17. 01. 2018 15:14 | ŠTOKHOLM/Robert Ďurkáč

Mladému Švédovi veštia v NHL hviezdnu budúcnosť. Na ZOH bude najmladším hráčom

Vo všetkých draftových rebríčkoch je jasnou jednotkou, v Pjongčangu bude lídrom.

Rasmus Dahlin počas juniorského svetového šampionátu 2018.
Rasmus Dahlin počas juniorského svetového šampionátu 2018. Foto: TASR/AP

Za posledných 20 rokov môže byť len tretím obrancom, ktorý sa stal jednotkou vstupného draftu nováčikov. Už teraz sa o ňom hovorí ako najväčšom talente švédskeho hokeja za posledné roky.

Keď vyšla nominácia švédskej reprezentácie na olympijské hry do Pjongčangu, azda nikoho neprekvapilo, že v nej figuruje aj Rasmus Dahlin.

Podľa viacerých odborníkov v sebe skĺbuje dvoch jeho výnimočných krajanov - legendárneho Nicklasa Lidströma a terajšiu hviezdu NHL Erika Karlssona.

Sedemnásobný laureát Norrisovej trofeje pre najlepšieho beka profiligy Lidström v ňom vidí Briana Leetcha, ďalšieho člena hokejovej Siene slávy. „Najviac ma na ňom nadchýna tá vyzretosť. Samozrejme každý urobí chybu, ale to, ako vyspelo hrá v ofenzíve, je čosi neuveriteľné. Pokiaľ uvidí na ľade priestor, ihneď sa dá do rýchlostných pretekov s oponentmi, pretože vie, že je to to najlepšie, čo môže urobiť," uviedla stálica Detroitu pre portál eliteprospects.com.

Stále iba 17-ročný tínedžer ohuruje svojim talentom celý hokejový svet, čo demonštruje nielen medzi seniormi vo švédskej lige, ale aj v drese s tromi korunkami.

Rodák z Trollhättanu odohral za švédsky výber prestížny turnaj Euro Hockey Tour, následne bol na svetovom šampionáte do 20 rokov jedným z najväčších ťahúňov švédskeho výberu, ktorý získal strieborné medaily.

V siedmich zápasoch získal šesť asistencií, a to za juniorov môže hrať ešte dva roky. Okrem toho ho vyhlásili za najlepšieho obrancu celého šampionátu.

Dahlin a jehom momenty


Zdroj: YouTube/Pegasus

Dahlin dominuje prakticky vo všetkých relevantných draftových renkingoch a je viacmenej isté, že si ho na konci júna v Dallase vyberie víťaz draftovej lotérie ako prvého.

Dovtedy môže tento tretí najproduktívnejší hráč celej Eliteserien spomedzi hráčov do 20 rokov ešte viac upevniť svoju líderskú pozíciu napríklad aj na turnaji, na ktorom sa doteraz nikto mladší nepredstavil.

Je pravdou, že Dahlin sa do Južnej Kórei pozrie najmä vďaka neúčasti hráčov z NHL, zároveň ale možno polemizovať o tom, či by sa mu predsa len neušlo miesto siedmeho či ôsmeho beka.

Za týchto okolností je však z neho jeden z najväčších tromfov dvojnásobných olympijských víťazov. A to je v nominácii suverénne najmladším, veď druhý najmladší Mikael Wikstrand má 24.

Ak sa zdali OH pre hokejových priaznivcov bez najlepších hráčov nudnými, už len Dahlinova účasť na turnaji musí budiť záujem.

Ide totiž o jedného z najperspektívnejších mladíkov posledných rokov, ktorým sa v NHL veští obrovská budúcnosť, minimálne na úrovni Lidströma. „Je najväčšou švédskou nádejou za posledné roky. Rasmus je šikovný ako v defenzíve, tak aj pri podporovaní útoku. Dokáže zvládať hru v každej situácii a hoci nepatrí medzi silových hráčov, dokáže rozdávať veľmi pekné hity," hovorí Goran Stubb, riaditeľ skautingu pre Európu.

„Zrejme ide o najväčšiu nádej spomedzi obrancov od príchodu Denisa Potvina v roku 1973. Áno, Bryan Berard či Chris Pronger boli tiež veľkými nádejami, lenže jeden skaut, ktorý sa zúčastnil na juniorskom šampionáte v Buffale, mi povedal, že Dahlin je o niekoľko svetelných rokov popredu, než bol v jeho veku Pronger," vyjadril sa Ken Campbell z portálu thehockeynews.com.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Hokej