29. 10. 2018 11:40 | LEICESTER/Robert Ďurkáč

Ten, ktorý založil jedinečnú rozprávku. Leicester smúti za svojim majiteľom

V klube pôsobil od roku 2010.

Ľudia stoja pod portrétom majiteľa Leicesteru, Vičaja Srivaddhanaprabcha, ktorý zahynul pri páde vrtuľníka.
Ľudia stoja pod portrétom majiteľa Leicesteru, Vičaja Srivaddhanaprabcha, ktorý zahynul pri páde vrtuľníka. Foto: TASR/AP

Pred jeho príchodom patril Leicester len medzi priemerné anglické kluby, zvyčajne pendloval medzi najvyššou súťažou, druhou a treťou ligou.

Nástupom thajského miliardára Vičaja Srivaddhanaprabchu sa "líšky" postune stávali mužstvom, ktoré raz môže zaútočiť na najvyššie méty.

Všetko sa to začalo v lete 2010, keď thajský boháč Vičaj Srivaddhanaprabcha so synom Aiyawattom prebrali vtedy druholigový klub po srbsko-americkom biznismenovi Milanovi Mandaričovi. 

Vichai Srivaddhanaprabha, majiteľ Leicesteru (v strede), oslavuje anglický titul.
Vichai Srivaddhanaprabha, majiteľ Leicesteru (v strede), oslavuje anglický titul. Foto: TASR/AP
 

Podľa magazínu Forbes bol Srivaddhanaprabcha v tom čase siedmym najbohatším Thajčanom, jeho majetok sa odhadoval na zhruba tri miliardy amerických dolárov, v prepočte 2,6 mld. eur.

Srivaddhanaprabcha vlastnil niekoľko takzvaných "duty-free" obchodov. Ide o shopy na letiskách, kde si môžete kúpiť nejaký tovar bez zaplatenia dane. Jeho obchody sú roztrúsené po všetkých najväčších letiskách v Thajsku.

Už po vstupe do futbalového klubu prišla do tímu trojica, ktorá veľkou mierou ovplyvnila ďalšie smerovanie tímu. Z Leedsu do kádra pribudol brankár Kasper Schemichel, z Manchestru United záložník Danny Drinkwater a obranu vystužil Wes Morgan z Nottinghamu.

Gólman Leicestru Kasper Schmeichel reaguje v odvete štvrťfinále LM proti Atléticu.
Gólman Leicestru Kasper Schmeichel reaguje v odvete štvrťfinále LM proti Atléticu. Foto: TASR/AP
 

Rok na to klub získal útočníka Jamie Vardyho, pred ročníkom 2013/2014 pribudol ďalší záložník Riyad Mahrez. Táto pätica hráčov tvorila kostru tímu trénera Nigela Pearsona, ktorý vyhral The Championship a postúpil medzi anglickú elitu.

Po prvej sezóne, v ktorej sa "líšky" s problémami udržali v Premier League, prebral kormidlo Claudio Ranieri. Ten doviedol posily ako Robert Huth, Demarai Gray, Gokhan Inler, Šindži Okazaki a najmä N´Golo Kanté.

Podceňovaný tím aj vplyvom viacerých zaváhaní topfavoritov šokujúco vyhral svoj v sezóne 2015/2016 historický titul anglického šampióna. Vičaj Srivaddhanaprabha na znak vďaky obdaril každého hráča luxusným darom - novým BMW v hodnote v prepočte za takmer 113-tisíc eur.

Preberanie majstrovskej trofeje


Zdroj: YouTube/The GourmetPeanut

Obhajca titulu však v nasledujúcom ročníku nezvládol obrovský tlak a aj napriek prísunu drahých akvizícií skončil až dvanásty. V uplynulej sezóne to tiež bolo sklamanie v podobe deviatej priečky.

V ročníku 2018/2019 klubu momentálne patrí dvanásta priečka, klub však momentálne prežíva zäsadnejšie starosti.

V sobotu 27. októbra sa pred domácim štadiónom klubu zrútil vrtuľník, v ktorom sa nachádzal aj prvý muž Leicesteru. Klub jeho smrť potvrdil o dva dni neskôr. Za jeho éry dokázal klub z troch neobrúsených kameňov vytvoriť tri žiarivé diamanty.

Vichai Srivaddhanaprabha, majiteľ Liecesteru.
Vichai Srivaddhanaprabha, majiteľ Liecesteru. Foto: TASR/AP
 

Danny Drinkwater, Riyad Mahrez a N´Golo Kanté stáli peňaženku majiteľa dokopy 10,4 milióna eur, následne ich dokázal predať celkovo za 141,5 milióna eur. Ide o tri najdrahšie predaje v histórii klubu.

Ten síce momentálne prežíva tragickú udalosť, Vičaj Srivaddhanaprabha je však v mysli fanúšikov večným, veď pod jeho vedením klub dosiahol futbalové nebo.

Logo Leicesteru City pred štadiónom po zahynutí majiteľa klubu.
Logo Leicesteru City pred štadiónom po zahynutí majiteľa klubu. Foto: TASR/AP
 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Futbal