07. 12. 2021 10:35 , článok bol aktualizovaný 07. 12. 2021 16:25 | BRATISLAVA/TASR

ANKETA: Štefan Tarkovič zhodnotil svoje pôsobenie. Mal by podľa vás zostať na reprezentačnej lavičke?

Hlasujte v ankete.

Štefan Tarkovič.
Štefan Tarkovič. Foto: TASR - Lukáš Grinaj

Do 31. decembra tohto roku má navrhnúť prezident Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Ján Kováčik spolu s viceprezidentom pre reprezentáciu Karolom Belaníkom meno nového trénera reprezentácie Slovenska. Na utorkovom zasadnutí výkonného výboru SFZ dostali od jeho členov mandát na tento krok potom, ako si vypočuli hodnotiacu správu kvalifikácie majstrovstiev sveta 2022 od trénera reprezentácie A-tímu Štefana Tarkoviča.

Slovensku sa nepodarilo postúpiť ani do baráže o finálový turnaj, v kvalifikačnej H-skupine skončilo tretie za víťazným Chorvátskom a druhým Ruskom. Do Kataru priamo postúpili vicemajstri sveta, Rusov čaká v marci budúceho roka baráž o finálový turnaj MS. Štvrtí Slovinci mali na konte rovnako bodov ako Slováci, ktorí ale mali lepšie skóre.

„Výkonný výbor zobral na vedomie analýzu Štefana Tarkoviča, vyhodnotil ju ako jednu z najlepších za posledné roky. A spoločne s viceprezidentom pre štátnu reprezentáciu a medzinárodné vzťahy Karolom Belaníkom sme dostali mandát, aby sme navrhli výkonnému výboru do 31.12. meno trénera,“ povedal prezident SFZ vo videoreakcii po zasadnutí VV pre oficiálny web zväzu.

Slovensko sa doposiaľ na svetovom šampionáte predstavilo len raz v roku 2010 v JAR. Zverenci trénera Vladimíra Weissa uspeli v kvalifikácii v konkurencii Slovinska, Poľska aj Česka a na šampionáte sa prebojovali do osemfinále, keď dokázali s skupine zvíťaziť nad Talianmi, ktorí obhajovali titul majstrov sveta.

Tarkovičovi sa skončí platná zmluva k 31. decembru tohto roka. Štyridsaťosemročný kouč bol v rokoch 2013–2018 asistent trénera A-tímu Jána Kozáka, ako zastupujúci hlavný tréner viedol tím v jednom zápase vo Švédsku. Po odvolaní českého kouča Pavla Hapala v októbri minulého roka postúpil s tímom na tohtoročné EURO. Na ňom Slováci zdolali Poliakov (2:1), no po prehrách so Švédmi (0:1) a Španielmi (0:5) nepostúpili do ďalšej fázy. Spolu viedol tím v 19 zápasoch s bilanciou šesť výhier, osem remíz a päť prehier.


VIAC Z Futbal