14. 10. 2019 10:51 | BRATISLAVA/Robert Ďurkáč

O šanciach Slovákov na Euro môže rozhodnúť tento jeden zápas aj zoznam postupujúcich

Zverenci trénera Pavla Hapala majú naďalej postup vo svojich rukách.

Radosť Slovákov po góle v kvalifikácii EURO 2020 proti Walesu.
Radosť Slovákov po góle v kvalifikácii EURO 2020 proti Walesu. Foto: TASR

Kvalifikácia o postup na budúcoročné majstrovstvá Európy pokračovala v nedeľu aj v rámci „slovenskej" E-skupiny. V nej bola na programe dvojica zápasov.

Maďari aj napriek miernej prevahe porazili Azerbajdžan iba najtesnejším výsledkom 1:0. Podstatne viac nás však zaujímal duel v Cardiffe, kde domáci Wales privítal lídra skupiny Chorvátsko.

Z pohľadu šancí našej reprezentácie zaistiť si postup na Euro sme si najviac priali triumf úradujúcich vicemajstrov sveta, čo sa napokon nepotvrdilo. Duel sa skončil remízou 1:1.

Aký je ďalší scenár? Náš domáci zápas s Azerbajdžanom je z kategórie povinných. V Chorvátsku to bude peklo, ktoré sa ale napokon môže skončiť aj rozprávkovo. V prípade, ak by sme oba duely zvládli, nemusíme sa spoliehať na nikoho iného a postup máme vo vrecku.

Je však možné, že o našom úspechu či zlyhaní sa rozhodne v zápase Wales - Maďarsko. Ak by sme vyhrali len s Azerbajdžanom, potrebujeme, aby sa tento duel ostrovanov s našimi južnými susedmi skončil remízou. Keby vyhral jeden tím alebo druhý, pre Slovákov by to znamenalo koniec nádejí... Aspoň nateraz.

Šanca cez Ligu národov

Hapalovci by mohli dostať ešte jednu šancu, a síce v play off Ligy národov. To sa bude konať v marci budúceho roka, zahrať si ho má 16 víťazov skupín zo všetkých štyroch líg (A,B,C,D).

Vzhľadom na to, že v čase konania vyraďovacej fázy už budeme poznať všetkých 20 istých účastníkov Eura cez kvalifikáciu, pripadnú nejaké miestenky do play off mužstvám, ktoré sa neprebojovali na ME cez "kvaldu".

Play off sa bude hrať iba v rámci ligy vyraďovacím spôsobom a bude pozostávať zo semifinále a finále. Víťaz play off každej z líg získa miestenku na šampionát.

V play off by sme mohli dostať mužstvá Bosna a Hercegovina, Severné Írsko, Dánsko, Rakúsko či Írsko, všetko bude jasné až v novembri, keď skončí kvalifikácia na Euro.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Futbal