25. 02. 2019 15:27 , článok bol aktualizovaný 25. 02. 2019 19:18 | BRATISLAVA/TV Markíza

Najväčší korupčný škandál v histórii slovenského futbalu mieri na súd

Hlavní rozhodcovia, asistenti rozhodcov a delegáti mali na osobných stretnutiach prijímať úplatky 200 až 1000 eur.

Devätnásti sa chcú priznať, dvaja budú tvrdiť, že sú nevinní.
Devätnásti sa chcú priznať, dvaja budú tvrdiť, že sú nevinní. Foto: TV Markíza

Devätnásti sa chcú priznať, dvaja budú tvrdiť, že sú nevinní. Najväčší korupčný škandál v histórii slovenského futbalu mieri na súd. Na lavice obžalovaných sa postavia rozhodcovia, ich asistenti či delegáti, ktorí podľa polície za úplatky manipulovali s výsledkami v stredoslovenských regionálnych súťažiach.

V júli 2018 sedemdesiat policajtov vtrhlo na stretnutie rozhodcov v Banskej Bystrici. Medzi sudcami na trávnikoch spôsobili poriadny rozruch.

Vyšetrovateľ NAKA začal menovať ľudí, ktorých postupne vyviedli z miestnosti a naložili do policajného autobusu.

Rozhodcovia podľa polície brali od 200 do tisíc eur za ovplyvňovanie zápasov tretej a štvrtej ligy. Úplatky mali dostávať od predstaviteľov klubov, ktorí skončili tiež s putami na rukách. Po zadokumentovaní trestnej činnosti sa väčšina obvinených rozhodla priznať.

Vyšetrovateľ podal prokurátorovi návrh na konanie o dohode o vine a treste u celkovo 19 obvinených a v prípade dvoch podal návrh na podanie obžaloby

Obvineným hrozili tresty od štyroch do desať rokov. Tí, čo sa priznajú však môžu zo súdu odísť len s podmienkami, tak ako v minulosti väčšina skorumpovaných hráčov. Čoho sa ale obvinení obávajú najviac je trest, ktorý ich čaká od Slovenského futbalového zväzu.

No a po sérii korupčných škandálov v športe sa polícia rozhodla konať, prijala opatrenie, aby podobným praktikám zabránila.

Ministerstvo vnútra sa zapojilo do európskeho projektu s názvom Erazmus plus.

Sľubuje si od neho, že v prípade športovej korupcie alebo inej trestnej činnosti súvisiacej so športom sa dostane k informáciám, ku ktorým doposiaľ nemalo prístup.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Futbal