06. 11. 2019 15:31 | BRATISLAVA/rd

Valcoval našu ligu, teraz bude hrať na Old Trafford. Jeho futbalový príbeh si všimli aj v BBC

Nevysoký záložník patrí aj k členom svojej reprezentácie.

Seydouba Soumah na archívnej snímke.
Seydouba Soumah na archívnej snímke. Foto: TASR

Päť a pol roka ukazoval svoje kvality na slovenských trávnikoch, momentálne patrí k oporám Partizanu Belehrad a je členom širšieho kádra guinejskej reprezentácie.

Seydouba Soumah, nesmierne technicky zdatný záložník, sa vo štvrtok so svojim mužstvom predstaví v Divadle snov.

Srbský celok totiž čaká duel Európskej ligy UEFA na pôde Manchesteru United, v posvätnom stánku Old Trafford.

Žonglovanie ho katapultovalo do akadémie

Profesionálna kariéra len niečo cez 1,6 metra vysokého ofenzívneho hráča sa však zrodila v roku 2004 vďaka obrovskej náhode, keď mal len 12 rokov. Píše BBC.

V rámci africkej Ligy majstrov pricestoval do mesta Conakry, kde Soumah býval, juhoafrický celok Ajax Kapské Mesto.

Na duel proti Fello Star pricestoval aj vtedajší majiteľ klubu John Comitis. „Deň pred zápasom sme trénovali. Za bránkou som zazrel mladíka, ako žongluje s tenisovou loptičkou," hovorí.

Gólová radosť futbalistov Slovana, zľava Lester Peltier, strelec gólu Róbert Vittek, Seydouba Soumah a v pozadí Erik Grendel.
Gólová radosť futbalistov Slovana, zľava Lester Peltier, strelec gólu Róbert Vittek, Seydouba Soumah a v pozadí Erik Grendel. Foto: TASR
 

„Keď vám poviem, že behom polhodiny mu tá loptička nespadla viac ako trikrát, tak to myslím naozaj vážne. Používal ľavú aj pravú nohu, koleno, hlavu, ba dokonca aj zátylok," zalovil v pamäti Comitis.

„Nemohol som tomu uveriť. Gordon (Gordon Igesund, vtedajší kouč tímu) prišiel za mnou a pýta sa ma, či som toho chlapca sledoval. Povedal som mu, aby ho zavolali k nám. Keď pribehol, vyzeral veľmi placho," opisuje prvý kontakt so Soumahom. To však nebolo všetko.

„Keďže hovorím aj francúzsky, spýtal som sa ho, koľko má rokov. Povedal, že dvanásť. Na to sa ho pýtam, či vie niečo podobné aj s veľkou loptou. Keď som mu ju dal, začal žonglovať. Očaril ma. Hráči len stáli a povzbudzovali ho. Spýtali sme sa ho, či chce s nami zahrať. Odpovedal, že chce," spomína si Comitis, ktorý dodáva, že vziať mu loptu bolo nesmierne náročné.

„Hrali sme piati proti piatim. Bol extrémne rýchly. S úžasom som sledoval, čo taký mladý chlapec dokáže, " povedal s vedomím, že sa mu podarilo objaviť drahokam.

Rodina napokon povolila

"Keď tréning skončil, naložili sme ho do nášho autobusu a zašli za jeho matkou. Spýtal som sa jej, či môžem vziať jej syna s nami späť do Južnej Afriky s tým, že budem nad ním držať ochrannú ruku," približuje detaily stretnutia so Seydoubovou rodinou, ktorá spočiatku nechcela povoliť.

Seydouba Soumah (Slovan) strieľa v zápase s Podrezovou.
Seydouba Soumah (Slovan) strieľa v zápase s Podrezovou. Foto: TASR
 

Napokon však rodina s nadšením svojho mladého člena uvoľnila. Soumahovci boli hrdí na to, že sa ich chlapec stane súčasťou akadémie Ajaxu, jednej z dcérskych akadémií preslávenej holandskej školy z Amsterdamu.

Rýchly progres v Ajaxe

„Trvalo to mesiace, kým prešiel imigračným procesom a všetkou tou byrokraciou. Mal už 14 rokov, než konečne prišiel do Kapského Mesta. Začal v tíme do 15 rokov, po jedinom zápase sme ho však presunuli do tímu do 17 rokov. Stačil jediný tréning, aby sme pochopili, že je ozaj dobrý," predostrel začiatky v novom klube John Comitis.

Zlom nastal o rok-dva, keď prvé mužstvo začal trénovať Muhsin Ertugral. Ten povolal Soumaha, v tom čase stále len 16-ročného tínedžera, do svojho tímu.

Po odchode Ertugrala prišli tréneri, ktorí mu vyčítali, že v hre bez lopty neodvádza maximum, a tak hrával sporadicky, čím jeho rast stagnoval.

„Tento chlapec však musel hrávať. Je to hráč, ktorého si každý tím musí chcieť udržať. Je to kúzelník, okolo ktorého musí pracovať zvyšok tímu," zastával sa svojho vtedajšieho klenotu Comitis, ktorý Soumaha poslal na dve hosťovania, aby medzi dospelými nabral skúsenosti.

Pôsobenie na Slovensku

„Keď prišla ponuka na skúšku zo Slovenska, dovolil som mu, nech ide skúsiť, hoci som bol z toho frustrovaný. Chýbal aj našim trénerom. Stále som sa považoval za jeho ochrancu, aj preto mi často volal o radu," ozrejmil úzky vzťah.

Keď Soumah prišiel do Nitry, okamžite dal o sebe vedieť. „Skontroloval som mu zmluvu. Boli to síce malé, ale slušné peniaze. Hral tak dobre, až si vydobyl angažmán v Slovane Bratislava, najväčšom slovenskom klube," vyzdvihuje kvality Soumaha, ktorý pred presunom do Bratislavy bol na skúške v Plzni.

Seydouba Soumah (v strede) oslavuje gól ešte v drese Nitry.
Seydouba Soumah (v strede) oslavuje gól ešte v drese Nitry. Foto: TASR
 

Práve v belasom drese sa stal v ročníku 2016/2017 s Filipom Hološkom deleným najlepším strelcom súťaže (20 gólov), pričom ešte predtým si stihol s Guineou zahrať na Africkom pohári národov.

Opora Partizanu

Odvtedy si už vyskúšal aj pôsobenie v Kuvajte či Izraeli, momentálne je neoddeliteľnou súčasťou základnej zostavy trénera Sava Miloševiča.

V súčasnom ročníku už zaknihoval päť ligových gólov, ku ktorým pridal ďalšie dva zásahy v predkolách EL.

„Celkom pekný príbeh," uzavrel Comitis, ktorý plánuje vidieť svoj niekdajší diamant vo štvrtok naživo.

Odvrátená strana

Počas pôsobenia na Slovensku však ukázal aj svoju konfliktnú povahu. V septembri 2012 ešte v drese Nitry v domácom zápase proti Trnave napadol hlavného rozhodcu Mareka Mastiša a tiež kapitána hostí Miroslava Karhana, pričom dostal červenú kartu za šliapnutie na ležiaceho Patrika Čarnotu. Ešte predtým provokoval fanúšikov Trnavy obscénnymi gestami.

O rok neskôr, už v drese Slovana, opäť proti Trnave, na povrch vyplávali spory z minulosti. Na trávnik vybehol síce až v 82. minúte zápasu, no počas dvoch minút hrubo fauloval protihráča, za čo bol vylúčený. Následne odmietal opustiť trávnik a dostal sa do konfliktu s protihráčom Romanom Procházkom.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Futbal