07. 02. 2019 23:52 , článok bol aktualizovaný 08. 02. 2019 13:14 | LONDÝN/rd

Polícia už oznámila, čie telo sa nachádzalo vo vraku zmiznutého lietadla

Lietadlo s futbalistom Emilianom Salom a pilotom Davidom Ibbotsonom zmizlo z radarov 21. januára.

Plagát s podobiznňou Emiliana Salu na štadióne Cardiffu 12 dní po jeho zmiznutí.
Plagát s podobiznňou Emiliana Salu na štadióne Cardiffu 12 dní po jeho zmiznutí. Foto: TASR/AP

Telo vyzdvihnuté z vraku lietadla na dne Lamanšského prielivu patrí argentínskemu futbalistovi Emilianovi Salovi. Informovala o tom v piatok agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie polície v anglickom grófstve Dorset.

"Telo, ktoré dnes priviezli do prístavu v Portlande, bolo oficiálne identifikované... a patrí profesionálnemu futbalistovi Emilianovi Salovi," uviedla na Twitteri dorsetská polícia.

"Emiliano a David zostanú navždy v našich srdciach. Obom rodinám chceme vyjadriť najúprimnejšiu sústrasť," napísal v stanovisku cardiffský klub.

"Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) a celá futbalová komunita je veľmi zarmútená z úmrtia Emiliana Salu a chceme vyjadriť úprimnú sústrasť jeho rodine a priateľom. Naše myšlienky sú taktiež s rodinou pilota Davida Ibbotsona," píše sa vo vyhlásení FIFA.

Ku kondolenciám sa pridala aj Európska futbalová únia (UEFA) a množstvo hráčov, trénerov či klubov na sociálnych sieťach.

Vedenie francúzskej ligy oznámilo, že pred zápasmi si uctia Salovu pamiatku minútou potlesku. Funkcionári Nantes sa rozhodli, že vyradia jeho dres s číslom 9.

Stroj zmizol ešte 21. januára nad Lamanšským kanálom, keď sa Argentínčan presúval z francúzskeho Nantes, kde naposledy pôsobil, do waleského Cardiffu. Účastník anglickej Premier League ho len dva dni pred zmiznutím oficiálne uviedol ako svoju novú posilu.

Počas letu mal zakončovateľ, za ktorého Cardiff mal zaplatiť 17 miliónov eur, posielať zvukové správy svojim blízkym, kde tvrdil, že stroj má divný zvuk a zdá sa mu, akoby malo každú chvíľu spadnúť.

Stroj havaroval približne 34 kilometrov od pobrežia britského ostrova Guernsey. Len pár hodín po informácii, že stroj zmizol, sa objavili špekulácie, prečo k tomu došlo. Jednou z verzií bolo, že na krídlach stroja Piper Malibu bola námraza, ktorá mohla stroj preťažiť a následne ho poslať pod vodu.

Následne vyplávali na povrch šokujúce informácie, že pilot David Ibbotson ani nemal licenciu a nevedel lietať, dokonca sa topil v dlhoch.

Všetko mohlo byť inak, keby Sala nezmenil na poslednú chvíľu plány. Údajne mal letieť iným lietadlom.

Viac ako týždeň po zmiznutí sa objavila správa, že na pobreží francúzskeho Surtainville sa našli sedačky, pravdepodobne pochádzajúceho z tohto lietadla.

Deväť dní po zmiznutí nastúpil na prvý domáci zápas Nantes, emócie nechýbalo už pred zápasom.

Trinásť dní po zmiznutí vyslali podmorské diaľkovo ovládané vozidlo, ktoré preukázalo, že na morskom dne leží v hĺbke viac ako 60 metrov toto lietadlo.

Následne záchranári oznámili, že sa vo vraku nachádza jedno telo, to sa podarilo vytiahnuť až po troch dňoch od nájdenia vraku stroja.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Futbal