11. 10. 2019 10:04 | BRATISLAVA/Robert Ďurkáč

Postupová matematika: Slovákom v extrémnom prípade môže na postup stačiť len bod

Jazýčkom na postupových váhach bude Wales.

Slovenskí reprezentanti reagujú po kvalifikácii EURO 2020 s Walesom.
Slovenskí reprezentanti reagujú po kvalifikácii EURO 2020 s Walesom. Foto: TASR

Výsledok, ktorý rozuzlenie postupovej hádanky nepriniesol. Slovenská futbalová reprezentácia remizovala vo štvrtkovom zápase E-skupiny kvalifikácie Euro 2020 s Walesom 1:1.

Stále sme síce na druhej priečke, ale či sme sa k postupu priblížili, je diskutabilné. Ako vedúce Chorvátsko, tak aj my a tretie Maďarsko máme na konte šesť odohratých duelov.

Menšiu výhodu má náš včerajší súper, ktorý má zápas k dobru. Ako ďaleko sú však sokoli od záverečného turnaja? Čakajú nás ešte dva zápasy, v Chorvátsku a doma s posledným Azerbajdžanom. Najideálnejšie by bolo získať šesť bodov, ale stačiť by nám mohli aj tri.

Ešte predtým nás však extrémne bude zaujímať duel Wales - Chorvátsko, po ktorom môže byť situácia z nášho pohľadu ešte jasnejšia.

Najprijateľnejšie by pre nás bolo, ak by aktuálni vicemajstri sveta bodovali na ostrovoch naplno, čím by sme si Wales držali naďalej na rozdiel troch bodov.

Zverencov kouča Ryana Giggsa čaká ešte duel v Azerbajdžane, kde Chorváti len remizovali. Ako-takú šancu majú aj Maďari, ktorí by domáci zápas s Azerbajdžanom mali zvládnuť, pričom bez šance nie sú ani vo Walese.

A to je ďalší kľúčový duel. Naši južní susedia v prípade výhry nad Azerbajdžanom musia s Walesom maximálne remizovať, inak (ak by sme bodovali len s Azerbajdžanom) máme smolu.

Existuje ešte jedna najmenej pravdepodobná možnost, kedy by Slovákom na postup stačil len jeden bod. To by ale Maďari v zápasoch s Azerbajdžanom a Walesom mohli uhrať najviac dva body a Wales by v zápasoch s Chorvátskom, Azerbajdžanom a Maďarskom mohol získať len tri body. 

Zostávajúce zápasy:

Maďarsko - Azerbajdžan
Wales - Chorvátsko
Azerbajdžan - Wales
Chorvátsko - Slovensko
Slovensko - Azerbajdžan
Wales - Maďarsko

tabuľka:
1. Chorvátsko 6 4 1 1 13:5 13
2. SLOVENSKO 6 3 1 2 10:8 10
3. Maďarsko 6 3 0 3 7:9 9
4. Wales 5 2 1 2 5:5 7
5. Azerbajdžan 5 0 1 4 5:13 1

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Futbal