20. 11. 2019 11:28 | BRATISLAVA/kc

Ako je toto možné?! Proti Slovákom nastúpil hráč, ktorý bol zapletený do vraždy novinára

Rodina zavraždeného novinára to vidí ako veľkú nespravodlivosť.

Javid Husejnov.
Javid Husejnov. Foto: Profimedia.sk

Azerbajdžanský futbalista, právoplatne usvedčený a odsúdený za to, že mal podiel na vražde novinára, naďalej hrá za reprezentáciu svojej krajiny. Reč je o stredopoliarovi Javidovi Husejnovovi, ktorý včera v Trnave nastúpil za Azerbajdžan proti slovenským futbalistom.

Ako je to možné? Na to by zrejme najlepšie vedeli odpovedať členovia azerbajdžanskej vlády. Futbalista si totiž z pôvodného štvorročného trestu odsedel iba 14 mesiacov a na slobodu sa dostal na základe amnestie.

Všetko sa začalo v lete 2015, keď si novinár Rasim Aliyev dovolil kritizovať Husejnova za to, že počas rozhovoru ukázal zahraničnému žurnalistovi obscéne gesto.

Aliyev na sociálnej sieti napísal, že "nehce aby jeho krajinu v Európe reprezentoval futbalista, ktorý je arogantný, neetický a neschopný sa slušne správať".

Nasledovala séria výhražných telefonátov a všetko vyvrcholilo, keď skupina piatich ľudí blízkych Husejnovovi vylákala Aliyeva na schôdzku, na ktorej ho dobili do bezvedomia. K bitke došlo za bieleho dňa na ulici, incident zachytila aj priemyselná kamera.

Marek Hamšík a hráč Azerbajdžanu Javid Husejnov v zápase 10. kola skupiny E kvalifikácie EURO 2020 Slovensko - Azerbajdžan.
Marek Hamšík a hráč Azerbajdžanu Javid Husejnov v zápase 10. kola skupiny E kvalifikácie EURO 2020 Slovensko - Azerbajdžan. Foto: TASR
 

Novinárovi polámali rebrá a utrpel vnútorné krvácanie. Na druhý deň zomrel v nemocnici. Útočníkov identifikovali na základe záberov z priemyselnej kamery, no futbalistovi nedokázali priamu účasť na bitke. Dostal iba štvorročný trest za to, že o chystajúcej sa bitke vedel a neoznámil to. Muži, ktorí Aliyeva zbili, dostali tresty od 9 do 13 rokov.

Vrcholom však bolo, že Husejnova po 14 mesiacoch prepustili na základe amnestie.

Rodina zavraždeného novinára to vidí ako veľkú nespravodlivosť. Husejnov bol podľa nich organizátorom a trest považujú za smiešny.

"V krajine nastolili atmosféru beztrestnosti. Teraz si každý môže myslieť, že zmlátiť novinára je v poriadku. Táto vláda zabíja disidentov. Kameň na Rasimovom hrobe je monumentom korupcie, zlého zdravotníctva, dekadentného súdnictva a nespravodlivosti, ktorá ovládla túto krajinu," uviedol vtedy Isa Gambar, bývalý líder opozičnej strany Musavat.

Znie to ako zlý vtip, ale Husejnova opäť povolali aj do reprezentácie, a to už v marci 2017, teda rok a pol po smrti novinára. V drese Azerbajdžanu odohral celú kvalifikáciu.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Futbal