05. 02. 2021 10:01 | NYON/TASR

Ligu majstrov čakajú výrazné zmeny, UEFA tak chce zabrániť vzniku Superligy

Namiesto ôsmich štvorčlenných skupín by sa prešlo na tzv. "Švajčiarsky systém".

Liga majstrov
Liga majstrov Foto: UEFA

Vedenie Európskej futbalovej únie (UEFA) pripravilo plán na zmenu formátu Ligy majstrov od roku 2024. Obsahuje rozšírenie počtu účastníkov z 32 na 36, tri "voľné karty" pre elitné kluby, ktoré sa nekvalifikujú cez domáce súťaže či nový formát skupín s desiatimi zápasmi.

Anglicko, Španielskom, Taliansko a Nemecko, ktoré majú v súčasnosti garantované štyri miestenky do skupinovej fázy, by tak dostali možnosť zabojovať aj o jednu z troch "voľných kariet". Na tie by mali nárok kluby na základe historických výsledkov v európskych súťažiach. Štvrtú miestenku by mohlo dostať Francúzsko, ktoré má v súčasnosti dve miesta v skupinovej fáze a jedno v kvalifikácii.

Namiesto ôsmich štvorčlenných skupín by sa prešlo na tzv. "Švajčiarsky systém". Všetkých 36 tímov by bolo zaradených do jednej tabuľky. Každý z nich by odohral desať zápasov so súpermi, pridelenými na základe predsezónneho postavenia v rebríčku UEFA. Prvých osem tímov by automaticky postúpilo do vyraďovacej časti, zvyšných šestnásť by o ňu muselo zabojovať v play off.

UEFA sa týmto krokom snaží presvedčiť kluby ako Real Madrid či FC Barcelona, aby upustili od zámeru vytvoriť nadnárodnú superligu. Týmto návrhom sa bude v piatok zaoberať aj organizácia Európske ligy a budúci utorok ho UEFA predstaví 55 lídrom členských zväzov. Zmeny by mohli klubom zabezpečiť vyššie príjmy z vysielacích práv a výkonnostných odmien. Informovala o tom agentúra AP.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Futbal