18. 10. 2018 10:55 , článok bol aktualizovaný 18. 10. 2018 14:42 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Kozák sa poriadne rozrozprával: Toto sú tri najzaujímavejšie veci, ku ktorým sa vyjadril

Bývalý tréner reprezentácie si nebral servítku pred ústa.

Na snímke bývalý tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Ján Kozák počas tlačovej konferencie.
Na snímke bývalý tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Ján Kozák počas tlačovej konferencie. Foto: TASR

Tlačová beseda, na ktorej bývalý tréner futbalovej reprezentácie Ján Kozák vysvetlil dôvody svojej rezignácie, bola zároveň aj veľkým súhrnom jeho pôsobenia na tomto poste. Udalosti, ktoré nasledovali po prehratom zápase s Českom boli v podstate iba poslednou kvapkou.

Prehrešky proti štatútu reprezentanta neboli žiadnou novinkou, spomenul aj neslávny prípad Miroslava Stocha a jeho správanie sa počas návratu z ME vo Francúzsku.

Kozák priznal, že po tom, čo sedem hráčov vážne porušilo životosprávu, zvažoval tri možnosti. Jednou bolo, že sa bude tváriť, ako keby sa nič nestalo. Na výber mal aj možnosť, že previnilcov vylúči z reprezentácie, no nakoniec zvolil svoj odchod z postu reprezentačného trénera.

"Neviem si predstaviť budúcnosť bez Dúbravku, Škriniara, Lobotku, Vlada Weissa, takže som sa rozhodol ukončiť moje pôsobenie pri reprezentácii. Zavolal som pána prezidenta a nepovedal som mu dôvody, lebo sú to 'jeho deti' a ranil by som ho. Poplakali sme si, rozlúčili sme sa, s hráčmi iba s tými, ktorých som stretol pri ceste do auta. Nechcel som ísť do Švédska s týmito hráčmi a usmievať sa," povedal Kozák.

 

Dôvod abdikácie

Po derby s Českom sa snažil mladých hráčov nabádať k prevzatiu väčšej zodpovednosti. Kozák povedal, že Hamšík so Škrtelom nemôžu ťahať národný tím večne. Dudu, Lobotku aj Škriniara vyzval, aby po nich prevzali pomyselnú štafetu, no práve poslední dvaja menovaní urobili pravý opak.

Najviac ho sklamala ich reakcia po tom, keď oznámil svoj koniec pri reprezentácii. Obaja sa vyjadrili, že tréneri prichádzajú a odchádzajú a trvali na tom, že oni sú profesionáli.

Teraz už bývalý lodivod národného tímu priznal, že po prehre s Českom celú noc nespal a dvakrát si pozrel zápas. Jeho zverenci, ktorých vytiahol do reprezentácie a pomohol im tak naštartovať kariéry, zatiaľ popíjali v nemenovanom seneckom bare.

„Strašne ma to bolelo, bolo to, ako keby ma niekto opľul alebo dal facku," uviedol Kozák vo štvrtok na tlačovej besede.

Prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik v reakcii na kauzu uviedol, že previnilci nedostanú v nasledujúcom kvalifikačnom cykle reprezentačné odmeny v prípade, že budú nominovaní. Financie budú presunuté na Nadáciu SFZ a Nadáciu internacionálov.

V seneckom bare po prehratom zápase s Českom popíjali brankári Martin Dúbravka a Michal Šulla, obrancovia Ľubomír Šatka, Norbert Gyömbér a Milan Škriniar a záložníci Stanislav Lobotka a Vladimír Weiss.

Podobný prípad riešili v slovenskej futbalovej reprezentácii už pred vyše šiestimi rokmi. Po stretnutí kvalifikácie MS 2014 v Litve (1:1) si vyrazili v Senci na diskotéku do nočného baru štyria reprezentanti - Marek Hamšík, Miroslav Stoch, Vladimír Weiss a Karim Guede. V zostávajúcich stretnutiach kvalifikačného cyklu nedostali štartovné.

Po rozhodujúcej kvalifikačnej výhre v Luxembursku v októbri 2015 (4:2), ktorá znamenala postup na európsky šampionát do Francúzska 2016, zasa hráči bujaro oslavovali na hoteli. Zasahovať musela privolaná polícia, keď sa na veľký hluk sťažovali hoteloví hostia. Došlo k poškodeniu zariadenia hotela, ktoré SFZ musel uhradiť.

Kozák odporučil za svojho nástupcu Tarkoviča

Ján Kozák sa vyjadril aj k otázke svojho nástupcu. Okamžite po oznámení jeho rezignácie sa začali v médiách spomínať rôzne mená, no muža, ktorý viedol reprezentáciu päť rokov sklamalo, že sa zabudlo na Štefana Tarkoviča. Kozák si myslí, že ideálnym človekom na post reprezentačného trénera je jeho teraz už bývalý asistent, ktorý má všetky ľudské aj odborné kvality na vykonávanie tejto funkcie.

Kozák argumentoval tým, že podobná prax je bežná aj v zahraničí, kde sa často nástupcom trénera stáva jeho asistent. Predchádza sa tým možnému šoku, z veľkej zmeny, ktorý by sa mohol negatívne prejaviť na výsledkoch. 

 

SFZ sa vraj mení na žltozelenú farbu

V tejto súvislosti bývalý kouč reprezentácie zabŕdol aj do vážnejšieho problému. Z jeho úst zaznela vážna kritika na adresu vedenia MŠK Žilina. Tvrdí, že počas svojho pôsobenia bol často vystavený tlaku zo strany žilinského klubu, ktorý sa snažil do reprezentácie dostať svojich hráčov.

Kozák uviedol, že Žilina už ovládla mládežnícky futbal na Slovensku a teraz si vraj robí zálusk aj na obsadenie postu reprezentačného trénera.

„ Slovenský futbalový zväz sa mení na žltozelenú farbu. V Žiline sa dali na cestu biznisu, vychovávajú hráčov, predávajú a manažérom je to jedno kam, hlavne že predá," dodal Kozák.

Prezident SFZ Ján Kováčik vyhlásil, že meno nového trénera futbalovej reprezentácie sa dozvieme na budúci týždeň. V médiách sa najčastejšie spomínali tri mená: Pavel Vrba, Pavel Hapal a Adrián Guľa.

Pozrite si celú tlačovú konferenciu Jána Kozáka


Kozák na futbal nezanevrie, je to jeho srdcová záležitosť a v tomto duchu rozmýšľal aj pri učinení rozhodnutia skončiť pri reprezentácii. "Strašne mi futbal chýba a bude chýbať. V danej chvíli som však vyhodnotil situáciu tak, že pre futbal bude najlepšie, keď skončím. Stále chcem ostať slobodný človek, to je pre mňa najviac v živote. A taký aj ostanem," dodal na záver Kozák.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Futbal