju požiadal, aby sa tvárila pokojne, akoby sa nič nestalo.

Kamarátka Jordan však šípila, že niečo nie je v poriadku. Podľa jej slov Kathryn vyzerala príšerne. Strapatá, neupravená, zotrený mejkap. Spýtala sa futbalistu, čo jej spravil.

Odpovedal, že nič, že všetko je v poriadku a sú len kamaráti. Sadli si k vírivke. Ronaldo podišiel ku Kathryn. „Bola som v tranze. Sadol si ku mne, tak som sa zdvihla a odišla. Nechcela som byť v jeho blízkosti. Jordan mi hovorila, že som len čumela na vodu, ale nepamätám si to," hovorí obeť.

Po znásilnení

Nasledujúce hodiny sa začali množiť správy o tom, že randí s jedným z najlepších hráčov planéty. „Všade sa objavili snímky, ako si spolu užívame na párty. Nevedela som, čo spraviť."

Po obrovskom trápení kontaktovala kamarátku z detstva. Tá jej odporučila, aby anonymne futbalistu udala na polícii.

Portugalčan Cristiano Ronaldo v dueli s Uruguajom na MS 2018.
Portugalčan Cristiano Ronaldo v dueli s Uruguajom na MS 2018. Foto: TASR/AP
 

Policajt, ktorý hovor prijal, hovoril, že žena bola veľmi rozrušená a meno páchateľa povedať nechcela. Do telefónu sa len zmienila o tom, že ide o "futbalistu a verejne známu osobu".

V sobotu poobede prišli policajti ku nej domov. Trvala na tom, aby ju odviezli do nemocnice v snahe zaistiť dôkazy a odfotiť prípadné zranenia.

„Chceli odo mňa vedieť meno a kde sa to stalo. Bála som sa, nakoľko zverejnením týchto informácií by sa postupne odkrývali ďalšie podrobnosti," hovorí Kathryn.

Kontakt medzi oboma stranami

Posun v kauze nastal v polovici roku 2009. Právnik obete kontaktoval obhajcu hviezdneho športovca. Spočiatku sa strana vinníka tvárila, že sa nič nedeje.

Keď však vysvitlo, že „ronaldovci" celú situáciu riešia s mnohými prominentnými právnikmi, bolo jasné, že situácia je vážna.

Obe strany sa stretli v januári 2010, bez účasti Ronalda. Kathryn s advokátom sedeli v jednej miestnosti, zástupcovia športovca v druhej.

„Bolo to stresujúce. Chcela som, aby prišiel, aby sa mi pozrel do očí. To som chcela najviac," spomína.

Komunikácia medzi oboma skupinami prebiehala cez sprostredkovateľa, ktorý jednej strane tlmočil argumenty a požiadavky tej druhej.

Ronaldov právnik poslal hráčovi SMS-ku: „Doteraz sa o peniazoch nehovorilo, ale myslím, že už sa to blíži."

Cristiano Ronaldo.
Cristiano Ronaldo. Foto: TASR/AP
 

Po trištvrte hodine prišla hráčovi ďalšia správa: „950-tisíc dolárov." To je suma, ktorú chcú? - odpísal Ronaldo. „To je prvá ponuka, v prepočte to je 660-tisíc eur. Neprijali sme ju, rokujeme ďalej," odpísal právnik.

Ronaldovi sa suma zdala privysoká. „Musí to byť menej!" napísal právnemu zástupcovi.

Kathryn bola z celej situácie vystresovaná a v istú chvíľu chcela rokovania skončiť. Teraz, alebo nikdy, pomyslela si a našla v sebe silu pokračovať.

Dohoda je na stole

Po dvanástich hodinách obe strany dospeli k dohode o odškodnení vo výške 260-tisíc eur, plus ďalšie poplatky. Dovedna sa čiastka vyšplhala na v prepočte 324-tisíc eur.

Pre zaujímavosť, suma sa v tom čase rovnala týždennému Ronaldovmu platu v Reale. Jeho právni zástupcovia pracovali na dohode veľmi podrobne.

Dali si záležať na tom, aby meno futbalistu nepovedala nikde, ani doma, ani počas sedení s terapeutom.

V snahe vyhnúť sa možným pochybnostiam o pôvode tejto sumy sa zástupcovia športovca rozhodli čiastku poslať z účtu spoločnosti, ktorá sídli na Britských Panenských ostrovoch. Tie sú jedným z daňových rajov.

Spoločnosť s Ronaldom spájali sponzorské a reklamné záväzky. To malo nabudiť dojem, že čiastku zaplatil jeho sponzor.

Mimosúdne vyrovnanie obsahovalo jedenásť bodov. Medzi najdôležitejšie patrili zákaz hovoriť o incidente a vzniesť voči futbalistovi akékoľvek obvinenia.

Taktiež sa od nej žiadalo, aby poskytla potvrdenie, že zničila alebo zmazala všetky elektronické, písomné alebo iné materiály spojené s touto kauzou.

Kauza po ôsmich rokoch ožila a zdá sa, že ešte o nej budeme dosť počuť. Portál rt.com informuje, že futbalista sa nemecký týždenník rozhodol žalovať.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Futbal