07. 11. 2017 16:56 | BRATISLAVA/TASR

Ramsay privítal na zraze 22 hráčov, Nemecký pohár bude o skúšaní nových tvárí

Z 25 nominovaných chýbalo trénerovi Craigovi Ramsaymu trio Martin Bakoš, Tomáš Marcinko a nováčik Boris Sádecký.

Na snímke tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Craig Ramsay prichádza na reprezentačný zraz pred Nemeckým pohárom.
Na snímke tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Craig Ramsay prichádza na reprezentačný zraz pred Nemeckým pohárom. Foto: TASR

Ivan Baranka si nezahrá v drese slovenskej hokejovej reprezentácie na prípravnom turnaji Nemecký pohár. Skúsený obranca síce na utorňajší zraz prišiel, no so zdravotnými problémami a lekár mu štart neodporučil. Realizačný tím na jeho miesto nominoval Adama Jánošíka (Liberec). Ešte v pondelok nahradil zraneného útočníka Radoslava Tybora z Vítkovic Marek Hovorka z Košíc.

"Už máme druhú vynútenú zmenu, keďže Ivan Baranka prišiel z klubu so zranením. Prezrel ho lekár a bohužiaľ neodporučil jeho štart na Nemeckom pohári. Jeho miesto by mal zaujať Adam Jánošík z Liberca," povedal generálny manažér reprezentácií Miroslav Šatan.

Spolu s Barankom sa v Bratislave zišlo 22 hokejistov. Z 25 nominovaných chýbalo trénerovi Craigovi Ramsaymu trio Martin Bakoš, Tomáš Marcinko a nováčik Boris Sádecký, ktorí majú ešte klubové povinnosti v Lige majstrov, resp. v KHL. Nechýbali však ďalší nováčikovia Patrik Rybár, Patrik Lamper, Michal Krištof, Marek Hecl a Juraj Bezúch. Zostávajúci traja hráči a Jánošík sa pripoja k tímu neskôr po dohode so Šatanom.

"Naše očakávania pred turnajom sú také, aby sa tréner zoznámil s hráčmi, ktorých ešte nemal možnosť vidieť, a oni s ním. Aby sa naučili herný systém a aby sme zistili, ako sú na tom výkonnostne a ktorí z nich dokážu byť úspešní na medzinárodnom fóre," povedal Šatan o hlavných cieľoch pred turnajom.

Zdroj: Facebook/ Slovak Ice Hockey Federation

V nominácii chýbajú viacerí skúsení hokejisti, dôvodom bolo, že realizačný tím si chce odskúšať nováčikov. "Skladanie kádra bolo jednoduché, chceli sme tam mať veľa nových hráčov, aby nabrali skúsenosti v ťažkých medzinárodných zápasoch. Uvidíme, ako to zvládnu, a od toho sa bude odvíjať ďalšia nominácia. Niektorých sme videli už v auguste a tí sa možno dostanú do ďalšej nominácie a niektorých skúsenejších sme teraz nevolali," povedal Šatan.

Zmena sa udiala aj na brankárskom poste, oproti augustovým zápasom s Českom sú v kádri tri nové mená. "Každý z nich bude chytať jeden zápas. Som rád, že v bránke nemáme problém a môžeme si vyberať."

Ďalším pozitívom je fakt, že okrem dvoch vynútených zmien sa nik z oslovených hráčov neospravedlnil. "Stretávam sa s opačnou reakciou. Všetci sa tešia, že o nich máme záujem a aj oni majú záujem reprezentovať. Tento prístup ma veľmi teší, je to prísľub pre budúcnosť reprezentácie," uviedol Šatan.

Na samotnom turnaji mu nepôjde iba o výsledky. "Budem spokojný, keď budú tie zápasy tesné a budeme vidieť, že hráči ten systém, ktorý chce Ramsay hrať, pochopia a budú ho aplikovať na ľade." V pozícii druhého asistenta sa opäť predstaví Michal Handzuš, na decembrový turnaji v Nórsku už prisľúbil účasť na túto pozíciu Ľubomír Višňovský.

Pred pár dňami sa dostala do médií informácia, že vedenie KHL uvažuje o možnosti nepovoliť svojim hráčom účasť na ZOH v Pjongčangu. Bola by to forma protestu proti prebiehajúcemu vyšetrovaniu ruských športovcov podozrivých z dopingu. "Sledujeme to, ale zatiaľ to beriem viac ako nejakú pózu na vyjednávanie. Určite by to narušilo stavbu mužstva, ale nie tak dramaticky, ako napríklad pre Rusko. Dúfam, že sa to nestane," uviedol Šatan.

Premiérová nominácia potešila dvadsaťštyriročného Michala Krištofa. "Ja sa na turnaj veľmi teším. Pre mňa je to veľká česť, reprezentácia bola pre mňa vždy najviac," povedal na utorňajšom zraze útočník HK Nitra, ktorý sa v drese SR predstavil na turnaji olympijského výberu, tento štart sa však do oficiálnych štatistík nezapočítal.

Zranenie vyradilo z účasti v Augsburgu Tybora, na jeho miesto povolali tréneri Hovorku. "Volal mi Miro Šatan a spýtal sa ma, či by som mal chuť ísť na Nemecký pohár. Súhlasil som, potešilo ma to. Každý reprezentačný zraz je pre hráča bonus. Ja som rád, že mám možnosť prísť na trochu iné myšlienky a zahrať si iný hokej," vyhlásil Hovorka.

Slovenskí hokejisti absolvujú spolu dve tréningové jednotky a vo štvrtok ráno odcestujú autobusom do Augsburgu. V dejisku tohtoročného turnaja nastúpia od piatka do nedele postupne proti USA, Nemecku a Rusku. Vlani Slováci pod vedením Zdena Cígera na turnaji triumfovali. Tradičný jesenný turnaj predtým ovládli v rokoch 1997, 2006 a 2011.

Nominácia Slovenska na Nemecký pohár 2017:

brankári: Ján Laco (Piráti Chomutov/ČR), Marek Čiliak (HC Kometa Brno/ČR), Patrik Rybár (HK Hradec Králové/ČR)
obrancovia: Ladislav Romančík (HK Dukla Trenčín), Peter Čerešňák (HC Škoda Plzeň/ČR), Martin Gernát (HC Sparta Praha/ČR), Michal Čajkovský (HC Avtomobilist Jekaterinburg/Rus., KHL), Juraj Mikuš (HC Sparta Praha/ČR), Marek Ďaloga (Červená hviezda Kchun-lun/Čína, KHL), Adam Jánošík (Liberec/ČR), Juraj Valach (Piráti Chomutov/ČR)
útočníci: Marcel Haščák (Kometa Brno/ČR), Martin Bakoš (Bílí Tygři Liberec/ČR), Lukáš Cingel (HK Hradec Králové/ČR), Marek Hovorka (HC Košice), Tomáš Marcinko (HC Oceláři Třinec/ČR), Peter Ölvecký (HK Dukla Trenčín), Miloš Bubela (HC'05 Banská Bystrica), Patrik Lamper (HC'05 Banská Bystrica), Michal Krištof (HK Nitra), Matej Paulovič (HK Nitra), Matúš Sukeľ (MHk 32 Liptovský Mikuláš), Boris Sádecký (HC Slovan Bratislava/KHL), Marek Hecl (HC Slovan Bratislava/KHL), Juraj Bezúch (HK Dukla Trenčín)

Program Slovenska na Nemeckom pohári:
piatok 10. novembra o 16.00: Slovensko - USA
sobota 11. novembra o 16.00: Slovensko - Nemecko
nedeľa 12. novembra o 13.15: Slovensko - Rusko

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Hokej