12. 03. 2020 22:57 , článok bol aktualizovaný 12. 03. 2020 23:54 | BRATISLAVA/TASR

EL UEFA: Basaksehir so Škrtelom zdolal Kodaň, United rozstrieľali Linz

Glasgow Rangers nestačil na Bayer Leverkusen.

Stredopoliar Manchester United Daniel James oslavuje svoj gól EL UEFA.
Stredopoliar Manchester United Daniel James oslavuje svoj gól EL UEFA. Foto: TASR/AP

Futbalisti Olympiakosu Pireus dokázali aj v desiatich remizovať v prvom osemfinálovom stretnutí Európskej ligy UEFA 2019/2020 s anglickým Wolverhamptonom Wanderers 1:1.

Domáci, ktorí hrali po faule portugalského obrancu Rubena Semeda vyše hodinu oslabení o jedného hráča, mali dlho viac z hry a išli aj do vedenia. Dvojnásobný premožiteľ Slovana Bratislava zo skupinovej fázy však predsa len dokázal so šťastím vyrovnať skóre, keď mu pri strele z priameho kopu pomohol nešťastný teč jedného z domácich hráčov v múre. Zápas sa hral bez divákov, tribúny ostali prázdne v dôsledku rizika koronavírusu.

Ukrajinský majster Šachtar Doneck si do domácej odvety vezie sľubný náskok po výhre 2:1 vo Wolfsburgu. Aj v severonemeckom meste sa hralo bez divákov. Zaujímavosťou stretnutia boli dve nepremenené penalty v prvom polčase, po jednej na každej strane.

Glasgow Rangers nestačil na Bayer Leverkusen, ktorý v Ibrox Parku vyhral gólmi 20-ročného veľkého talentu nemeckého futbalu Kaia Havertza, čílskeho stredopoliara Aranguiza a jamajského útočníka Leona Baileyho. Prvý zásah nemeckého tímu prišiel z pokutového kopu. Poľský rozhodca Szymon Marciniak ho nariadil po konzultácii s videorozhodcom, ktorý potvrdil hru rukou domáceho hráča. Zverenci liverpoolskej legendy Stevena Gerrarda síce v druhom polčase znížili a siahali po vyrovnaní, šance na to však nezužitkovali, naopak inkasovali tretí gól.

Futbalisti Istanbulu Basaksehir aj so slovenským obrancom Martinom Škrtelom vyhrali v prvom zápase osemfinálového kola Európskej ligy (EL) UEFA 2019/2020 nad dánskym FC Kodaň 1:0. Rozhodujúci gól padol v závere zápasu po nariadenom pokutovom kope, o ktorom rozhodol VAR. Bývalý slovenský reprezentant absolvoval plnú zápasovú minutáž.

V ďalšom stretnutí dominoval Manchester United na ihrisku rakúskeho LASK-u Linz, anglický veľkoklub vyhral 5:0. K výhre "červených diablov" posunul už v prvom polčase Nigérijčan Odion Ighalo, 30-ročný útočník skóroval v 28. minúte, keď po krátkom driblingu namieril spoza šestnástky pod brvno gólmana domácich. Hostia mali v prvom polčase výraznú hernú i streleckú prevahu, úradujúci rakúsky vicemajster sa nedostal ani k jedinej strele na bránku. Po prestávke poistil víťazstvo Walesan Daniel James, ktorý využil nedôsledné bránenie domácich v 16-tke. United svoju dominanciu potvrdilo ďalšími tromi gólmi v závere zápasu. V Linzi sa hralo bez divákov ako reakcia na riziko šíriaceho sa nového koronavírusu.

Podobne pred prázdnym hľadiskom sa uskutočnil aj duel Eintrachtu Frankfurt s FC Bazilej. Vedenie švajčiarskeho tímu zariadil v prvom dejstve pekným priamym kopom stredopoliar Samuele Campo, ďalšie dva góly pridali v druhej 45-minútovke hostia po rýchlych protiútokoch.

Z dôvodu rizika šírenia nového koronavírusu boli odložené dva zo štvrtkových plánovaných osemfinálových zápasov, v oboch prípadoch taliansko-španielske súboje: FC Sevilla - AS Rím a Inter Miláno - Getafe CF.