11. 03. 2020 16:30 | BRATISLAVA/Robert Ďurkáč

Štart hviezd z Talianska je ohrozený: Takto by vyzerala barážová zostava bez nich

Na Apeninskom polostrove aktuálne pôsobí až sedem našich reprezentantov.

Tradičná zostava slovenskej futbalovej reprezentácie.
Tradičná zostava slovenskej futbalovej reprezentácie. Foto: futbalsfz.sk/TVNOVINY.sk

Širiaci sa koronavírus neobchádza ani futbalové dianie. Slovenský futbalový zväz v utorok oznámil , že barážový duel o postup na ME proti Írsku (26. marca) sa v súvislosti so šírením koronavírusu odohrá bez divákov.

Čoraz viac otázok sa však začína vynárať aj nad zložením nášho tímu, nakoľko viacero kľúčových hráčov reprezentácie pôsobí v Taliansku.

V krajine z Apeninského polostrova je z európskeho hľadiska najhoršia situácia. Krajinu uzavreli, v platnosti je zákaz vycestovania z krajiny, možné to je len vo výnimočných prípadoch. V Taliansku je viac ako 10-tisíc nakazených, pričom hlásia už minimálne 630 obetí.

Vzhľadom na viacero potvrdených prípadov aj na našom území slovenská vláda rozhodla, že každý, kto sa vráti z najviac postihnutých krajín, medzi ktoré patrí aj Taliansko, musí podstúpiť 14-dňovú karanténu.

Sedem reprezentantov

Nakoľko sa zápas s Írskom má odohrať už o 15 dní, nie je jasné, čo bude nasledovať. V dvoch najvyšších súťažiach v Taliansku aktuálne pôsobí sedem našich reprezentantov.

Okrem Norberta Gyömbéra, Lukáša Haraslína či Nikolasa Špaleka medzi nich patria aj stabilné piliere reprezentácie Milan Škriniar, Denis Vavro, Juraj Kucka a Stanislav Lobotka.

Ak by sa táto sedmička, ku ktorej musíme prirátať aj zranenú brankársku jednotku Martina Dúbravku z Newcastlu, nemohla zápasu zúčastníť, kto by ju mohol nahradiť?

Ideálna zostava našej reprezentácie.
Ideálna zostava našej reprezentácie. Foto: futbalsfz.sk/TVNOVINY.sk
 

Ideálne rozostavenie

Ešte pred samotnými menami si určime rozostavenie. Kouč Pavel Hapal v uplynulých dvoch dueloch proti Walesu stavil na ofenzívne ladené 4-3-3, jeho predchodca Ján Kozák v kvalifikácii na MS 2018 proti ďalším tímom z Britských ostrovov (Anglicko a Škótsko) veril viac defenzívnemu rozloženiu 4-2-3-1, respektíve 4-5-1.

Prikláňame sa k názoru, že domáca pôda, hoci aj bez priamej diváckej podpory, by mala byť dôvodom ponúknúť krásny, útočný futbal , preto by sme zostali v rozostavení s tromi záložníkmi a rovnakým počtom útočníkov.

Defenzíva

Do bránky je pomerne jasnou voľbou Marek Rodák. Dvadsaťtriročný Košičan sa v druholigovom Fulhame vypracoval na gólmana číslo jeden, pritom je na ostrovný futbal zvyknutý.

Namiesto Škriniara s Vavrom by tak stopérsku dvojicu mohli vytvoriť Ľubomír Šatka z Lechu Poznaň a Martin Valjent, ktorý pravidelne hrá španielsku La Ligu za Mallorcu.

Napravo sa na prvý pohľad ako neotrasiteľný výber núka Peter Pekarík. Skúsený bek však v tejto sezóne pre zranenie odohral minimum, a tak ktovie, ako by sa s touto situáciou popasoval. My však veríme, že ak mu to zdravie umožní, nastúpi a predvedie výkon, na aký sme u neho dlhé roky zvyknutí.

Stred ihriska a útok

Koronavírus nám, žiaľ, vyrobil problémy aj so skladbou zálohy. Spoľahnúť sa však môžeme na ikonu Mareka Hamšíka, dirigenta tímu, ktorý by operoval na ľavej strane zálohy.

Do stredu by sa postavil Patrik Hrošovský z belgického Genku a na pravý kraj Albert Rusnák z americkej MLS, hoci ani pre jedného z tejto dvojice nejde o typické posty.

Už dlhší čas je našou Achilovou pätou útok. Objavením Róberta Boženíka všetci veríme, že raz z neho bude pokračovateľ Szilárda Németha či Roba Vitteka. Mladučký odchovanec Žiliny chvalabohu dokazuje svoje strelecké umenie aj v novom pôsobisku vo Feyenoorde Rotterdam.

K nemu ideálne pasujú Matúš Bero z holandského Arnhemu a Ondrej Duda, hrajúci anglickú ligu za Norwich. Ani oni dvaja by sa zrejme necítili na týchto postoch úplne ako ryba vo vode, ale účel svätí prostriedky.

Základná zostava tvnoviny.sk, ak by nemohli prísť hráči z Talianska.
Základná zostava tvnoviny.sk, ak by nemohli prísť hráči z Talianska. Foto: TVNOVINY.sk
 

"Taliani" nevedia, čo bude nasledovať

Ako predsa len celá situácia skončí, nevedno. Oslovili sme aj dve spoločnosti, ktoré zastupujú našich hráčov.

Agent Stana Lobotku, Branislav Jašurek, si myslí, že ak by sa zápas náhodou nezrušili, mali by hráčov z Talianska pustiť. „Sú to profesionáli pod veľkým drobnohľadom, takže je veľmi malá šanca, že by sa nakazili. Mohli by prísť na zraz aj pár dní pred zápasom a nebyť v povinnej karanténe. V prípade, že by ich odmietli pustiť, by to bolo nefér, nakoľko náš súper by mal v tomto meradle veľkú výhodu. Ako sa celá situácia vyvinie, nevie momentálne ani Stano," povedal nám Jašurek.

Martina Nehézová zo spoločnosti, ktorá zastupuje Juraja Kucku, je s našim reprezentantom v úzkom telefonickom kontakte. "Juro ohľadom zápasu s Írskom, prípadne účasti v ňom, nevie v tejto chvíli nič. Naopak, on sa pýtal mňa, že aká je situácia na Slovensku," povedala.

Nominácia tvnoviny.sk na zápas s Írskom, ak by nemohli prísť hráči z Talianska:

Brankári: Marek Rodák (Fulham), Adam Jakubech (Kortrijk), Dominik Greif (Slovan Bratislava)

Obrancovia: Martin Valjent (Mallorca), Dávid Hancko (Sparta Praha), Peter Pekarík (Hertha Berlín), Ľubomír Šatka (Lech Poznaň), Róbert Mazáň (Tenerife), Branislav Niňaj (Fortuna Sittard), Branislav Sluka (Žilina)

Stredopoliari: Marek Hamšík (Talien Ifang), Patrik Hrošovský (Genk), Albert Rusnák (Real Salt Lake), Ján Greguš (Minnesota), Matúš Bero (Vitesse Arnhem), Ondrej Duda (Norwich), László Bénes (Mönchengladbach), Róbert Mak (Konyaspor), Nikolas Špalek (Brescia), Vladimír Weiss (Slovan Bratislava), Jakub Považanec (Jablonec)

Útočníci: Róbert Boženík (Feyenoord), Michal Ďuriš (Anorthosis Famagusta), Samuel Mráz (Bröndby Kodaň)

Hráči, ktorých účasť pre koronavírus v Taliansku nemusí byť istá: Stanislav Lobotka (Neapol), Milan Škriniar (Inter Miláno), Juraj Kucka (Parma), Denis Vavro (Lazio Rím), Lukáš Haraslín (Sassuolo), Nikolas Špalek (Brescia), Norbert Gyömbér (Perugia), Martin Dúbravka (Newcastle) - zranenie

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Futbal