02. 04. 2021 14:35 | BRATISLAVA/TASR

Rozhodcovia môžu cez víkend po prvý raz vo Fortuna lige využiť systém VAR

Do oficiálnych pravidiel futbalu ho zapísali v roku 2018.

Na ilustračnej snímke si hlavný rozhodca prezerá systém VAR.
Na ilustračnej snímke si hlavný rozhodca prezerá systém VAR. Foto: TASR/AP

Od 3. kola nadstavby futbalovej Fortuna ligy 2020/2021 sa prvý raz objaví v slovenskej najvyššej súťaži systém Video asistenta rozhodcu.

K dispozícii bude na dvoch zápasoch, cez víkend 3. a 4. apríla konkrétne na dueloch Slovan Bratislava - ViOn Zlaté Moravce (sobota), resp. MŠK Žilina - DAC Dunajská Streda (nedeľa).

Únia ligových klubov na oficiálnom webe vysvetlila, čo presne VAR posudzuje a ako má vyzerať systém v praxi.

VAR je videoasistent rozhodcu, ktorý kontroluje rozhodnutia hlavného rozhodcu pomocou videozáznamu a komunikačného systému. Hlavný rozhodca bude naďalej zodpovedný za všetky rozhodnutia na hracej ploche, VAR má úlohu poradného orgánu.

Do oficiálnych pravidiel futbalu ho zapísali v roku 2018. Hlavnou úlohou systému je minimalizovanie rozhodcovských chýb, ktoré majú zásadný vplyv na výsledok futbalového zápasu.

Rozhodca musí urobiť rozhodnutie v reálnom čase na ihrisku a zmeniť ho môže vtedy, keď VAR potvrdí, že išlo o zjavné pochybenie. Na preskúmanie situácie bude mať rozhodca toľko času, koľko uzná za vhodné. Nikto nesmie rozhodcu pri prezeraní záznamu obmedzovať a musí ostať celý čas viditeľný.

VAR skúma štyri základné situácie

gólovú situáciu - skúma sa situácia pred tým, ako lopta prejde za bránkovú čiaru, či lopta neopustila hraciu plochu, či sa nejednalo o postavenie mimo hry, či počas akcie nebola nedovolená hra rukou či nedovolený zákrok

penaltovú situáciu - skúma sa, čo predchádzalo penaltovej situácii

priamu červenú kartu - skúmajú sa situácie, po ktorých by mal byť hráč vylúčený, nedovolené zastavenie súpera v gólovej situácii, hrubé nešportové správanie či násilné správanie

chybnú identifikáciu hráča pri udelení karty (žltej alebo červenej).

Iné situácie nemá VAR v kompetencii posudzovať. O používaní VAR na Slovensku rozhodol v lete 2019 výkonný výbor Slovenského futbalového zväzu. V novembri 2019 sa začal proces školení a príprav v priestoroch Národného tréningového centra v Senci.

Systém bude pomáhať rozhodcom v televíznych zápasoch Fortuna ligy. Na fungovanie VAR-u sú potrebné zábery minimálne z ôsmich kamier. Už od jarnej časti Fortuna ligy je najvyššia slovenská futbalová súťaž snímaná na 9 kamier. Takýto štandard prijala Únia ligových klubov .

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock/Ugis Riba
 

K povoleniu na požívanie boli potrebné dve certifikácie od Medzinárodnej futbalovej federácie FIFA. Tá certifikuje každú krajinu a v nej dva aspekty - technológiu a vyškolenie rozhodcov. FIFA musí odobriť technológiu, s ktorou sa bude pracovať a rozhodcovia musia absolvovať určitý počet školení, aby prešli certifikáciou.

Takto funguje VAR

Na fungovanie v praxi je vypracovaný 40-stranový VAR protokol, ktorý jasne určuje, čo posudzuje VAR a ako sa má správať rozhodca. Videoasistent nahlási rozhodcovi na ploche do slúchadla, aby prerušil hru a išiel si situáciu pozrieť k monitoru za postrannou čiarou. Hlavný rozhodca si tiež môže vypýtať pomoc od videoasistenta a následne sa ísť pozrieť na monitor.

AVAR je rozhodca, ktorý zastáva vo videooperačnej miestnosti (VOR) pozíciu asistenta videorozhodcu. Rozhodcovia absolvovali simulované situácie na tréningoch, potom takzvané off-line školenie, kedy rozhodca nekomunikuje s videoasistentom v operačnej miestnosti a napokon online školenie, kedy je to klasický prípad, ako poznáme z televízie, VAR funguje naplno, rozhodca ho používa.

Rozhodca získava certifikát po absolvovaní dvoch krátkych (2x30 min) a dvoch dlhých zápasov (2x45 min). Školiaci proces na VAR a AVAR absolvovalo osem dvojíc v zložení rozhodca a asistent rozhodcu na výkon funkcie VAR a AVAR.

K dispozícii sú aktuálne dve mobilné operačné miestnosti. Ide o dodávky vybavené operačným systémom, v ktorých sedia traja ľudia - videoasistent rozhodcu, jeho asistent pre systém VAR a operátor systému. Naraz sa bude môcť VAR používať na dvoch zápasoch.

V každej VOR je aj externá kamera, ktorá monitoruje dodržiavanie protokolu. Ten obsahuje napríklad zákaz používania mobilných telefónov, konzumáciu jedla a podobne. Tento záznam sa po každom stretnutí ukladá do elektronickej platformy a následne ho FIFA vyhodnocuje.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Futbal