23. 03. 2020 12:28 | BRATISLAVA/TASR

Škriniar sa stal najlepším futbalistom roka. Na tróne vystriedal Hamšíka

Cenu Jána Popluhára získal 25-ročný obranca prvýkrát.

Milan Škriniar z Interu Miláno reaguje proti Hellasu Verona.
Milan Škriniar z Interu Miláno reaguje proti Hellasu Verona. Foto: TASR/AP

Najlepším futbalistom Slovenska za rok 2019 sa stal obranca Milan Škriniar z Interu Miláno. Na tróne vystriedal rekordného osemnásobného víťaza ankety denníka Pravda a Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Mareka Hamšíka z čínskeho Ta-lien I-fang.

Cenu Jána Popluhára, slovenského futbalistu 20. storočia, získal 25-ročný Škriniar prvýkrát. Hamšík obsadil tretie miesto, druhá priečka patrí brankárovi Martinovi Dúbravkovi z Newcastle United. O poradí v ankete rozhodlo hlasovaním 36 odborníkov, popredných trénerov a zástupcov médií.

Cenu Petra Dubovského pre najlepšieho futbalistu Slovenska do 21 rokov získal v jej jubilejnom 20. ročníku suverénne útočník Róbert Boženík, ktorý v zime prestúpil z MŠK Žilina do Feyenoordu Rotterdam. Nahradil tak minuloročného víťaza Dávida Hancka. Na druhom mieste skončil útočník Dávid Strelec zo Slovana Bratislava.

Výsledky 27. ročníka ankety mali pôvodne vyhlásiť v pondelok 23. marca v X-BIONIC v Šamoríne. Na vyhlasovaní mali byť všetci ocenení, keďže si ceny mali prevziať laureáti pred barážovým zápasom EURO 2020 proti Írsku.

Slávnostné ocenenie aj duel s Ískom však zmarila pandémiu koronavírusu, keď organizátori ankety už pred dvoma týždňami oznámili zrušenie tradičného galavečera. Trofeje si víťazi preberú na najbližšom zraze slovenskej reprezentácie.

Z troch nováčikov v desiatke najlepších futbalistov skončil najvyššie Boženík, ktorý vlani pôsobil v MŠK Žilina. V tohtoročnej "desiatke" bolo až 11 hráčov, keďže dvaja na desiatom mieste - Ondrej Duda a Dominik Greif - dostali rovnaký počet bodov. Hlasujúci vybrali spolu 23 hráčov. Najlepším hráčom Fortuna ligy sa stal slovinský útočník Andraž Šporar.

Najlepším trénerom sa stal Ján Kozák ml., kouč majstrovského Slovana Bratislava. S "belasými" sa mu podarilo postúpiť do skupinovej fázy Európskej ligy UEFA 2019/2020.

Druhý skončil Martin Ševela, bývalý kouč Slovana, tretie miesto obsadil Pavel Hapal, tréner slovenskej reprezentácie. Syn bývalého reprezentačného kouča SR Jána Kozáka st. na tróne vystriedal Nestora El Maestra, ktorý v roku 2018 priviedol Trnavu k majstrovskému titulu.

Futbalistkou roka sa už deviatykrát celkovo a siedmykrát v sérii stala Dominika Škorvánková z Bayernu Mníchov. Opäť uspela v konkurencii brankárky Márii Korenčiovej z AC Miláno a Alexandry Bíroovej (SKN St. Pölten). Cenu fanúšikov získal Martin Dúbravka.

Najlepší futbalista 2019:

1. Milan Škriniar (Inter Miláno) 344 bodov

2. Martin Dúbravka (Newcastle United) 309

3. Marek Hamšík (Ta-lien I-fang) 292

4. Stanislav Lobotka (Celta Vigo) 257

5. Juraj Kucka (FC Parma) 201

6. Albert Rusnák (Real Salt Lake City) 81

7. Róbert Boženík (MŠK Žilina) 80

8. László Bénes (Borussia Mönchengladbach) 69

9. Martin Škrtel (Basaksehir Istanbul) 60

10. Ondrej Duda (Hertha Berlín) a Dominik Greif (Slovan Bratislava) obaja 59

Cena Petra Dubovského 2019:

1. Róbert Boženík (MŠK Žilina) 30

2. Dávid Strelec (Slovan Bratislava) 2

3. Tomáš Bobček (MŠK Ružomberok), Marián Chobot (FC Nitra), Peter Pokorný (FC Liefering) po 1 bode

Najlepší tréner 2019:

1. Ján Kozák ml. (Slovan Bratislava) 58

2. Martin Ševela (Slovan Bratislava/Lubin) 41

3. Pavel Hapal (reprezentácia Slovenska) 29

Najlepšia futbalistka 2019:

1. Dominika Škorvánková (Bayern Mníchov) 201

2. Mária Korenčiová (AC Miláno)182

3. Alexandra Bíróová (SKN St. Pölten) 141

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Futbal