26. 11. 2020 13:27 | BUENOS AIRES/TASR

Argentína sa lúči s národným hrdinom. Maradonove telo vystavili v sídle argentínskej vlády

Ulicami Buenos Aires nieslo trúbenie áut, zvuk sirén a pokriky na pamiatku legendárneho čísla desať.

Otec s dcérou oplakávajú zosnulého Diega Maradonu na nánmestí v buenos Aires.
Otec s dcérou oplakávajú zosnulého Diega Maradonu na nánmestí v buenos Aires. Foto: Profimedia.sk

Telo futbalistu Diega Maradonu vo štvrtok vystavili v sídle argentínskej federálnej vlády. O osobnú rozlúčku prejavili záujem davy ľudí.

S jedným z najlepších futbalistov histórie sa verejnosť mohla osobne rozlúčiť na Casa Rosada v Buenos Aires v čase medzi šiestou hodinou ráno a štvrtou poobede. Mnoho priaznivcov však prišlo pred budovu na Plaza de Mayo už hodiny pred otvorením.

Polhodinu pred otvorením bol už podľa DPA dav taký početný, že na poriadok začali dohliadať policajné zložky, ktoré riešili viaceré drobné incidenty. Do miestnosti s rakvou vpustili skupinky s maximálne 20 osobami.

Maradona zomrel v stredu vo veku 60 rokov. Potvrdil to hovorca jeho rodiny. Podľa argentínskych médií bolo príčinou úmrtia zlyhanie srdca, presné okolnosti určí až pitva.

Argentína smúti: "Odišiel najľudskejší z Bohov"

Správa o úmrtí legendárneho futbalistu Diega Maradonu najviac zasiahla jeho rodnú Argentínu. Pre krajinu, v ktorej je futbal liekom na všetky problémy, je odchod jej národného hrdinu, uprostred pandémie a finančnej krízy, obrovskou ranou.

V stredu večer, o 22.00 miestneho času, sa ulicami Buenos Aires nieslo trúbenie áut, zvuk sirén a pokriky na pamiatku legendárneho čísla desať. Vyvolala ich výzva na sociálnych sieťach s názvom "posledný aplauz".

 

Rozlúčka s Maradonom pokračovala až do skorých ranných hodín a jej súčasťou bol aj ohňostroj zo štadióna Diega Maradonu, domova tímu Argentinos Juniors, kde robil svoje prvé futbalové kroky. Pietnymi miestami sa stali obelisk v centre mesta i štadión La Bombonera. Domovský stánok Bocy Juniors, ktorá ho katapultovala do sveta veľkého futbalu.

"Nemôžem tomu uveriť. Myslel som si, že prežije všetko, ale aj on bol napokon smrteľný. Je to ako zlý sen, nevydarený vtip," povedal smútiaci fanúšik Francisco Slaverry.
Maradona zomrel v stredu vo veku 60 rokov. Potvrdil to hovorca jeho rodiny.

Fanúšikovia sa lúčia s Diegom Maradonom v Buenos Aires.
Fanúšikovia sa lúčia s Diegom Maradonom v Buenos Aires. Foto: Profimedia.sk
 

Maradonova cirkev: "Po jeho góloch sme sa dotkli neba"

Futbal je v Argentíne náboženstvo a Diego Maradona bol jeho Boh, predovšetkým pre zakladateľov Maradonovej cirkvi (Iglesia Maradoniana). Ide prevažne o internetové spoločenstvo, ktoré používa náboženský žargón na oslavovanie legendárneho futbalistu.

Približne tisíc jeho členov reagovalo na zvolanie k zhromaždeniu na Maradonovu počesť, ktoré sa uskutočnilo v stredu večer pri obelisku v centre mesta - tradičnom mieste futbalových osláv.

"Ťažko sa mi o tom hovorí. Chcem si hlavne uctiť jeho pamiatku," povedal Guillermo Rodriguez, ktorý si len koncom októbra nechal vytetovať Maradonovu podobizeň. Len ťažko sa pritom bránil slzám smútku, jeho sen, objať svoj celoživotný idol, sa totiž nikdy neuskutoční. Správu ťažko niesol aj 67-sedemročný Gabriel Oturi: "Som šokovaný, doslova ma to ochromilo. Musím byť úprimný. Myslím si, že Maradona bol skvelý chlap, ktorý však nemal šťastie na ľudí okolo seba. Využívali ho."

O svoje spomienky na "Božského Diega" sa podelil aj Mauricio Pasadore: "Len párkrát v mojom živote som cítil taký smútok ako dnes. Zároveň mi však Diego pripravil aj jeden z mojich najšťastnejších momentov. Bolo to 29. júna 1986, keď sa všetci Argentínčania po jeho góloch dotkli nebies, tých, ktoré však dnes zakryli oblaky a naplnili nás slzami."

Maradona zomrel v stredu vo veku 60 rokov. Potvrdil to hovorca jeho rodiny. Podľa argentínskych médií bolo príčinou úmrtia zlyhanie srdca, presné okolnosti určí až pitva.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Futbal