29. 03. 2021 16:48 , článok bol aktualizovaný 29. 03. 2021 16:54 | TRNAVA/TASR

Tarkovič pred Ruskom: Chceme vyslať fanúšikom odkaz, že sme stále tu

Po sobotnej blamáži si hráči a členovia realizačného tímu sadli za spoločný stôl a vydiskutovali si veci, aby začali fungovať lepšie.

Na snímke tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Štefan Tarkovič.
Na snímke tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Štefan Tarkovič. Foto: TASR

Tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Štefan Tarkovič očakáva v utorkovom zápase proti Rusku reakciu od svojich zverencov, ktorým nevyšiel vstup do kvalifikácie MS 2022. Slováci si proti outsiderom H-skupiny Cypru (0:0) a Malte (2:2) pripísali do tabuľky iba dva namiesto plánovaných šiestich bodov a proti "zbornej" budú chcieť odčiniť doterajšie slabé výkony a výsledky.

„Sme profesionáli. Pre mňa osobne a to isté môžem povedať za hráčov, bude výzva rehabilitovať sa za predošlé výkony. Chceme vyslať fanúšikom odkaz, že sme stále tu. V živote sú etapy, keď pracujete na maximum, ale veci vám nevychádzajú podľa predstáv. Chceme ukázať, že mužstvo má charakter a dokáže dobre reprezentovať Slovensko. Pre mňa je podstatné, aby sme od začiatku nastúpili koncentrovaní. Musíme dať do zápasu správnu agresivitu a pristúpiť k nemu tak, ako sa má,” povedal na predzápasovej tlačovej konferencii Tarkovič, ktorý najmä po sobotnom fiasku s Maltou vníma zvýšený tlak zo strany fanúšikov a médií.

„Uvedomujem si tlak na moju osobu, veď som hlavný tréner a nesiem zodpovednosť za tím. Pre mňa je tlak dobrá vec, keď ho nemáte, môžete poľaviť a prácu si zľahčiť. Som si stopercentne istý, že zajtra urobíme maximum pre dobrý výsledok. Stále máme možnosť nápravy a vyvrátenia uhla pohľadu na reprezentáciu,” dodal kormidelník SR, ktorému sa do kádra vrátili Peter Pekarík a Ondrej Duda.

Zdravotný stav hráčov je podľa jeho slov adekvátny náročnosti marcového asociačného programu, v ktorom odohrajú Slováci tri zápasy v priebehu siedmich dní. Otáznik visí nad štartom brankára Martina Dúbravku, ktorý pre žalúdočné problémy nechytal proti Malte. Neistý je štart obrancu Dávida Hancka, ktorého v 38. minúte vystriedal Jakub Holúbek. Po sobotnej blamáži si hráči a členovia realizačného tímu sadli za spoločný stôl a vydiskutovali si veci, aby začali fungovať lepšie.

„Po zápasoch, ktoré nenaplnili očakávania, bolo potrebné otvoriť debatu medzi hráčmi a realizačným tímom. Pre mňa je však podstatnejší výkon na ihrisku ako slová. Je pekné chcieť, ale dôležitejšie je, aký výkon predvedieme v danom zápase," poznamenal Tarkovič, ktorý má Rusov dobre naštudovaných.

Ich najväčšou individuálnou hrozbou je kanonier Arťom Dzjuba, ktorý strelil v rozbiehajúcom sa kvalifikačnom cykle tri góly. „Rusi odohrali dvojzápas, po ktorom majú na konte šesť bodov a to hovorí za všetko. Sú v laufe, prezentujú sa agresívnym a útočným poňatím hry. Skladba ich tímu je dobrá, hrajú spolu dlhšiu dobu a sú zohratí. Narazíme na veľmi kvalitného súpera.”

Duda: Sme v tom všetci spolu

Posledný vzájomný zápas odohrali oba tímy v základnej skupine EURO 2016 vo Francúzsku. Slováci zvíťazili 2:1 a tri body im výrazne pomohli k postupu do osemfinále turnaja.

„Mám na ten zápas pekné spomienky. Vyhrali sme a na šampionáte sme sa aj vďaka tomu dostali do osemfinále. Zápas z EURO je ale dávna minulosť, ruský tím odvtedy prešiel obmenou, takže sa ním už netreba zaoberať,” uviedol Ondrej Duda, ktorý vtedy nastúpil na hrote útoku a v 67. minúte ho nahradil Adam Nemec. Dvadsaťšesťročný ofenzívny stredopoliar 1. FC Kolín súhlasí s trénerom Tarkovičom, že hráči musia tvrdé slová z kabíny preniesť na ihrisko.

„Sme v tom všetci spolu. Bolo treba otvoriť komunikáciu a povedať si na rovinu, ako sa veci majú. No netreba ostať len pri slovách,” konštatoval Duda. K tímu sa pripojil v nedeľu po tom, ako dostal povolenie od klubu.

„Som rád, že sa to vyriešilo a som tu. Tá neistota nebola dobrá pre mňa, trénera a ani pre spoluhráčov, ale nakoniec to všetko dobre dopadlo. Zápas s Maltou som sledoval a musím povedať, že som bol nervóznejší ako na ihrisku. Nepozeralo sa mi na to ľahko. Mrzelo ma, že som chlapcom nemohol pomôcť."

Od ruských novinárov dostal Duda otázku, ako si spomína na súčasného trénera "zbornej" Stanislava Čerčesova. Pod vedením 57-ročného bývalého (aj reprezentačného) brankára robil slovenský reprezentant svoje prvé legionárske kroky v Legii Varšava.

„Trénera Čerčesova poznám veľmi dobre. S Legiou získal titul aj Poľský pohár a svoju prácu si odviedol dobre. Môžem sa o ňom vyjadriť len v pozitívnom duchu, mám s ním dobrú skúsenosť. Médiá po jeho príchode do Legie strašili, že má tvrdé tréningy. Je pravda, že neboli ľahké, ale mal svoj štýl. Vedel, čo chce dosiahnuť a to aj dosiahol,” dodal Duda.


VIAC Z Futbal