10. 05. 2019 12:04 , článok bol aktualizovaný 10. 05. 2019 13:29 | BRATISLAVA/kc

Boj o miestenky do LM sa poriadne zamotal. Koľko klubov z Premier league ich môže získať?

Aby to bolo zamotanejšie ešte viac, Arsenalu/Man United dokonca na priamy postup do EL UEFA nestačí ani piate miesto v EPL.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock/kovop58

Prvýkrát v histórii európskych pohárových súťaží sa stalo, že vo finále Ligy majstrov aj Európskej ligy UEFA proti sebe nastúpia iba anglické tímy. Liverpool s Tottenhamom si po famóznych semifinálových obratoch zmerajú sily v súboji o najcennejšiu klubovú trofej (1. jún) a vo finále pohára číslo 2 na seba narazia Chelsea s Arsenalom (29. máj).

Už teraz je jasné, že víťazmi oboch pohárov budú kluby z Premier League, čo im automaticky zabezpečí miestenky v skupinovej fáze Ligy majstrov. Vznikne tak na prvý pohľad neprehľadná situácia. Najmenej traja z finalistov totiž postúpia do LM na základe umiestnenia v TOP 4 v tabuľke Premier league.

Pravidlá UEFA však myslia aj na takúto situáciu. Za normálnych okolností si priamy postup do LM zabezpečí prvá štvorica v tabuľke Premier League, zatiaľ čo víťazi FA Cupu a Carabao cupu, spolu s piatym tímom tabuľky, postupujú do EL UEFA.

V prípade, že víťaz jedného z anglických pohárov skončí v najvyššej domácej súťaži do 4. miesta, ich miestenky obsadia siedmy, resp. 8. tím Premier league.

Čo sa stane v prípade, že kluby, ktoré vyhrajú LM a EL UEFA, skončia v TOP 4 Premier League?

Anglicko môže mať v Lige majstrov aj piaty tím v prípade, že Arsenal vo finále Európskej ligy zdolá Chelsea. Kanonieri pravdepodobne skončia v lige na piatom mieste, predbehnúť ich môže iba Manchester United. Piaty ešte môže, čisto teoreticky, skončiť aj Tottenham, ktorý však má pred Arsenalom trojbodový náskok a o osem gólov lepší pomer skóre. V takom prípade by „kohúti" museli vo finále LM zdolať Liverpool, aby si zaistili postup do ďalšej edície súťaže.

Čo sa stane, keď tím vyhrá jeden z pohárov a zároveň skončí v TOP 4 EPL?

Liverpool aj Chelsea už majú isté miestenky do LM na základe umiestnenia v TOP 4 a k nim sa s najväčšou pravdepodobnosťou pridá Tottenham. V prípade, že jeden z trojice menovaných klubov vyhrá EL UEFA resp. LM, ich miestenky nepripadnú ďalším anglickým klubom v poradí. Ak Chelsea vyhrá Európsku ligu, znamená to, že priamy postup do LM získa ďalšia krajina na základe koeficientu UEFA. V tejto sezóne je prvé pod čiarou Rakúsko, do LM by tak automaticky postúpil majstrovský Red Bul Salzburg.

V prípade, že by Tottenham, ako 4. tím tabuľky EPL, vo finále zdolal Liverpool, potešil by tým tretí tím francúzskej Ligue 1. Lyon alebo Saint-Étienne, by postúpili priamo do skupinovej fázy Ligy majstrov.

Aby to bolo zamotanejšie ešte viac, Arsenalu/Man United dokonca na priamy postup do EL UEFA nestačí ani piate miesto v EPL. Stane sa tak v prípade, že Watford vo finále FA Cup-u zdolá Manchester City.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Futbal