03. 12. 2018 22:19 , článok bol aktualizovaný 03. 12. 2018 22:57 | PARÍŽ/zg, TASR

Modrič je držiteľom Zlatej lopty, ukončil nadvládu Ronalda a Messiho

Stal tak prvým chorvátskym hráčom, ktorý získal toto ocenenie.

Luka Modrič - držiteľ Zlatej lopty 2018.
Luka Modrič - držiteľ Zlatej lopty 2018. Foto: AP Photo/Christophe Ena
Chorvátsky stredopoliar a hráč španielskeho klubu Real Madrid Luka Modrič  s rodinou.
Francúzsky futbalový útočníka a hráč PSG Kylian Mbappé s Cenou Raymonda Kopu.
Ada Hegerberg - držiteľka Zlatej lopty 2018.

Tohtoročným držiteľom Zlatej lopty sa stal chorvátsky reprezentant a vicemajster sveta Luka Modrič. Je prvý chorvátsky hráč, ktorý získal toto ocenenie.

Zdroj: Twitter/#ballondor

Tridsaťtriročný Modrič, ktorý v pozícii kapitána priviedol národný tím do finále MS v Rusku a so španielskym klubom obhájil trofej Ligy majstrov, už v tomto kalendárnom roku vyhral individuálnu cenu pre najlepšieho hráča roka podľa FIFA.

Vyhrať Zlatú loptu France Football je viac ako splnený detský sen. Je to úžasný pocit. Ďakujem všetkým, ktorí majú zásluhu na tom, že tu dnes môžem stáť. Bol to krásny rok na klubovej i reprezentačnej úrovni.

Kreatívny stredopoliar si Zlatú loptu magazínu France Football prevzal na pondelňajšom slávnostnom ceremoniáli, ktorý sa konal v priestoroch Veľkého paláca v Paríži.

 

Zoznam TOP 10 futbalistov roka

1. Luka Modrič (Chorv./Real Madrid)
2. Cristiano Ronaldo (Port./Real Madrid, Juventus Turín)
3. Antoine Griezmann (Fr./Atletico Madrid)
4.Kylian Mbappé (Fr./Paríž Saint-Germain)
5. Lionel Messi (Arg./FC Barcelona)
6. Mohamed Salah (Eg./FC Liverpool)
7. Raphaël Varane (Fr./Real Madrid)
8. Eden Hazard (Belg./Chelsea Londýn)
9. Kevin De Bruyne (Belg./Manchester City)
10. Harry Kane (Angl./Tottenham Hotspur)

Za najlepšieho hráča do 21 rokov (Trophée Kopa) prvýkrát v histórii ankety vyhlásili stále iba 19-ročného útočníka Kyliana Mbappého z Paríža Saint-Germain, člena zlatého tímu "Les Bleus" zo svetového šampionátu v Rusku.

Zdroj: Twitter/#ballondor

Ronaldo a Lionel Messi sú s piatimi triumfami na dlhý čas neohrození rekordéri ankety France Footballu, Modričovi sa však podarilo ukončiť ich desať rokov trvajúci duopol. Trikrát získali cenu Francúz Michel Platini (1983, 1984, 1985) aj Holanďania Johan Cruyff (1971, 1973, 1974) a Marco van Basten (1988, 1989, 1992).

Historicky prvou držiteľkou Ballon d'Or Féminin, ženskej verzie Zlatej lopty, sa stala 23-ročná nórska reprezentantka Ada Hegerbergová, ktorá na klubovej úrovni strieľa góly v drese Olympique Lyon.

Víťazi Zlatej lopty Ada Hegerberg a Luka Modrič, Kylian Mbappé získal cenu ako najlepší hráč do 21 rokov (Trophée Kopa).
Víťazi Zlatej lopty Ada Hegerberg a Luka Modrič, Kylian Mbappé získal cenu ako najlepší hráč do 21 rokov (Trophée Kopa). Foto: AP Photo/Christophe Ena
 

Renomované francúzske periodikum začalo odovzdávať Zlatú loptu v roku 1956 na základe hlasovania novinárov z celého sveta. Do roku 1995 ju mohli získať jedine Európania, prvým mimoeurópskym laureátom bol George Weah z Libérie.

Od roku 2010 sa France Football spojil s Medzinárodnou futbalovou federáciou (FIFA) a vzniklo ocenenie FIFA Ballon d'Or. Dostali ho iba dvaja hráči, štyrikrát Messi a dvakrát Ronaldo. Vedenie časopisu oznámilo po vypršaní spolupráce s FIFA, že spoločná anketa sa viac neuskutoční a každý vyhlási najlepšieho futbalistu roka separátne. V ankete France Football ho vyberajú novinári.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Futbal